Utržený ze řetězu (2005)

Jet Li jede a Besson se vrací do dob své největší slávy. Akce je utržená z řetězu, ale najde se tu i prostor pro výborné budování vztahů, hledání lidskosti a zvýraznění hodnot přátelství a rodiny. V tom je tento film ještě o to více cennější a citlivější a proto (a postavu Freemana) musím dát plný počet. Tak obyčejný, přitom tak velký film

Nejhorší obavy (2002)

Ta druhá polovina filmu je scary as hell. Tom Clancy vždycky dokázal vytvářet mrazivé zápletky odehrávající se ve velmi reálných a možných kulisách. A Nejhorší obavy jsou přesně takové. Jacka Ryana si představuji trochu jinak, ale Affleck je stejně docela v pohodě, Freeman je výborný, potěší i Schrieber. Napětí celého filmu, hlavně pak v závěru, je neskutečné a jeden nečekaný zvrat v polovině, který se opravdu jen tak nevidí, dělá z tohoto filmu výborný thriller ze současnosti. Studující napjaté vztahy mezi dvěma světovými velmocemi, a jak k rozpoutání konfliktu stačí malinká jiskřička. Pro obyčejného člověka opravdu nepříjemná věc. Závěrečné odklizení odpadu působivé, stejně jako zneklidnující.

Pád do ticha (2003)

Bloody hell... I'm gonna die to Boney M. Úžasný příběh o síle a vytrvalosti člověka v naprosto vyhrocených situacích. S velkolepým soundtrackem a nádherným snímaním mohutnosti a vznešenosti hor. Neřekl bych, že i přes dokumentární zpracování film bude tak napínavý a strhující. Jediná chybka je pár trochu nudnějších pasáží, které se čas od času náhle zjevují a dokážou člověka pěkně otrávit. Jinak ale paráda a skvělá horolezecká příručka. Ale nabránil bych se ani normálnímu filmu, tenhle příběh má vysoký potenciál.

Sejmi eso (2006)

Sled šílených scén tvořených ještě šílenějšími postavami v příběhu, který je tak roztříštěný a nevyrovnaný, že na tom prodělává celý při jiném přístupu výborný nápad a zajimavá zápletka. Carnahan se ukazuje jako zdatný řemeslník, kterému ale k dokonalosti ještě chybí hodně. A celý film jsem čekal na nějaký pořádný masakr, napětí a absurdnosti rychle gradovaly, ale nakonec kde nic tu nic. Škoda, takhle jenom šedivý průměr. Přitom to mohl být nejcoolovější jízda možná se i opravdu vyrovnaná Ritchieho geniálním gangsterkám. Ale film, kde je tolik karikatur a snaží se o nějakou vážnou zápletku a z ničeho nic se zjevující nereálné emoce, nemůže fungovat i přes výborného Reynoldse a stylový úvod s Affleckem (Ta jeho závěrečná scéna.. hehe)

Obávaný bojovník (2006)

velmi krásný, Poslednímu samurajovi trochu podobný, hong kongský film, který ale překračuje hranice Číny a dokáže zaujmout svou výstavbou pravděpodobně i lidi, kteří wuxia filmy nemají rádi. Jet Li je famózní, jeho duševní přerod z arogantního, pomstou zaslepeného, pyšného kungfu mistra v legendárního zakladatele WuShu učícího, co je pokora a o čem přesně je kungfu, je výborný. akční scény výborné, je vidět že i tady je dělal špičkový choreograf, no nicméně Ip Man je podle mně nepřekonán. Nejlepší část filmu definitivně prostředek, krásný kontrast s temným brutálním masakrem v první části. Kamera je úžasná, naplno využívá exteriéry k vybudování atmosféry klidu, či zase v úvodu až hororová v interiéru. Nejlepší souboj filmu je ten s americkým zápasníkem, kde se poprvé ukáže změna Huova charakteru. Závěr dojemný velmi. Formálně i obsahově dokonalý snímek. Viděn DC.

