Simon Birch (1998)

Příběh prťavýho kluka, kterej byl větší, než všichni ostatní. Hned v první scéně se dozvíme, jak to s titulním Simonem Birchem dopadne. Pak už jde jen o to, jak se to rejžovi povedlo odvyprávět. Celkem jo. Po dlouhý době jsem viděl drama, které dokáže chytnout u srdce. Drama u kterého diváka mrzí, že to nedopadlo trochu líp, protože si všechny postavy oblíbil. Sice mě závěr připadal trochu manipulativní, ale celkem jsem to zbaštil. Titulní dvojice dětských herců hraje slušně (pořád jsem si řikal, odkud toho Josepha Mazzella znám a pak mě to došlo: v devadesátým třetím pobíhal po Jurským parku), Oliver Platt, David Strathairn a Ashley Juddová jsou jedním slovem skvělí! Režisér Mark Steven Johnson ukázal že umí, škoda, že od té doby točí samý kraviny.

Push (2009)

Solidní thriller. Sice trochu překombinovanej, ale celkem jsem se nenudil. Může za to i sympatické herecké obsazení.

Robin Hood (2010)

Ridley Scott za 200 milionů natočil rozmáchlou nudu, která se s přibývajícími minutami těžce vleče a kterou zachraňuje a do slabýho průměru vytahuje jen a pouze charizma Russella Crowea.

96 hodin (2008)

Bryanovi v Paříži jakejsi albánskej gang unesl dceru a maj v plánu z ní udělat drogama nacucanou matraci. Chyba, protože Bryan má za sebou divokou minulost a zkušeností s likvidováním takovéhle pakáže požehnaně. Takže přijede do Paříže a začne řezat jednoho šmejda po druhým, včetně jejich zákazníků. To je k ději asi tak všechno – originaitou rozhodně neoplývá. Bohužel ani akční scény nejsou nijak nadprůměrný. Slušně zvládnutý to jo, ale nic víc. Co je ale velkým kladem filmu je jeho přímočarost a nemilosrdnost. Bryan se s protivníky ani trochu nesere. Žádný trapný kočkování, žádný sraní s protivníky – mrtvoly se hromaděj jedna za druhou, občas ňáký to mučení a prostě všechno v duchu „všichni chcípněte, jdu si pro dceru“. To je fajn. Liam Neeson je v roli Bryana víc než dobrej. Ne že by se jednalo o sofistikovaný herectví, ale charizmatu má požehnaně a to v tomhle žánru bohatě stačí. Horší je to s Maggie Graceovou. Už jsem ji v pár filmech viděl (včetně seriálu Ztraceni) – je to holka s pěkným ksichtem, famózníma nohama, ale něco jako hereckej talent se s její osobou nedá spojovat ani omylem. Naštěstí se ve filmu nevyskytuje tak často, aby srala přespříliš. 96 hodin je přímočará jednohubka, kdo od toho nic víc nečeká, bude spokojenej.

Hellboy 2: Zlatá armáda (2008)

Guillermo del Toro pořádně ulítává na všech možných příšerách a monstrech. Už ve Faunovu labyrintu jich bylo požehnaně, ale tady v podstatě není skoro nikdo „normální“. To by mě zajímalo jak vypadá jeho manželka... Já ale jeho nadšní nesdílím, takže mě tohle nafouknutý obludárium nechává chladným. Film je možná o fous lepší, než byl první díl a Hellboy je naštěstí pořád stejnej božan.

