Košoun

Košoun

Pavel Košatka

okres Praha
Filmový, seriálový a divadelní nadšenec

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14
    • 28.12.2010  18:39

Nejlepší "Musical Journey" v mém životě. Melodie a scény, které znám navzpaměť od svého raného mládí ze šesti kultovních filmů v dokonalém spojení. Nemohl jsem se ubránit husí kůži, pro milovníky SW jasná povinnost, stejně tak pro milovníky dobré filmové hudby.

• 14.5.2011  23:16
    1984 (1984)

Vynikající tíživá atmosféra, která skutečně mrazí. Slavný román má opravdu vynikající zfilmování, kterému vévodí výkony Johna Hurta a Richarda Burtona. Tento film ve vás něco zanechá a i když mi ho asi stačilo vidět jednou, uděluji plný počet, protože je to neobyčejný filmový zážitek. Naviděnou v místnosti 101.

• 28.11.2014  14:34

Skvělá vtipná letní komedie / parodie, která stojí na dvojici Tatum-Hill. Ideální film typu "vypnout mozek a bavit se". Klidně bych si hned dal i 23 Jump Street...

• 30.7.2012  22:18

Viděno v podstatě z "donucení" v autobusu cestou na dovolené a byl jsem mile překvapený. Nikdy bych si nepustil dobrovolně žánr "americká romantická komedie", už vůbec ne se Sandlerem v hlavní roli, ale nakonec to dopadlo dobře. Smál jsem, dojmul jsem se. Drew Barrymore byla skvělá!

• 11.4.2013  12:46
    Adéla ještě nevečeřela (divadelní záznam) (2010)

Skvělý český muzikál, který skvěle čerpá z filmové předlohy a paroduje i sám sebe. K tomu mnoho odkazů na světové i české muzikály, které pochopí jen "zasvěcení" (ale třeba variaci na "Teď královnou jsem já" si užijí i laici). Kouzlo divadelního představení spočívalo především v geniální improvizaci Aleše Hámy a Jiřího Langmajera. Bohužel se na DVD dostal z neznámého důvodu Petr Vondráček, který je nesnesitelně nudný, proto 1* dolů. Kéž by se tento muzikál vrátil ve stejné kvalitě na jeviště... Kdyby bylo více českých muzikálů takto přirozených, vtipných a nehrajících si na velké umění, mohlo by být v našem divadelním světě lépe.

• 18.9.2009  22:13
    Agent WC 40 (1996)

3* jen za Leslieho, pro kterého mám slabost. Jinak je to průměrná komedie, hodně průměrná.

• 15.9.2014  13:54

Nadprůměrně natočený akční film s průměrnou zápletkou typu "já proti všem" se sympatickým Mattem Damonem a nesympatickou Franka Potente. Ale že by to byl nějaký kultovní akčňák, na který bych nikdo nezapomněl, to ne. A klidně bych se spokojil i o 30 minut kratší stopáží, přeci jen, dějově se tam VŮBEC nic neděje.

• 9.12.2006  20:07
    Akta X (TV seriál) (1993)

Akta X byl vždy můj oblíbený seriál. Bohužel však postupně s časem začal ztrácet na kvalitě, ale první díly byly vynikající. David Duchovny s Gillian Anderson jsou opravdu skvělý pár.

• 27.1.2016  14:10
    Akta X - Série 10 (série) (2016)

Na návrat X-Files jsem se opravdu těšil, i když nepatřím do skupiny ultra fanoušků, kteří by viděli každý díl původního seriálu. Ale vždycky pro mě bylo sledování X-Files zárukou kvality. Nové díly mě ale zklamaly, především tedy po scenáristické stránce. "Pilot" ihned odklání celý směr seriálu k bláznivé konspirační teorii, dialogy jsou vyloženě pitomé a nezachraňují to ani herci, na kterých se tedy také podepsal zub času. Druhý díl zase odskakuje od nějaké ucelené dějové linky a předkládá týdenní případ. Chris Carter se zřejmě snažil o retro dojem, který se také moc nepodařil. Některé záběry, střihy... vypadají vyloženě amatérsky. V dnešní době už je televizní zábava na jiné technické i obrazové úrovni (pokud zabrousím do vod sci-fi tak třeba geniální Sense8 nebo z těch nadpřirozených vod The Whispers), tohle je krok zpět. Možná je to dobré pro ty "ultra fanoušky", ale pro běžné diváky se obávám budou nové X-Files nudnou a ničím nezajímavou podívanou.

