Need for Speed (2014)

Pro automaniaky to možná bude film roku (další díl RYCHLE A ZBĚSILE letos nakonec z nějakých "záhadných" důvodů nebude), pro fandy akčních filmů se jedná o neškodný průměr s celkem snesitelnou dvojicí hlavních postav (Imogen Poots byla poměrně příjemným překvapením) a slušným počtem dobře natočených automobilových honiček (kupodivu moc nevadí ani přemrštěná stopáž). Jasně, je to blbost pro děcka, ale i takovéhle filmy občas přijdou k chuti. ;) ___ Kdyby to vzniklo v 80. letech a ústřední roli by hrál Tom Cruise, mohla z toho v současnosti být podobná (gay) legenda jakou je dnes TOP GUN... :) 50 - 60 %

LEGO® příběh (2014)

Dětský film, který si však děti neužijí zdaleka tak jako "sečtělí" fanoušci, kteří alespoň rámcově znají zásadní filmové, seriálové a komiksové hity. LEGO PŘÍBĚH je velká jízda, která svůj potenciál možná až "přetěžila", takže napoprvé není úplně snadné ten film naplno pobrat. Chytré absurdní gagy, skvělé citace a narážky (hlavně ty na Orwella, STAR WARS a slavné komiksové postavy - Batman a duo Superman/Green Lantern pobaví dokonale), animace v mnohém až nečekaně precizní (např. takřka nepatrná poškození figurek), zběsilé, odvázané a velkolepé akční scény (bohužel občas také mírně chaotické a nepřehledné) a k tomu navíc velmi překvapivé, promyšlené a dojemné finále, které filmu dodává krásné poselství, jenž perfektně vystihuje podstatu hračky, o níž snímek vypráví a jejíž je (báječnou) poctou. 80 - 90 %

Rookie Blue (2010) (seriál)

Vztahovka z policejního prostředí. Koule to samozřejmě nemá, ale ani není mnoho důvodů to nenávidět. Klasické seriálové 'nic proti ničemu'. Jaká škoda, že ani takovéto nevýrazné oddechovky u nás stále ještě pořádně neumíme (ve srovnání s ORDINACÍ, RODINNÝMI POUTY, nebo CESTAMI DOMŮ je tohle bezesporu seriál století). 60 %

Robocop (2014)

To, co Verhoevenův klasický krvák takřka ignoroval, na tom remake v podstatě stojí - na pocitech člověka (a jeho blízkých, zejména rodiny) "vsazeného" do robotického těla. Na současný stomilionový blockbuster nebývale ambiciózní koncept, zahrnující prvky cyberpunku stejně jako společenskou kritiku (dotýkající se zejména obřích korporací a zahraniční politiky USA), který nezapře tvůrce vynikajících ELITNÍCH JEDNOTEK. Navíc se film může dostatečně opřít o skvělé obsazení relativně nejednoznačných hlavních postav (RoboCop je zde vlastně jen jednou ze tří ústředních rolí!). Zásadní problém je zde jediný. Zatímco Verhoeven dokázal z vcelku prostého příběhu zásluhou svého specifického rukopisu vytěžit skoro maximum, Padilha to (patrně vinou producentů, s nimiž měl údajně mnoho rozepří) fantasticky znějící pojetí do dokonalosti úplně nedotáhl. Film se místy trochu vleče a jakoby "stojí na místě" (nejméně dvakrát dojde na moment, kdy divák může mít dojem, že se ze snímku stane svižná akční jízda, ale k tomu dojde až ke konci a ani tam se nejde z hlediska akce úplně na doraz). Akční scény v novém ROBOCOPOVI celkově plní roli spíše nezbytné nutnosti (dokonce by se dalo říct vaty), rozhodně nejsou cílem filmu a bohužel jsou ve většině případů poměrně průměrné (výjimku hodnou zmínění představuje asi jen výtečně natočená úvodní sekvence). Vadí mi hlavně to, že film není konzistentní - snaží se být myšlenkově i emočně podnětným sci-fi dramatem s pozvolným a důkladně budovaným dějem i postavami (což mu víceméně vychazí), ale s blížícím se závěrem se se vším začne až moc pospíchat, relativizace dobra a zla se citelně vytrácí a konec samotný je vlastně naprosto obyčejný, a co hůř - očekávaný. Je to škoda, ale i tak se jedná o jeden z mála remaků, které jsou zajímavé a rozhodně nejsou zbytečné. 70 %

Bravados (1958)

Napínavý a hlavně chytře napsaný western, jehož (na žánr nepříliš typický) hořký závěr dává existenci snímku patřičný smysl. Film je co se týče vyznění o to pozoruhodnější, srovnáme-li jej například s jednorozměrnými "dobráckými" westerny s Johnem Waynem (především s těmi ve stylu RIO BRAVA). 80 %

Vikingové (2013) (seriál)

