Nechte ho jít (2020)

Westernu a dobreho je vzdy malo. Nech nas nemylia realie par desatroci dozadu, stale je to klasicka schema kazdeho dobreho westernu kde nakoniec drazdenie hada bosou nohou vyusti do poriadnej rezacky na zaver. A aj na idianov, teda len jedneho indiana, dojde...... Kus dobre odvedenej prace a diva sa na to paradne.

Had (2021) (seriál)

Serialova chutovka kde sa naozaj nesetrilo nakolko premieru mal naraz na Prieme, Netflix a BBC. Ten rozpocet tam viediet v kazdom zabere. Dobove realie Thajska ci Europy sedemdesiatok minuleho storocia su dych beruce, akoby boli tocene v tej dobe a tvorci len pouzili dobove zabery ulic. Serial ktory urcite nejde obist.

Mosazná konvice (2012)

Laska k peniazom je povodcom kazdeho zla. To jest svaty Pavol, autor vyroku no ale v tejto verzii je to vtipne a poucne vysvetlene. Bizu ktora sa vie blysnut obcas ako drahokam. To je tento film.

Profesor a šílenec (2019)

Sean Penn (Dr. W.C. Minor) hra ako o dusu vo fascinujucom pribehu o dvoch zivotoch a ich spolocnom usili ktory stal za vznikom dnes uz svetoznameho Oxfortskeho slovnika, ludovo volanym ako "James Murray Dictionary". Uspesne mu sekunduje v jeho bravurnom vykone ako vzdy vynikajuci Mel Gibson (profesor Jamese Murray). Oscara hodny vykon Penna by si nemal nechat ujst ziadny fanda filmu.

Roma (2018)

Urcite povinna jazda pre kazdeho filmoveho fandu.

Monte Carlo (1930)

Treba pripomenut ze filmy v zaciatkoch kopirovali zvacsa uspesne divadelne hry ktore v tom case stale nachadzali svoje obecenstvo v divadle. Preto i hranie a afektovanie z divadla sa scasti prenasalo aj do filmu. Mne osobne to vobec nevadi. Naopak. Ernst Lubitsch je majster zanru romantickej komedie kde sa vsetko odohrava hlavne v zapletke zameny osob. To vtedy bavilo divakov a bavi to aj teraz, to je preco tv film https://www.csfd.cz/film/226247-dobrodruzstvo-pri-obzinkoch/komentare/ bavi obecenstvo aj doteraz. Aj tam ide o doslova javiskove prevedenie vclenene do filmoveho prostredia. Svieze aj po takmer devatdesiatIch rokoch!

Hotel Modrá hvězda (1941)

Kto nepozna tvorbu Ernst Lubitscha tak moze nad tymto pocinom Frica ohrnat nos, avsak Ernst Lubitsch nastavil latku romantickych komedii ako zanru v kinematografii uz na zaciatku tridsiatych rokov, napriklad filmom Monte Carlo (1930) . https://www.csfd.cz/film/6128-monte-carlo/komentare/ Prosim, nech nik necaka od tychto filmov nic viac ako ponukaju, uz je len otazka v akej kvalite a Fric sa v tejto komedii osvedcil opat ako skuseny reziser ktory vie zrezirovat kvalitne akykolvek zaner pretoze rozumie logike filmu aj v ramci jeho zanrov.

Stopy spravedlnosti (2017)

Martin Campbell, Jackie Chan a Pierce Brosnan v absolutnej pohode a v plnej sile v peckovo natocenom politickom thrilleri ktory treba urcite vidiet. Brosnan ukazuje ze nepatri este do stareho zeleza a premena Jackieho na postarsieho pana ktory oprasi svoje niekdajsie kusky z mladosti je uveritelna. Co vsak drzi film je absolutne brilantny scenar mapujuci politcke tahy a manipulacie tak medzi Britskou vladou a politickou stranou byvalych clenov IRA, Sinn Fein , podobnost Brosnana s jej sefom Gerry Adamsom nie je vobec nahodna, i ked vo filme ma ine meno, tak aj vo vnutri strany ktora drzi krehky mier v Severnom Irsku i za cenu ustupkov ci voci vlade v Londyne ci aj vo vlastnych radoch. Z toho prameniace konflikty vyborne vystihuje prave perfektny scenar ktory je v tomto pripade dalsim pravoplatnym hracom filmu. Myslim si ze nejde v tomto pripade o jednohubku a film si urcite pozriem este raz.

Za sklem (2016) (seriál)

Jednoznacne pozitivny pocin a konecne siahnutie si sebavedome na krimi zaner z tej najvyssej pozicie. Isto ze este sa treba vela ucit ale z pohladu ze sukromna telka robi to co uz mala statna telka robit davno je to viac nez sympaticke. Snaha tvorcov je dalej ako len ostat v slovenskom priemere a na snimke to vidno. Buddy dvojica je absolutne bezchybna a ked serial dostane sancu aj v buducnosti je mozne urobit ikonicky serial ktory moze mat odozvu i po rokoch. Zrejme vsetko je otazka financii ale osobne verim ze ak nespustia latku serial je schopny rotovat nielen na ceskej Prime ale aj na inych stredoeuropskych obrazovkach. A potom by to uz mohlo byt aj financne pokryte a tento pocin by mohol byt na obrazovkach i trvalejsie. Hodnotenie v ramci slovenskej tvorby, ale serial nas nepustil kym sme neodpozerali celu prvu seriu. A to je super. Niektori stale zabudaju ze film i telka je v prvom rade zabava a hra ktoru s vami hraju tvorcovia a ta sa podla mna podarila.

Polda - Probuzení (2016) (epizoda)

Prijemna odlahcena zabava. Matasek cool, hlasky podarene, scenar z rozdielnosti casu pri hlavnej postave vytahuje jednu komicku situaciu za druhou. Prvy diel som sa neskutocne bavil a to mam teraz serialovy maraton vsetkych uspesnych a neuspesnych krimi serii z ceskych teliek, toto naozaj je uz len z rozmannanosti ceskeho divaka podhodnotene. Zapletka trochu slabsia ale uvidim co prinesu dalsie diely, takmer na 4 ale vzhladom na nekriticke zhadzovanie produkcie ceskych tv ktore nemaju az tak nizku uroven ako si o tom myslia samotni Cesi, davam radsej rovnych nekritickych 5.