• 12.8.2012  17:09
    Alcatraz (TV seriál) (2012)

Ze začátku to bylo hodně nadějné, ale další díly seriál uvrhly do takového trapného stereotypu, že to musel vydržet jen opravdu hodně vytrvalý divák. Hrálo si to na inteligentní detektivku se záhadou, kterou nám samozřejmě nehodlaly jen tak odhalit. Detektivní část seriálu zcela selhávala, postavy tak zvláštně nesympatické, i když dobře zahrané. Není tedy divu, že seriál skončil takovým smutným fiaskem (zvláště po J.J.Abramse, který měl být zárukou kvality, ale po konci LOST už mu to snad nikdo nemůže žrát).

• 16.7.2013  10:43

A mně se to líbilo! Ano, je to Disney pohádka. Ne, není to Burtonová úchylárna. Ale to se dalo čekat. Důležité je, že vizuální stránka je zpracována skvěle a ne přehnaně kýčovitě, nápadů je tam mnoho. Škoda občas přílišného digitálního looku. Naprosto geniální je Helena Bonham Carter, ale i Johnny Depp jako úchylný kloboučník. Samotná Alenka také překvapila, zaujala i hippie Anne Hathaway, potěšily hlasy Alana Rickmana a Christophera Lee. Není to určitě přelomový film s bůhví jakou hloubkou, ale je to fajn pohádka, s několika povedenými vtípky, silným hereckým týmem a takovým zvláštním kouzlem. Určitě pro děti lepší než nějaké vypatlané animáky či zpívánky s Dádou. 4*

• 18.9.2009  22:22
    Alf (TV seriál) (1986)

ALF 4EVER! Seriál mého mládí...

• 28.4.2013  16:21

Pilot: Splnil očekávání. Horrorová atmosféra tajuplného domu, několik velice solidních lekaček a skvělí herci (opravdu výborní, obzvlášť v kontextu americké seriálové scény). Nechybělo napětí a několikrát jsem lehce připosraně přivíral oči. Jestli byl účel toho seriálu, aby se strašpytlové jako já řádně zapotili, tak byl 100% splněn. Zároveň k tomu i poutavá (i když na první pohled ohraná) dějová linka, která úplně volá po stažení dalších dílů... A určitě na ně dojde! 1. série: 12 dílů uteklo jak voda. Horrorová část čítající lekačky a tápání ve tmě postupně ustupovala a stále více ji nahrazovalo napětí a odhalování mysteriózní historie domu. Skvělé zvraty, chvílemi si skutečně nemůžete být jistí, že víte co je skutečné nebo kdo je živý a kdo mrtvý. Samozřejmě občas vyvstanou nějaké otázky na logiku nastoleného světa, ale vzhledem k žánru bych to tolik neřešil. 4* především za skvělou atmosféru a herecké výkony. Nejvíce vyčnívají Jassica Lange a Evan Peters, kteří mě skutečně ohromili a nemůže se dočkat na jejich výkony v druhé sérii. Na závěr bych ještě zmínil skvělé úvodní titulky u každého dílu, po dlouhé době se nějaké seriálové intro podařilo.

• 19.9.2010  11:13

Mrazivé drama, na které nezapomenete. Vynikající výkony, tíživá atmosféra. Catherine Keener. O tomto filmu se nedá moc psát, musí se vidět a zažít. Fakt, že vše, co je ve filmu ukázáno či o čem se mluví je 100% pravda, je skutečně mrazivý. Nikdy jsem o tomto případu neslyšel, ale doufejme že na světě není více lidí jako byla Gertrude Baniszewski.

• 26.9.2020  18:00
    Američtí mistři grilu (TV pořad) (2020)

Amíci grilují a je u toho telka, takže první příběh o mrtvém kamarádovi a jeho receptu přišel už po 9 minutách prvního dílu. Víc kecání, než vaření. A nechybí ani “Holky sobě”. God bless America!

• 5.8.2013  16:41

Po velkých očekáváních a 12 let po premiéře jsem konečně slavnou Amélii viděl. Je to naprosto skvělý film, kterému vévodí naprosto dokonalá Audrey, jejíž Amélie je nezapomenutelná. Kdyby postavu hrála jiná herečka, určitě není film tak kultovní, protože ostatní složky nejsou tak jedinečné. Po rychlém a vtipném začátku přichází spíše nuda a vlastně děj o "ničem". O běžném životě jedné prapodivné ženy. Kladem je rozhodně nádherná Paříž a skvělá hudba. Nemůžu tvrdit jako mnoho jiných, že se jedná o naprosto dokonalý film, ale mohu potvrdit, že je skutečně unikátní, nezapomenutelný a s jedinečnou atmosférou. Za to 4*. Ta jedna dolů především kvůli konci, od kterého jsem asi naivně čekal nějakou větší pointu.

