Butch Cassidy a Sundance Kid (1969)

Paul Newman a Robert Redford jsou neodolatelní zloději, Katharine Ross je neodolatelná kráska a BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID je neodolatelný (a nepřekonatelný) westernový buddy movie. "Raindrops Keep Fallin' on My Head", legendární skok ze skály, závěrečná scéna a hlavně onen mnohými zmiňovaný finální záběr - prostě nádhera! A je toho ještě mnohem víc, co by se dalo pochválit na jednom z mých nejmilejších filmů, který se jen tak neokouká. Právě naopak, s každým dalším zhlédnutím si divák více uvědomuje jeho preciznost a... DOKONALOST. 100 %

Batman (1989)

Dosud jeden z nejlepších comicsových filmů. Burtonova našlapaná režie, krásně ponurá stylizace a Jack Nicholson jako nepřekonatelně vyšinutý Joker jsou skvosty. A k tomu všemu hraje Elfmanova geniální hudba - paráda. Navíc postava Batmana patří mezi ty nejcoolovější a nejstylovější superhrdiny stříbrného plátna! 90 %

Barbar Conan (1982)

Výpravná a na svou dobu poměrně velkolepá fantasy podívaná s nádhernou atmosférou starověku, při níž burácí asi ta nejlepší orchestrální hudba, jaká kdy byla pro film složena (hlavně proto, že každá skladba je dostatečně odlišná od ostatních a přitom jsou skoro všechny naprosto úžasné). Moje osobní kultovka a velký důvod, proč mít rád Arnolda a zbožňovat Basila Poledourise. :-) Objektivně to má bezesporu mnoho vad (herecké výkony jsou vesměs průměrné, zápletka tuctová, tempo chvílemi poněkud rozvláčné) a zub času už se na snímku taky trochu podepsal, ale i tak je to pořád nejlepší heroic fantasy, jakou znám. Má svoje specifické kouzlo, které kromě Poledourise obstaral hlavně režírující John Milius, když se nebál většinu scén postavit primárně na (opojné) souhře kamery s hudbou (dialogy jsou tu opravdu vedlejší, skoro až zbytečné). Conanovo putování, při němž ikonický hrdina zažije spoustu parádních dobrodružství, má díky tomu punc jedinečnosti, který většina podobně laděných děl znatelně postrádá (slaboučké pokračování nevyjímaje). 90 %

Americká krása (1999)

Vynikající drama, ve své době skutečná filmová událost. Velice osobitý snímek o "dokonalé" a "moderní" současné západní společnosti, svérázném řešení krize středního věku a spoustě dalších zajímavých věcí. Tvrdě satirický a přitom krásný a plný pochopení pro lidské touhy a slabosti. Brilantní scénář a režie, poetická kamera, citlivá hudba a dokonalí herci, jimž jednoznačně vévodí nekonečně charismatický Kevin Spacey, jenž zde předvádí svou (zatím) životní kreaci. Úžasná podívaná, kterou má spousta lidí mezi svými nejoblíbenějšími filmy. A já se hrdě hlásím k tomu, že jsem jeden z nich. 100 %

Kobra (1986)

Stalloneho KOMANDO. Hlavní hrdina je stylizovaný tak moc, že už s realitou nemá společného vlastně vůbec nic. "S psycháči nekšeftuju. Ty hned odprásknu! Jsi choroba a já jsem lék!" - přesně ten typ drsňáckých hlášek, které jako kluk echt žerete a v dospělosti se přitrouble usmívate, jak jsou absolutně over-the-top a gay (ve všech smyslech toho slova). Řemeslo je to však lehce nadstandardní a na zábavnosti a poutavosti mají jistě podíl i typická 80's atmosféra (ty songy, mlask), rychlé tempo, spád a krátká stopáž. Zkrátka to výborně šlape od cool začátku až do ukázkové masivní vybíjené na konci. Těžkotonážní guilty pleasure, jehož tupost nenasírá, nýbrž napomáhá k tomu si snímek ještě více užít (viz již zmiňované KOMANDO). 70 %