Kdo rád drsný, krvavý a špinavý středověk (navíc z pohledu vikinské kultury, která je neokoukaná a poutavá), ten si tady jistě přijde na své. Jen mi na dramaturgii první série přišlo trochu zvláštní, že hlavní dějová linie vyvrcholí poněkud předčasně a během zbývajících dílů se vlastně už jen připravuje půda pro druhou řadu. Ta je sice o mnoho ambicióznější, ale abych řekl pravdu - ty neustálé intriky, politikaření, zrady a zvraty, které se snaží tvářit strašně překvapivě, nečekaně a nekompromisně, mě s každým dalším dílem bavily méně a méně (předpokládám, že nejsem jediný, komu ten dějový vývoj přišel velice předvídatelný). První dvě série mají tudíž podle mě stejný problém - skvěle se rozjíždějí, ale ke konci už jsou trochu fádní. Ve třetí řadě jakoby se scénáristé z většiny dosavadních "chyb" poučili. Zvraty jsou v ní skutečně překvapivé (a hlavně smysluplné a velmi zásadní) a výborný rozjezd je tentokrát následován výtečným závěrem (dobývání Paříže v posledních dílech je excelentní). Navíc to kvůli onomu zobrazovanému střetu dvou odlišných kultur (vikingské a křesťanské) náramně funguje i jako (nadčasová) metafora (nejen) současného světa. S01: 80 %; S02: 70 %; S03: 90 %; S04: 80 %; S05: 70 %; S06: 60 %

Svatba Jiřího Káry (2000) (amatérský film)

"Dělej, ty magore, už si tady měl bejt před čtyřma minutama!" Lidé k pláči, (kultovní) video k popukání. Pátou hvězdu nedávám asi jen kvůli mizerné technické kvalitě - obraz je velmi neostrý a hlavně je "protagonistům" málokdy dobře rozumět (takže nejeden dobrý hlod člověk bohužel snadno přeslechne).

Temný případ (2014) (seriál)

S01: 90 %; S02: 80 %; S03: 65 %; S04: 65 %

Vlk z Wall Street (2013)

Scorseseho návrat na vrchol - komplexní, životný a většinu času nehorázně zábavný epos, jenž je plný amorálních hrdinů, drog a sexu. Scorseseho filmografie má fascinující záběr (navíc jsem od něj doteď asi neviděl film, který by se mi vyloženě nelíbil), ale strhující epické příběhy o vzestupu a pádu (ZUŘÍCÍ BÝK, MAFIÁNI, CASINO) jsou dle mého názoru jeho největší doménou. Tenhle film navíc představuje jeho (zatím) možná nejlepší spolupráci s Leonardem DiCapriem - ten by si zasloužil Oscara už jen za ty podmanivé motivační proslovy a za (už teď kultovní) gag s "mozkovou obrnou". VLK Z WALL STREET rozhodně není glorifikací Belforta (potažmo prohnilých brokerů obecně), ani totálně zhýralého stylu života. On toto všechno pouze prezentuje (nutno však dodat, že často s ryze komediální nadsázkou, která někdy může zdánlivě obrušovat satirické hrany) a utvoření si názoru nechává z velké části na samotných divácích. Tudíž kdo očekává doslovné a laciné moralizování (viz např. Stoneův WALL STREET), popřípadě okázalou katarzi, musí hledat jinde. Tříhodinová stopáž je sice možná zbytečná, na druhou stranu si ale nevybavím jedinou konkrétní scénu, kterou bych vystřihl. Trošku problém tak mám jenom s mírnou monotónností prezentovaného obsahu. 90 %

Herkules: Zrození legendy (2014)

Dá se to přežít. Harlinův HERKULES je sice tupý (a místy opravdu hodně), zkratkovitý a snad polovinu stopáže zpomalený, ale díky pravidelnému přísunu akce jakž takž sledovatelný (ačkoliv souboj s největším potenciálem je odbytý snad v každém směru). Spíš než antickou báji připomíná GLADIÁTORA s prvky fantasy a vizuálem (mého oblíbeného) seriálového SPARTAKA - a propos, jeho představitel (Liam McIntyre) zde dokonce hraje jednu z hlavních rolí! A je ze všech nejlepší a nejsympatičtější. Těsně za ním je Scott Adkins. A pokud je v nějakém filmu Adkins druhým nejlepším hercem, asi musí být jasné, že daný snímek z hlediska hereckých výkonů patrně nebude žádná hitparáda. A nejhorší "herectví" bohužel předvadí ten titulní necharismatický svalnatý tupoun (když začne pateticky promlouvat ke svému otci, je to peklo). Nepotěší ani fakt, že film je přístupný, takže se pochopitelně nekoná žádná nahota ani krvavé či brutální záběry (ty by přitom občas vyloženě sedly). Naštěstí jsem nic nečekal, tudíž ani nemám být z čeho zklamaný. Nicméně onen 70-ti milionový rozpočet mohl být využit mnohem lépe (mohli ho dát třeba mně :D). 50 %