• 13.1.2011  19:36
    Angelika (divadelní záznam) (2007)

Špatná hudba, špatné výkony, špatná režie, špatná výprava... Ale alespoň se u toho pobavíte :))

• 1.7.2009  13:13
    Ano, šéfe! (TV pořad) (2009)

Skvělý pořad poukazující na problémy českých restauračních podniků s nekompromisním Zdeňkem Pohlreichem. Opravdu zajímavý a na Česko originální a dobře provedený pořad. Pohlreich je opravdu profesionál na svém místě, a ať je sebe víc sprostší, má pravdu a neřiká lidem, že jsou kreténi a nic neuměj, když to tak není. Jen mě překvapují ti provozovatelé a manažeři restaurací. Nechápu, proč tyhle lidi lezou do podnikání v takovém oboru a proč se navíc tváří, jako že problém není v nich.

• 30.7.2015  10:59
    Ant-Man (2015)

Subjektivně jedna z nejlepších Marvelovek, na kterou jsem se paradoxně vůbec netěšil. Víc než superhrdinský film, funguje Ant-Man jako komedie, která se mi přesně trefovala do vkusu. Ještě více než Strážci galaxie, které do této doby drželi první místo v komických superhrdinech. Králem komických scén byl samozřejmě Michael Peňa, ale výborné akční scény s obrovskou dávkou nadsázky mu směle konkurovaly. Pokud někdo od superhrdinských filmů čeká obří destrukce měst a další megalomanské prvky (které všichni od Avengers vyžadují), tak bude zklamaný. Ale právě největší pozitivum Ant-Mana je, že si na nic nehraje. I když je tu stokrát ohraná zápletka ve stylu "outsider zachraňuje svět i svůj zpackaný rodinný život", vůbec vám to v palbě hlášek a milé akce nebude vadit. Paul Rudd nebude druhým Chrisem Prattem, který svým charismatem ovládá mužskou i ženskou část publika, ale rozhodně bych ho nekritizoval za nějaký špatný výkon. Vedle excelentního Michaela Douglese je totiž těžké nějak vyniknout, Douglas i v 70 dokáže svým charisma ukrást scény jen pro sebe. Evangeline Lilly byla také dobrá, těším se na její Wasp. Poslední poznámku věnuji fanouškům Marvel Universe, kteří si prostě tento film, stejně jako já, užijí díky mnoha drobným i větším narážkám ještě o chlup více než "běžné" publikum.

• 21.10.2012  14:46
    Arrow (TV seriál) (2012)

Hodně slibný nový seriál. První dva díly vynikající. Skvělá akce, sympatičtí herci a konspirace a rodinné mocenské intriky nikdy nenudí. Uvidíme, jak se to vyvine dále...

• 19.1.2016  10:46
    Atlas mraků (2012)

Tenhle film se vymyká čemukoliv, co jsem kdy viděl a je opravdu těžké ho nějak popsat a hodnotit. Je to nádherně natočený tříhodinový biják, který neustále usiluje o vaší 100% pozornost, protože se odehrává v 6 časových rovinách. Skvělá kamera a kostýmy/masky (někteří herci byli skutečně k nepoznání). A ta hudba! Je to skutečně audio-vizuální lahůdka. Ale co se týče scénáře a celkového smyslu... to se nedá popsat ani nijak hodnotit. To se musí zažít. Ještě teď, několik dní po dokoukání (zvládl jsem to tedy až na druhý pokus, poprvé jsem to po pár desítkách minut vzdal) vlastně nevím jestli to je "navoněné hovno" nebo geniální vizionářský masterpiece Wachovských+Tykwera. První dvě hodiny se vlastně "nic" neděje, ale to nic v sobě obsahuje spoustu myšlenek a různých pohledů na život a naší existenci, že vás to donutí přemýšlet. Několik dní. Samotný závěr (který v tomto případě trvá vlastně tu posledních hodinu, kdy všechny příběhy končí ve velkém finále) mě pak naprosto semlel a zúročil ty dvě předchozí ne úplně zábavné hodiny. Sice bych čekal více "wow" rozuzlení nebo nějakou prvoplánovější pointu, ale možná právě ten mírný nepřeplácaný konec tomu dodává ještě větší vážnost. Těžko objektivně hodnotit, jestli je Atlas mraků dobrý nebo špatný film. Dal by se strhat jako patetická srágora nebo geniální filozofické hudebně-obrazové dílo. Na oba pohledy se najde dostatek objektivních argumentů. Důležité ale je, že Atlas mraků ve vás zanechá nějakou stopu a že nikdy na něj nezapomenete. (Btw. nejlepší segment je určitě ten se Sonmi, Doona Bae je geniální herečka s unikátním kouzlem.)

