42 (2013)

Film je především příběhem o rasismu než o baseballu. Nutno podotknout, že mě ani jedno téma nijak nebere. Ale přesto se mi to líbilo. A ač je film podle skutečných událostí, je to jedno velké klišé. Vzhledem a vlastně pouze a jedině díky zručné práci režiséra mi to nijak nevadí.

44 minut: Přestřelka v severním Hollywoodu (2003) (TV film)

Film podle skutečné události. Což je asi jedinej důvod se na to koukat, protože popisuje něco, co se jen tak nestává. Ale natočeno je to bídně, akce se snaží být reálná a jako by uprostřed dění, ale působí nezajímavě a rutinně. A závěrečných deset minut vypadá, jako by to natočila sama Los Angeleská policie.

47 róninů (2013)

Asi to měl bejt dramatickej příběh o hrdinných a udatných samurajích, kteří by pro čest položli život. Bohužel film je spíš o hromadě spocených hlupáků se šikmýma očima (Keanu Reeves to dohání křivejma nohama), kteří dosáhli tak akorát toho, ... vlastně čeho ... jo už vim - ničeho. Chci tím říct, že příběh má docela slušnej potenciál, kterej sice my tady uprostřed Evropy moc nechápem, ale rozhodně má divákovi co dát, ovšem v pazourách by to měl držet mnohem zkušenější režisér. Čímž nechci Carla Rinsche odepisovat, ale tohle se mu hrubě nepovedlo.

5 Days of War (2011)

Solidní pokus o zobrazení války na Balkáně. Zápletka je postavená na tom, že američtí novináři natočí svinstva, kterých se rusáci dopouštějí na civilním obyvatelstvu Gruzie. No a ten záznam - paměťovou kartu - za každou cenu chtějí, protože zvěřejnění by Ruskejm carům (Medveděv, Putin), kteří tvrděj že se vlastně v Gruzii nic něděje, nadělalo ve světě velký problémy a vyvolalo pořádně negativní reakce. Takže honička. Vzhledem k nic moc rozpočtu se rejžovi povedlo zaranžovat velice slušný a výpravný akční scény. Taky se mu povedlo do filmu uvrtat několik relativně známých herců. Andy Garcia je z nich nejlepší, Heather Grahamová se poroučela, aniž by si ji divák pořádně prohlíd a Val Kilmer naštěstí jen přicmrdává (pěkně zkoblihovatěl mimochodem). Hlavní roli si ale střihli jiní a snad jen Ruperd Friend je zapamatováníhodnej. Renny Harlin po hodně dlouhé době natočil film, za který se nemusí stydět. Ale pyšnej na něj bejt taky nemůže.

500 dní se Summer (2009)

Vypravěč hned na začátku práskne, že se v žádným případě nejedná o romantický příběh. Má pravdu. Jako romanťák to začíná, jako ze života to končí. Je to docela kruťárna, zvlášť pro toho, kdo si něčím podobným prošel. Režisér film obohatil o několik moc pěkných režijních nápadů (třeba očekávání versus skutečnost...), ale zase je režie chvílema trochu těžkopádná, což je velká škoda, bže scénář nemá hluchých míst a má co říct od začátku až do konce. Zooey Deschanelová je opět skvělá. Ovšem i Joseph Gordon – Levitt je výbornej.

50/50 (2011)

Zase jedno slzy ždímající drama. Ovšem překvapivě povedené. Přitom příběh je šablonovitý až hanba a některý scény smrděj laciným kalkulem. Na druhou stranu toho má film mnoho co nabídnout. Třeba bych nečekal, že se v takovýmhle filmu objeví Seth Rogen a bude se chovat podobně hovadsky, jako v jeho typických komediích, kde se stará jen o hulení trávy a o to jak smočit. Film je natočen velmi zručně, režisér umně skládá jednotlivé scény v překvapivě konstatní celek, až by v závěru málem jeden zaslzel.

6. den (2000)

Slušnej průměr, film rozhodně nedosahuje kvality předchozích Arnoldových filmů, ale nenudil sem se a kupodivu sem se občas i dobře bavil.

8 MM (1999)

Tenhle biják je především výborným dílem vzhlížející k tradičním hodnotám noirové školy, kdy se hlavní hrdina jako buldog položí do pátrání, které je pro něj z počátku pouze prací, aby se z něj pozvolna stalo velmi osobním a ovlivnilo jeho život tak, že už nikdy nebude takový jako předtím. Řemeslně naprosto famózní film, který diváka vtáhne a až do konce nepustí. Některé scény jsou dnes už legendární, to vše korunované poslední třetinou, která je kurevsky napínavá (líp to říct neumím). Vyzdvihl bych taky kameru a především hudbu, která hodně pomohla k vykreslení ponuré a beznadějné atmosféry filmu. Drsný, mrazivý film, který se Joelovi Schumacherovi opravdu povedl.

8 žen (2002)

Herecký koncert, moc pěkná zápletka, písničky mi tam nevadily takže spokojenost.

96 hodin (2008)

Bryanovi v Paříži jakejsi albánskej gang unesl dceru a maj v plánu z ní udělat drogama nacucanou matraci. Chyba, protože Bryan má za sebou divokou minulost a zkušeností s likvidováním takovéhle pakáže požehnaně. Takže přijede do Paříže a začne řezat jednoho šmejda po druhým, včetně jejich zákazníků. To je k ději asi tak všechno – originaitou rozhodně neoplývá. Bohužel ani akční scény nejsou nijak nadprůměrný. Slušně zvládnutý to jo, ale nic víc. Co je ale velkým kladem filmu je jeho přímočarost a nemilosrdnost. Bryan se s protivníky ani trochu nesere. Žádný trapný kočkování, žádný sraní s protivníky – mrtvoly se hromaděj jedna za druhou, občas ňáký to mučení a prostě všechno v duchu „všichni chcípněte, jdu si pro dceru“. To je fajn. Liam Neeson je v roli Bryana víc než dobrej. Ne že by se jednalo o sofistikovaný herectví, ale charizmatu má požehnaně a to v tomhle žánru bohatě stačí. Horší je to s Maggie Graceovou. Už jsem ji v pár filmech viděl (včetně seriálu Ztraceni) – je to holka s pěkným ksichtem, famózníma nohama, ale něco jako hereckej talent se s její osobou nedá spojovat ani omylem. Naštěstí se ve filmu nevyskytuje tak často, aby srala přespříliš. 96 hodin je přímočará jednohubka, kdo od toho nic víc nečeká, bude spokojenej.