Rok, který změnil Zemi (2021)

David Attenborough tentokrát ve spolupráci s AppleTV, ne s BBC. Stejně jako ve všech dokumentech o přírodě v posledních letech, i zde sir David znovu zoufale vyzývá celé lidstvo ke změně myšlení, bez kterého nejprve zahyne mnoho, možná i většina úžasných druhů na naši modré planetě a nakonec my sami. Samozřejmostí jsou krásné záběry zvířat, tentokrát však v zcela jiném a neopakovatelném kontextu. Pandemie přinesla lidem utrpení, ale planetě a přírodě na ni chvíli odpočinku. Je skoro neuvěřitelné, jak rychle zvířata dokázala bez lidí začít znovu prosperovat i na místech, kde to už dlouho nešlo a nikdo by to už nečekal. Želvy na opuštěných plážích, gepardi na savaně bez stovek hlučných turistů, velryby v opuštěných zátokách bez hlučných výletních lodí, příkladů dokázali přírodovědci nasbírat hodně. Jako bonus se navíc vyčistil též vzduch od smogu, což prospěje i lidem. Snad si závažnost situace i návrhy k jejímu řešení vezmou lidé i díky nastalé situaci a tomuto dokumentu k srdci dříve než bude pozdě. 8/10

Stručné dějiny vyhlazování (2021) (seriál)

Smutné zhodnocení dědictví kolonialismu, které nepřekvapivě zvedá žluč méně přemýšlejícím jedincům, kteří vůbec nepochopili, o co autorovi dokumentární minisérie šlo a vlastně o čem série vůbec byla. Nejde o to, co by jiní dělali (či nedělali), kdyby byli na pozici bílých dobyvatelů, historie je taková jaká je (tedy pro méně chápavé - první světová koloniální impéria byla prostě bělošská a běloši zavedli rasistické nauky o podřadných rasách mimo jiné bohužel i kvůli vlivu/na základech křesťanství - někteří další pak kopírovali). Mnozí v západním civilizačním okruhu před touto historií zavírají oči, chtěli by zapomenout, vymazat ji a možná i z toho důvodu ukazují rádi prstem na vinu všech ostatních - ale právě proto je důležité si ji stále připomínat. Aby se něco podobného už nikdy neopakovalo (a pak je tu samozřejmě ještě jedna věc, kterou ve svém hloupém, rasistickém pohoršení všechny zdejší sněhové vločky přehlížejí - tato dokumentární minisérie si nedala za úkol pojednávat o všech genocidách a zločinech historie, ale pouze o krvavém odkazu, který ve světě zanechal bílý muž, resp. přesněji Evropan. A obrovskou, pravděpodobně vůbec největší roli v zotročování a v drancování světa, jakou hráli Evropané, snad nikdo zpochybňovat nebude. Pokud ale někdo bude chtít v budoucnu přijít se sérií o historických zločinech muslimů nebo s nějakou sérii, která bude pojednávat o veškerých genocidách v historii, nikdo mu v tom bránit nebude). Opravdu, není problém, že bychom neměli vědomosti, ale chybí pokora přiznat chyby minulosti. Pak není divu, že se k moci stále mohou dostávat lidé jako Trump či Bolsonaro. Jinak formálně taky velmi povedené a profesionálně provedené, i když hrané filmečky byly spíše zbytečné a mnohem působivější a hrůznější byly různé archivní záběry a fotografie. Trochu jsem si taktéž musel zvykat na neobvyklý, ne úplně líbivý hlas režiséra a vypravěče, ale to zmiňuji jen pro úplnost mých dojmů. Snad se jednou někdo dožije toho, že tento tragický koncept dělení ras (a etnik) úplně zmizí, všichni jsme lidé, vždycky jsme byli a vždycky budeme. Ale předsudky,rasismus a xenofobie se překonávají těžce (a neříkám, že ty obavy někdy nemají aspoň do určité míry racionální důvody, na vině nejsou jen lidé s bledou pokožkou, ale i ostatní, rozdíly mentalit a kultury jsou někdy téměř nepřekonatelné, to je taky naneštěstí zatím pravda). Ale jednou se to snad podaří. Nebo se navzájem vyhubíme. I když důvodem bude spíše než rasismus lidstvo od věků ovládající chamtivost a hloupost. 8/10

Mistrovská úroveň (2020)