• 3.1.2010  16:06
    Avatar (2009)

Nevím moc co k tomu napsat. Před chvílí jsem se vrátil z kina a příběh mě nazujal, nemohl jsme s nikým ztotožnit a takovou snůšku blbých klišé jsem dlouho neviděl. Taková pohádka, která je předvídatelná a zbytečně protažená. Monžá to je filmovou revolucí v oblasti technologií, ale na rozdíl od jiných si nemusím čistit bílý skvrny z trenek, protože mě nesejde na tom, jak je film digitálně kvalitní, ale o čem je. Průměr, Cameron prostě není můj oblíbený režisér a ještě mi ničím nepřesvědčil. Ale klobouk dolů před jeho obchodní strategií, a to jsem si říkal, že větší hype než Temný rytíř už asi neuvidím... Všichni píšete, že příběh je plný klišé a nemá moc co nabídnout, ale pak dáte 5* a uděláte z přehlídky digitálních triků 11. nejlepší film všech dob (k 3.1.2010)?! Až někdo tyhle technologie využije v pořádném originálním příběhu, tak budu potěšen. A nevím, podruhé jsem zkusil film ve 3D a prostě asi nejsem cílová skupina, ale vůbec z toho nejsem nějak unešený. Takže mír a klid, užijte si tento film, třeba vám přinese víc radosti než mě...

• 19.8.2012  22:25

Americké slepice hledají lásku. Průměrná americká romantická komedie aneb Student Agency nikdy nezklame... 2* za film a 1* za zcela subjektivní fakt, že se u toho moc dobře spalo. (A teda z herců mě zaujal Justin Long, kterého jsem nějak do té doby nikde nezaregistroval, ale jediný to tam nějak vytahoval z průměru svým civilním projevem.)

• 25.3.2012  11:52
    Babicovy dobroty (TV pořad) (2008)

Nemůžu Babicovým dobrotám zapřít věc, a to že se vždycky skvěle pobavím. Úsměv mi pak zkazí akorát to, že to skutečně Babica i produkce myslí vážně a babička podle toho vaří. A skutečně se to nedá žrát, některý "jídla" bych nedal ani psovi. Fakt TV NOVA se zase jednou vyznamenala!

• 15.2.2015  15:40

Skvělý McConaughey, nestárnoucí krásná Reese, dobré dětské obsazení, výborná jižanská atmosféra, ale celkově mě to nějak minulo. Příliš dlouhá stopáž, film se podle mě nemohl rozhodnout zda je dobrodružstvím á la Tom Sawyer, hutným dospěláckým dramatem nebo konverzačním filmem, kde hlavní hrdina ze sebe u táboráku chrlí filozofická moudra o životě. Rozhodně ne špatný film, ale čekal jsem více.

• 20.6.2011  23:41
    Bastardi (2010)

Ne, ne, ne, ne, ne.... Další český "film". Ano, školství jde do háje a zvláště to na vesnicích a v romských oblastech, kde se ze základek stávají zvláštní školy. Ano, proč o tom nenatočit film, který by děsivě ukázal, jak to na těch školách chodí, jak se přehlíží delikty mladistvých, jak jsme učitelé bezmocní proti všemocným rodičům... Ale tak, jak je natočen tento film, tak to skutečně nejde! Šílený přepálený scénář s nejpředvídatelnějším příběhem (pokud se tak tomu dá říkat), prázdnými postavami, nulová režie, chaotická kamera (rádoby "street" závěry mi pily krev po 5 minutách filmu). A herecké obsazení? Podejte mi někdo pytlík na zvracení! Jediný, na koho se dalo koukat a třeba bych ho chtěl vidět i v jiné roli je David Dolanský. Zbytek hrůza nad hrůzy, žádná autenticita prostředí, prostě přirozená demence, včetně nejtopornějšího odporného Magnuska. Říkám si, že s tou 1* jsem naprosto výjimečně hodný, ale asi za odvahu s tímhle vůbec jít mezi lidi si to film zaslouží. Ale prosím vás, pokud vás bude lákat zvědavost, jestli to je opravdu taková sračka, tak se nenechte zlákat jako já a raději si pusťte něco jiného, cokoliv! Jen ne Bastardy. (Mimochodem, při informaci, že tohle bude mít nějaké pokračování, se mi zježily chlupy po celém těle... To nemůžou myslet vážně!!!)