Dead Island (2011)

úžasný, emocemi naprosto nabitý trojminutový zážitek. Samozřejmě vizuál špička, to už v dnešních herních videích není nic neobvyklého a hlavně zajimavě koncipovaný děj, u kterého se musíte dost soustředit. Paradoxem je, že to je trailer na obyčejnou zombie vyvražďovačku. Tvůrci ale přesto musí být trochu kreativní, když se jim povedlo udělat tak krásnou propagaci. 4, na větším prostoru by to fungovalo jen sotva

Ong-bak (2003)

tak tak, Tony Jaa je opravdu řezník.. Ale to na víc jak 4 rozpačité hvězdy přesto nestačí. Příběh je totiž velmi velmi jednoduchý, ostatní postavy dost nesympatické a přes neskutečné Tonyho schopnosti akční vychytávka ala (nadsázka) desetkrát opakovaný skok, a divné zpomalovačky mně opravdu neberou a po chvíli i nudí. Nicméně přestřelený záporák a honička motorových rikš jsou něco, co v Hollywoodu jen tak neuvidíte. A samozřejmě musím po třetí říct: Tony je naprosto dechberoucí a jeho thai box v ringu či v závěru je dost na to, abych ty 4 dal. Podle ukázek se těším na, aspon co se týče akce, ještě mnohem lepší dvojku. Tam snad tupý příběh už bude úplně překryt. PS: úvodní sport na stromě "přes mrtvoly" je taky dost zajimavý zvyk.

Vřískot 4 (2011)

Čtvrtý díl téměř stejně kvalitní jako první? Ano, i v žánru horor 21. století, kde jsou povětšinou čtvrté díly tragické sračky bez jakéhokoliv náznaku aspon malé inteligence, se to může povést. A tady se to povedlo náramně. Wes Craven se vytasil s perfektním příběhem, plném odkazů, zábavných dialogů kolem samotné podstaty a složení jakéhokoliv hororu a jejich následném překroucení a boření. Herci jsou sympatičtí, krev teče proudem, mrtvol přibývá a nakonec přichází i perfektní několikanásobná pointa. Popravdě, vraha jsem jenom matně tušil, takže překvapení to bylo parádní (ti, co viděli, ví). Jsem taky rád, že jsem naštěstí nevlezl před shlédnutím do diskuze, protože její úroveň klesla s příchodem pár jedinců hluboko do doby ledové a nějaká Sydney by jim měla říct, jak se má chovat k originálu. No, to jen takové povzdechnutí a snaha na to někoho upozornit. Zpátky k filmu: Craven nám teda spolu se scénaristou Williamsonem přináší na dnešní poměry velmi inteligentní horor, který se ani trochu nebere vážně a přináší prvotřídní vyvražďovačku téměř bez zakolísání. Nebýt té nudnější poloviny, bylo by to za 5. Ale GhostFace nikdy nebyl v takové formě. Who is this?

Borgiové (2011) (seriál)

Rodina Corleonů v 15. století. A funguje to výborně. Hry o moc jsou rozehrány, jedna intrika stíhá druhou, mrtvol přibývá a nad tím vším mocný Španěl a Svatý otec Rodrigo Alexander VI. Borgia drží svou ochrannou ruku. A Irons ho vystihl neskutečně, jeho výkon je neskutečný. Ostatní členové rodiny, at už jsou to další manipulátoři (Arnaud v roli nebezpečného Caesara) nebo manipulovaní (mladičká Lucrezia je opravdu líbezná, skoro je mi ji líto, a chápu, proč se z ní stalo to, co se stalo) jsou taktéž zobrazeni velmi věrohodně a musím říct, že i přes všechnu svoji zášt a zločinnost k nim divák musí mít nějaké sympatie. Ale tak to už v médiích bývá. Ten, z jehož pohledu se všechno děje, zákonitě získává víc pozornosti a větší pochopení než ostatní, kteří můžou být i menší zlo, ale divák k ním nemá vztah. Úvodní intro je velmi povedené a hned na úvod navádí tu správnou atmosféru a tak si seriál jde velmi pěkně užít. Za zmínku ještě stojí výborný assassín borgiů v roli Michelleta. Ten chlap má talent.. Závěr je pak jak z renesančního obrazu a dělá důstojnou tečku za 8 hodinama zkaženého Říma. Těším se na další sérii, kde se to snad rozjede ještě víc. Po vizuální stránce na seriál slušné, davové scény a jedna dvě bitvy taky ujdou, i když to samozřejmě není nic moc. Ale tenhle seriál o otevřeném boji nikdy neměl být. Tady se ze zásady bodá do zad a to ještě rukou někoho jiného. Obraz Církve v praxi

Američan (2010)

Jemné rozčarování, hudební motiv je ale velmi krásný a Clooney hraje existenciální krizí trpícího zabijáka se svým typickým šarmem a charismatem. Jinak velmi pomalý, klidný filmeček, kterému ale něco chybí. Duše. All men are sinners.