Film s mnoha problémy, ale svým způsobem přesto zábavný. V několika momentech dokázali tvůrci přijít se zábavnými nápady a hláškami, akce není moc objevná, ale trochu adrenalinu a stylu dokáže vyprodukovat a děj má naštěstí sympatické rychlé tempo, takže se člověk nezačne nudit. Všechno ostatní snad vyjma stále krásné Naomi Watts a vždy charismatického Mela Gibsona (který zde ale není moc využitý, čehož si zřejmě někdo všimnul a tak do filmu alespoň nacpali zcela zbytečnou a nesmyslnou scénu, kde monologuje o své minulosti) stojí za starou belu. Zápletka je nejen naprosto banální, ale celá je od úplného základu postavena na tom, že se její aktéři od začátku chovají naprosto nelogicky a hloupě. A to naneštěstí přetrvá až do nepříliš uspokojivého a zbytečně nejednoznačného konce, jako by si snad filmaři mysleli, že točí něco hlubšího (resp. alespoň áčkovějšího) než nefunkční sci-fi béčko. S tím souvisí i zacházení s celým konceptem smyčky. Základní hnací motor zápletky v podobě nějakého ultra přelomového vynálezu je až směšně nevysvětlen a nevyužit, ale přitom má zřejmě na diváka působit jako něco strašně osudového. Mám pocit, že tvůrci buď sami nevěděli, jak přesně má výsledný produkt vypadat ne, co zužitkovat a co vyškrtnout, nebo se jednoduše vůbec nesnažili a nacpali do filmu vše, co je zrovna napadlo. Pak není divu, že z toho vylezl sice naštěstí zábavný, ale úplně pitomý film. A abych nezapomněl, do hlavní role měly obsadit někoho úplně jiného než Franka Grilla. Nechci škatulkovat, ale tenhle herec se hodí jenom na role mlátiček na straně padouchů, nemá příliš charismatu, nemá herecké schopnosti, nemá dokonce ani nějak příjemný hlas (když už byl tady využíván tak často voiceover). 4/10

Moon Knight - Hrobka (2022) (epizoda)

SPOILER Takhle má vypadat správný Tomb Raider/Uncharted ve filmové podobě. A to jsem se po minulé epizodě bál, že nakonec dostanu leda tak Lovce pokladů. Věrohodně, skvěle vypadající hrobky, prastaré hádanky vedoucí k historií (a mytologií) nabitým odhalením, nebezpečné a opravdu děsivé starověké hrozby, morální dilemata, parádní chemie a drama mezi postavami (to postupné budování se vyplatilo), charismatický padouch se zajímavou motivací a nakonec... podivuhodná bizardní cesta do hlubin žoldákovy zmučené duše jako zcela nečekaný a naprosto fantastický bonus. A mám pocit, že příští epizoda bude v nastaveném trendu kvality a originality pokračovat. Hi.

Šingeki no kjodžin - Džinrui no joake (2022) (epizoda)

SPOILER I am gonna destroy them! Every last one of those animals that's on this earth! Tematicky i formálně dokonale vystavěný závěr na kontrastu krásy a krutosti světa. Během první poloviny jsem cítil naději i radost a přitom strašný smutek, během druhé zadostiučinění i odevzdání a přitom strašné mrazení. Závěrečná scéna "Úsvitu lidstva" jeden z nejvíc ikonických momentů v historii fikce. Kdo by takto neuvěřitelný vývoj příběhu a postav, tematickou hloubku a vyprávěčské mistrovství (kde roztříštěný a retrospektivní způsob vyprávění nebyl zvolen jen pro uchování tajemna - ačkoliv to byl zřejmě primární důvod, ale i z důvodu, že celá realita tohoto světa je nelineární) kdysi dávno, v jednoduchých časech akčního survival hororu, čekal. Kolosální dějový oblouk ve čtvrté sezoně (resp. na konci 3. sezony) pronikl konečně pod povrch/hladinu, a každý mohl poprvé spatřit, že vše, co jsme z oblouku doposud viděli, byla ve skutečnosti menší polovina hlubokého kruhu, načež se ještě ukázalo, že kruh ani není obyčejným kruhem, ale je to Uroboros. Myslím, že takhle nějak bych metaforicky popsal Isayamovu mangu... alespoň do tohoto bodu.

Šingeki no kjodžin - Kaiko (2022) (epizoda)

SPOILER Special people do exist, I just simply wasn’t one of them. Ale ano, byl. A MAPPA v této epizodě po několika slabších epizodách zase ukázala, že když chce, dokáže být opravdu speciální taky.

Šingeki no kjodžin - Jújake (2022) (epizoda)

SPOILER Cena oběti za svobodu/za záchranu člověka. Kdo/Co o ní rozhoduje? Kde je ta hranice, kdy se ze svobody stává nový útlak. Co by k tomu asi řekly nedobrovolné oběti (využité jako palivo pro ideologii), kdyby ještě mohly mluvit. Tematicky výstižné dialogové střety a v pozadí temně atmosférický soumrak bohů. Ponurý západ slunce nad rozpadající se civilizací i lidstvím.

Šingeki no kjodžin - Nisennen-mae no Kimi kara (2022) (epizoda)

GIGANTIC SPOILER Hear me, all Subjects of Ymir. My name is Eren Yeager. I now speak to all the Subjects of Ymir, by way of the Founding Titan's power. Every wall on the island of Paradis has been unhardened. the Titans buried within them have begun to walk. My goal...is to protect the people of Paradis, who bore, and raised me. But the world desires the extinction of the people of Paradis. Over countless years, their hatred has grown beyond this island. They surely will not stop until they have killed every last one of our people. I reject their desire. The Titans of the Walls will trample and rumble all the lands beyond this island. Until the lives there... are eliminated from this world!