• 26.7.2016  09:45
    Batesův motel (TV seriál) (2013)

1. série Láska na první pohled! Skvěle napsané (znalost Psycha není nutností), výborná atmosféra a hlavně vynikající herci - Freddie Highmore a Vera Farminga byli opravdu trefou do černého. I když má série jen 10 dílů, stane se v ní tolik událostí a zvratů, že nebudete moci přestat seriál sledovat. I když závěrečný cliffhanger nebyl nijak překvapující, tak se nemůžu dočkat dalšího pokračování...

• 26.7.2017  20:39

Groundhog Day pro teenagerky. Sympatická režie, soundtrack i Zoey, ale to je asi tak všechno.

• 9.12.2014  00:51
    Billy Elliot Muzikál (divadelní záznam) (2014)

Viděl jsem Billy Elliota 3x naživo v Londýně, odkud je i tento záznam, a mohu konstatovat, že se jedná o skvěle natočený i sestříhaný záznam. Billy Elliot není klasickým muzikálem plným velkých árií, historických kostýmů nebo s velkolepou výpravou a divadelními efekty. Muzikál je více činoherní, kombinuje komiku a silný lidský příběh. Režie i choreografie je plná nápadů (ne jako české muzikály režírované stylem "přijdeš zleva, zazpíváš a odejdeš doprava"). Hudba Eltona Johna je skvěle chytlavá, songy jako Solidarity nebo Electricity nejde dostat z hlavy. Pokud někdo čeká ale velké zpívání v nadpozemských výškách, bude zklamaný. Elliott Hanna je ve své roli skvělý, je trochu slabší ve zpěvu, ale dohání to naprosto přirozeným hereckým výkonem (nejlepším jakým jsem ze 4 viděl) a samozřejmě i skvěle tančí. Herecky zaujmou Mrs. Wilkinson i Billyho otec a bratr. Jediná věc, která moc vinou záznamu nevynikla, je závěr první půle "Angry Dance". Samozřejmě záznam nemůže 100% přenést divadelní atmosféru (která je na Billym opravdu důležitá, hraje se tam hlavně s emocemi, ne s kýčem a pozlátkem), ale tento záznam skutečně patří k tomu nejlepšímu. Snad vyjdou i nějaké další slavné světové muzikály. (Mimochodem doporučuji i "odpůrcům" muzikálů, kteří tvrdí, že jsou brak. I muzikál jde udělat umělecky kvalitně a Billy je jeho příkladem!)

• 28.1.2015  13:11
    Birdman (2014)

Několik dní hledám slova, jak správně okomentovat tento snímek, který je v mých očích mistrovské filmařské dílo, a to jak formou, tak obsahem. Neotřelý režijní přístup a kamera poskytují jedinečný plynulý zážitek, ty nádherné kamerové průlety útrobami divadla, hudební synchronizace s bicí soupravou... K tomu zajímavé lidské téma, které se dotýká každého z nás, o stárnutí. To sice, kromě napůl vyšinutého hlavního hrdiny, nepřináší žádné objevné myšlenky, ale rozhodně nenudí. A pak jsou tu naprosto dokonalé herecké výkony, především od Michaela Keatona a Edwarda Nortona (škoda, že jeho postava tam nemá v poslední třetině žádný prostor ani vyústění). Subjektivně jsem ještě nadšený z divadelního broadwayského prostředí. Nepíšu tento komentář v nějakém "hypu", na Birdmana jsem se těšil, ale s takovým respektem, že jdu na "Oscarový snímek", které běžně úplně nehltám. A dostal jsem něco, čemu bych dal i 6*. Uvidíme, jak mě to bude bavit podruhé, určitě ještě jednou zajdu...

<< předchozí 1 2 3 4 8 11 14