Ranařky (2021)

Taky to znáte, vy jenž jste se nechali nachytat na Netflix a vaše znalost anglického jazyka se rovná dog je asi pes nebo kočka. Projíždíte službou a hledáte nějaký nadabovaný snímek, když po několika minutách marného snažení ve stylu smrtky berete všechno. Tak asi nějak takto omylem jsem se dostal k Ranařkám, které mne nakonec zasáhli tvrdým directem. Po prvních minutách…..šedá myška si bude řešit svoje problémy dospívání…..tohle asi nebude tak úplně pro mne. No, přibývajícím časem se rozjíždí zajímavý příběh. Ano, řeší se klišovité školní problémky prvních lásek, kamarádství, bla, bla, bla……uzdu v rukou ale dřímá zábavná forma nedospělého aktivismu. A to musím jedním dechem dodat, že nejsem žádným zastáncem (spíše naopak) současné hysterie ohledně všeho a všech. Úplně jsem v průběhu vypustil, že jde o okatý feminismus a jenom se bavil partou holek, která je o generace jinde, než já sám. Dokonce jsem jednu dobu přemýšlel, že budu v udělování hvězdiček ještě štědřejší, nakonec však zvítězil můj postoj k falešné korektnosti, ať už jde o pohlaví, barvu kůže nebo velikosti bot…..každopádně, byl jsem mile překvapen a posílám dál.

Příliš osobní známost (2020)

Máme tady pokus o jakousi čecháčkovskou romantiku. Tak jí buď zabalíme teplé jégrovky a pošleme ji hledat toho pravého na hory a nebo jí do cesty nastrčíme neokoukané tváře v podobě zahraničních herců, jejichž pokus nadabovat vás praští do vjemů hned první slabikou. O tuctových zápletkách, nudném ději nebo nelogickém chování se myslím ani nemusím zmiňovat. Je to dané. Hřebíčková, Dyková….kdo taky momentálně jiný. Mizerné protějšky….postavu Volariče jsem vůbec nepochopil. Hlavní linka kontra ty vedlejší…..Balzerovou a její bytí jsem taky nepobral. No prostě zbytečnost s velkým „Z“…zajímal by mne názor žen, které zřejmě mají být cílovkou. Teď na to koukám…stejná režisérka a předloha jako u Všechno nebo nic (r. 2017)….pak už to chápu.

Štěstí je krásná věc (2020)

Nějak bláhově jsem si myslel, že šuplík pracovně nazvaný „úplně zbytečné tuzemské filmy“ je narvaný k prasknutí a ono ejhle, ještě se tam nějaké místečko najde. Řekněte mi upřímně. Pro koho se točí podobné „kousky“? Kdo je bude chtít zhlédnout podruhé, po třetí atd.? Jste to vy? Plusem snad jenom, že s tradiční Hřebíčkovou (Polívkovou, Dykovou, Geislerovou) penízky nepočítá tradiční Vetchý (Langmajer, Macháček, Čermák). Viděl jsem…..děkuji….již nebudu mít potřebu to zopakovat.

Velké dobrodružství Čtyřlístku (2019)

Zatím co Čtyřlístek ve službách krále (r. 2013) byl jakýmsi pokusem udržet krok s rychlostí splašeného koně pádící dobou, rok 2019 znamená návrat k osmdesátkové komiksové jednoduchosti. Čtyři primární příběhy snadno aplikovatelné do legendárního časopisu, klasická animace, Čtyřlístek, tak jak jsme ho měli rádi jako malé děti. Ale zatímco první filmové dobrodružství bylo jedním velkým chodícím product placementem, o šest let později na nás útočí jedna velká ekologická agitka. Navíc zmiňované příběhy na televizní obrazovce vůbec, ale vůbec nefungují….ano, umím si je představit na stránkách dětského periodika, ale tady prostě NE. Škoda, už proběhlo několik pokusů, ale výsledek je pořád, nejlepší Čtyřlístek je ten ve vzpomínkách z dětství.

Džusový román (1984)

Viděl jsem Waterloo po česku, viděl jsem Babovřesky, viděl jsem Party Hard, viděl jsem toho hodně, ale marně přemýšlím, jestli jsem doposavad měl tu čest s bizarnějším tuzemským kouskem. Prapodivné postavičky jako z Hoří, má panenko (ona to asi celkově má být reakce na ranou tvorbu tria Forman, Papoušek, Passer) nebo od Čtvtníčka se jako figurky z orloje točí kolem primárního příběhu přerodu dívky v ženu a vy si jenom kladete otázky: Myslí to ten Fenič vážně? Nedělá si z nás jenom prdel? Frčí si na něčem? Jde o chyby, z kterých se časem poučí? Ale kdo má rád všechno české, kdo si ujíždí na specifičnosti osmdesátých let, kdo se před rokem zamiloval do křehké Aleny Mihulové a znovu si chce zopakovat, kterak přišla o nevinnost a vůbec kdo si ujíždí na podivnostech, tak ten se vlastně docela pobaví. A jelikož některé z podmínek splňuji i já, tak nemůžu jinak, než za dvě.

Čtyřlístek - Ďáblův palec (2016)

Čtyřlístek, tak jak ho známe z novinových stánků let osmdesátých. Myšleno jednoduchý příběh, který by se vešel na stránky legendárného komiksu, klasická animace, Pinďa, Bobík, Myšpulín, Fifinka. Problém je, že to co fungovalo v roce 1986, nemusí být to pravé ořechové v roce 2016.

Můj kámoš špión (2020)

Svalovec pečující o drobotinu, to už jsem někde viděl, že Arnolde, Dwayne a další? Nebo jinak. Podobné „akční cukrkandly“ teď točí člověk, který je podepsaný pod kousky jako je Bláznivá střela 33 a 1/3, 50x a stále poprvé nebo Zpátky do ringu? Nic ve zlém, nejde vyloženě o špatnou akční komedii. Jenom to je takový ten dospělodětský motiv druhého sledu pro začínající nebo neúspěšné režiséry. Nadupaný agent plus malé dítě, on se zamiluje do její matky, vyhnou se všem kulkám a žijí šťastně až do rozvodu…..navíc je z Dave Bautisty strašně cítit, že není ve své kůži. Ale nakonec docela příjemné rodinná komedie…..teda, když nejste kdovíjak nároční.

Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy (2019)

Punk-artová Freud western balada, kterou tady hodně lidí nerozdýchalo, ale já z ní přesto všechno víc než avantgardní sebeukájení, cítím špinavou kovbojku…..a to mi chlapy máme přece rádi :D

Až na Měsíc (2020)

Rodinné emoce – asijská psychedelická jízda – rodinné emoce. Nevím….ať se vyjádří děti….ale za mne Pixar z Aliexpressu….účel splní, ale cítíte, že ta Vuitton kabelka není pravá.

Alenka v říši divů (1951)

Já vím, že se tady bavíme o nesmrtelných legendách jako je kniha Lewise Carrolla nebo Disney studio, ale já tady postrádám jakýkoliv děj. Alenka skočí za bílým králíkem, jedna bláznivá postava, druhá bláznivá postava, třetí bláznivá postava, Xtá bláznivá postava, probudíme se a je konec. Vizualizace, fantasie, pestrost, hudba, hravost…všechno v pořádku…..ale kde je příběh??????