Batman Rok jedna (2011)

Díky krátké délce za 5, protože si to perfektně udrží celou dobu feeling Nolanových filmů, škoda jen, že jelikož Year One Nolan dost věcí přebral do svých filmů, nemá Millarův komiks čím překvapit. Nicméně právě proto jsem k těmto věcem přihlédl a nenechal se jimi odradit. Má to atmosféru, je to reálné, Gotham je zase jednou stoka a díky Millarovu umu skvěle vykreslené charaktery, hlavně díky jeho oblíbeným vnitřním monologům. A akce a nějaké další známé postavy potěšily. Takže tak, spíše za 4, ale dávám těch 5

Creating the Lord of the Rings Symphony: A Composer's Journey Through Middle-Earth (2004)

Nadpozemská dokonalost a kvůli tomu nadpozemský dokument. Celých 50 minut jsem se vznášel a nechával se unášet jedním z nejlepších uměleckých děl, jaké byly lidmi kdy vytvořeny. Howarde, miluji tě tak strašně moc, bez tebe by Jackson přes všechen svůj talent dokázal uchvátit jen na polovic. 1000%

Drive (2011)

Goslingův životní výkon v uhrančivém, nočním Los Angeles. Jedinou výtkou by byl asi nijak zvlášt promyšlený příběh sázející jenom na skvělou atmosféru vyplývající z úžasně působivého soundtracku a zamyšlených dlouhých záběrů. Spíše na hranic 4 a 5, ale některé scény mně tak očarovaly, že musím dát 5

Volný pád (1993)

Douglas válí, jeho přerod na skoro úplného šílence jsem mu zcela věřil. A jelikož k tomu ani předtím osudným horkým dnem v zácpě neměl nikdy daleko, bylo to zcela uvěřitelné. Duvall jako končící policajt sice nedostal zrovna nejoriginálnější postavu a má hrozně otravnou ženu, ale zahrál svoji roli dobře. No kdyby většinu scén s ním vynechali a sledovali co nejvíce Douglasova Fostera, a ještě více studovali jeho vnitřní démony a co ho k tomu vedlo, byl bych úplně uspokojený divák. Takto jsem divák před vyvrcholením, který si ale odnáší z filmu dost zajimavý zážitek a pár výborných scén mu bude dělat v hlavě paseku ještě nějakou dobu. Stejně jsem ho ale chápal, v tomto moderním světě člověka mnoho věcí neskutečně cuchá nervy.

Správci osudu (2011)

Slušná inteligentní romance okořeněná zajimavým nápadem podle mého oblíbence a jmenovce K. Dicka. Pět nemůžu dát, protože k takovému hodnocení chyběl výraznější logičtější příběh a méně příliš obyčejných motivů, a i několika snad až příliš nudných pasáží. A docela divného skoku v čase, i když přiznávám se, tohle mi zas tak nevadilo. Nicméně herecké výkony jsou výborné, Damonovi zamilovanost plně uvěřena a Blunt zase hrála takovou tu samostatnou ženu, ale bez jakéhokoliv faktoru otravnosti a s vysokým faktorem přitažlivosti a sympatičnosti. Samotní správci s buřinkami taky fajn, technická stránka slušná, hudba v pohodě a jakákoliv akce díky dveřím velmi zajimavá. Mohlo to být využito lépe a mohlo to taky skončit lépe, ale jinak v rámci smíšeniny žánru určitě dobrý film.

Addamsova rodina (1991)

Seriál jsem neviděl, ale jestli byl stejně absurdní, morbidní a přitom většinu času strašlivě vtipný, se sice klasickým nijak zvláštním příběhem, ale podaným tak svěže a tak jinak, jak jen to bylo možné, musela to být v té době dost velká senzace. A možná i pro některé lidi dost velké zděšení. Já jsem se bavil při tomto adamsovském otáčení všeho, co je normálně normální, téměř královsky. Být tam ještě nějaké opravdu zapamatování hodné momenty a možná ještě trochu víc třeskutější humor či zajimavější příběh, dám 5. Takhle ale velice slušné 4, přičemž Wednesday v podání geniální Ricci je neskutečně neodolatelná potvůrka. Ostatní postavy jsou taky správně šílené, ale na ni prostě nemá ani jedna z nich, snad jedině Fester. Jo a málem bych zapomněl, trochu mi v příběhu vadil i velmi rychlý a téměř ničím ovlivněný obrat jedné z postav. Ale jak říkám, to vše bylo zakryto atmosférou a smrtící zábavností ala Burton.

Ong-Bak 2 (2005)

Naprostý nekompromisný masakr od začátku až do konce. V návalu takové geniální akce jsem s to odpustit jakékoliv jiné nešvary. VELMI velké množství nezapomenutelných momentů (schodiště bez střihu, a hlavně konec, kde byl pravděpodobně překonán nějaký rekord) Co by hlavní hrdina neudělal pro svého milovaného slona. A co na tom, že ta okolní zápletka není z těch nejinteligentnějších.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Akčňák roku! Dokonalý příklad toho, jak by moderní akční film měl vždy vypadat a mezi všemi těmi superhdinama zástupce čistokrevné akční zábavy. Auta, zbraně, ženy a dva totálně drsní týpci na opačných stranách zákona. Akční scéna roku included. Když totiž Johnson skočí na Diesela, a ti se začnou mlátit hlava nehlava, nejde to hodnotit jinak. Hlavně když je scéna správně podložena a ještě lépe natočena. A perfektní příklad toho, že svět není černobílý a není zlo jako zlo. Jinak ale nějaké přesahy netřeba hledat, stačí se jenom připoutat a užít si opravdovou žánrovou perlu. Jediný relativně podobný film z poslední doby je Expendables. Tam jsem si stejně jako tady užil akci tak klasickou a čistou, jaká už dneska moc nebývá. A tady jsem si stejně jako tam užil skvělou partu navzájem se popichujících nahláškovaných frajerů. Shrnutí: Z ošklivého káčatka Justina Lina se vyklubala přes jeden evoluční článek dokonalá labuť. Big Mistake!

Království (2007)

Úvod a závěr naprostá bomba (ehm), prostředek slušné hledání pravdy a viníka v klasicky vystavěném vyšetřovacím thrilleru v podání zajimavých agentů FBI. Proč ne? Ukázka toho, že arabové nejsou všichni jenom monstra, zabíjející stovky nevinných lidí, a stejně jako zbytek světa odsuzují tyto zbabělé činy. A přes rozdílnost kultur se i z odtaživého, nevraživě působícího araba může vyklubat dobrý přítel a kolega ve zbrani, kterého musíte mít v úctě. Závěrečná věta pak vyznění snímku úplně převrací. Twist. 4

Propast (1989)

Po všech stránkách dokonale propracovaný, dokonale natočený, dokonale zahraný, dokonale nasnímaný, dokonalý klaustrofobický podmořský scifi thriller. Cameron nezklamal doposud ani jednou a je to stále král světa. Jeden úžasný záběr střídá další ještě úžasnější, Biehn překvapivě věrohodný a Harris v některých scénách působí jako Statham 90s. A nejen vzhledem ale i chováním a stylovostí. Viděna SE verze, kde Cameron v závěru přidává jednu úžasnou obří scénu a poselství. I když pár scén možná bylo trochu pravděpodobně kvůli SE možná až příliš natažených, nemám k filmu žádné námitky. Ve skutečnosti to možná ještě zvětšilo reálnost a sílu prožitku.