Tajemný let (2005)

Kyle Prattová (Jodie Fosterová) nastoupí do letadla se svojí šestiletou dcerkou, jenže ta se záhy ztratí. A Kyle začne hysterčit. Posádka tvrdí, že není na seznamu cestujících a navíc si nikdo z cestujících v letadle nevybavuje, že by ji viděl. Takže jde o to, jestli Kyle hysterčí oprávněně a dcera se jí opravdu ztratila, nebo ji hrabe. Což by ani nebylo tak nepravděpodovný, protože před pár dny přišla o manžela a (jak si posádka zjistila ze země) i o onu dceru. Tak jak to teda je? No můžu říct, že se z toho vyklube standardní thriller. Thriller se scénářem děravým, jak hlava mýho šéfa. Ale zase má film tři klady. Jodie Fosterová je výborná, ani na chvíli nepřehrává a velice umě balancuje na hranici uvěřitelnosti, což je obdivuhodný výkon, vzhledem ke scénáři. Také režisér odvedl velmi dobrou práci, z minima vymáčkl maximum a jen díky němu se na film kouká docela dobře a uteče jak voda. No a do třetice, moc pěkný je letadlo ve kterým se celej film odehrává.

Já jsem ty a ty jsi já (2006)

Už jsem pár filmů s podobnou zápletkou viděl a od tohohle jsem nečekal nic světobornýho. Doufal jsem aspoň v solidní oddechovku... a tu jsem taky dostal. Film celkem uteče, pobaví a rozhodně neurazí. Ústřední herecká dvojice je symaptická, což je hodně důležitý. V rámci žánru romantické komedie pro mládež je to solidní dílko.

30 dní dlouhá noc (2007)

Dobrej horor s přímočarou zápletkou. V nejseverněji položeném městě, hluboko za polárním kruhem, vždycky jednou za rok nastává polární noc. Přesněji řečeno, vubec nevylejzá slunce. Ve filmu to trvá 30 dní, ve skutečnosti je to víc než dvakrát tolik. A to je místo jako stvořené pro řádění upírů, kterým jak známo, sluneční světlo moc nevoní. Takže po pár minutách filmu slunce zaleze a upíři vylezou. Maj nabroušený zuby, jsou krvelačný, prostě hladoví. Hrstka přeživších se snaží přežít oněch 30 dní, než je zachrání čerstvě vylezlý slunce. Režisér si moc dobře rozumí s technickejma záležitostma (kamera, výprava, zvuk...), takže atmosféru má film dokonalou – hned bych se za polární kruh rád podíval. Už jen ten úvodní záběr na ledoborec bere dech. Bohužel se mu ale nepodařilo dát filmu patřičnej odpich. Občas trochu přešlapuje na místě, místo aby šel přímočaře kupředu. Prostě se chvílema trochu vleče a tím pádem divákova pozornost upadá. A ani akční scény (není jich moc) se mu moc nepovedly. Jsou trochu moc rychle sestříhané. Ale zase jsou občas opentlené moc pěkným nápadem, tím to aspoň trochu dohání. Závěrečná „překvapivá“ poenta mě zklamala. Přesto film zaslouží uznání, už jen za odvahu film pojmout jinak, než jako teenagerskou vyvražďovačku.

Zabijáci osamělých srdcí (2006)

Kriminální příběh natočený podle skutečných událostí. Příběh sleduje události kolem vražd válečných vdov a paralelně vztahy mezi policisty, či jejich soukromí. Nikterak objevně natočený film, nicméně nejedná se o film nepovedený. Film je hodně závislý na hereckých výkonech. John Travolta hraje slušně, James Gandolfini je sympatickej, Jared Leto čistě účelovej a Salma Hayeková se sice snaží, ale rozhodně víc zaujme svým zjevem, čili pěkným ksichtem. Solidní film.

Pravda nebo lež (2005)

První třetina filmu je výborná. Bohužel, příběh se trochu zamotává a režisér si s tím nějak nevěděl rady. Chvílema jsem nevěděl kde jsem a co se vlastně ve filmu zrovna děje. Přitom je film natočen svižně a rozhodně nenudí. Jenom nějak nedokáže zaujmout a vtáhnout do děje. S přibývajícími minutami se to ještě zhoršuje. Závěrečné odhalení asi mělo být překvapivé, co se mě týká, jen vyšumělo. Škoda, chtělo to jistější ruku režiséra, bže příběh rozhodně není z nejhorších a herci taky hrají velice slušně.