Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

Do končin básnictví se posunul po několik dekád odpočívající žánr, do míst, kde tiše ševelící vánek šeptá do obilných lánů příběhy vrahů. A tam kde bylo zaseto tvou vírou vznikl květ ty dlouhé zimy v nichž se zmítal duše svět vždy za šera jsi klidu hledal neb dávno zapomněl jsi světla vedouc cesty z konce zpět. A přece: spáchat sebevraždu rukou svého vraha je zvláštní stejně tak jako jíst hady, kteří jsou dle pojídače svého strachu pochoutkou. Budem tomu věřit .)

Útěk z vězení (2005) (seriál)

Seriálová inovace, která si u publika sotva mohla uškodit tuze fotogením hrdinou trpícím romantickou představou bratrské lásky. Nebudu se zdržovat popisem uplatněného stylu vyprávění, budování napětí, věděním, kdy přesně epizodu utnout, aby divák s vyplazeným jazykem příště napochodoval atd.; vše je promyšlené se závratnou dokonalostí. Ovšem tak nějak v čase s následujícími epizodami vznikal odstup.

Jak na věc (2002)

Jak na na věc je skvělou hořko-komediální mizantropií o několika vtipných skečích, mrtvé kachně a především nádherném soundtracku.

Pollock (2000)

Další z osudů lidmi oblíbených o hoře umělcově se tentokráte obšírně zabývá ožralou štětce Jacksonem Pollockem. Nesmírně populární teze o genialitě, která chodívá ruku v ruce s šílenstvím, zde došla naplnění. A tak filmové umění je opět opisem diváckých žádostí. Byť se snímek tváří lyricky sofistikovaně, s dunivým rachotem naráží na režisérské schopnosti, jako jsou nápaditost a víra ve vlastní invenci. Jako herci však nemám Harrisovi co vytknout, neboť rozehrál part vskutku životní.

Poslušně hlásím (1957)

Postava Švejka mi lezla po celé trvání filmu upřímně na nervy, zamyslel jsem se proč tomu tak je:__Švejk je nesmazatelně českým folklórem; v čítankách se můžete o Haškově díle dočíst, že je geniální satirou na rakouský militarismus, s čímž mohu jen souhlasit, ale ještě daleko více mám dojem, že je geniálním výsměchem typickému českému člověku přímo do xichtu, ovšem tato interpretace se nachází zametena pod kobercem, jak může být pokladem Národní literatury něco, co se národu vysmívá. AHA ?__ Jelikož ve Švejkovy se snoubí všechny "národní ctnosti", mezi něž neodmyslitelně patří především vychcanost a výhradně sobecký existenční zájem nesoucí se v duchu " hlavně ať mám plný břich já, třebaže na úkor ostatních"a v neposlední řadě také pacifismus, který souvisí s dvěma předešlými. Pakliže je Švejk považován za téměř národního hrdinu, svědčí to o většinovém ztotožnění se s jeho charakterem či přinejmenším s jeho akceptováním, mnohý z nás Čechů v něm nalézá charakter svůj, a díky románu Jaroslava Haška jej nalézá s hrdostí, což je jednoduše špatně, protože snad ani jedna ze Švejkových vlastností není ctností, jako spíše parodii na ní.____ Všechny ostatní postavy jsou bezezbytku pro svou bezelstnost dokonalé - částečně proto, že v celém díle mají úlohu svérázných figurek vrchní pozic, které se samo sebou parodují často samy, tedy lidí, co mají na svědomí chod celé rakouskouherské frašky , z nichž Švejk dělá pouhé šašky,a tak postrádají onen hlubší, dalo by se říci, politický smysl Švejkův.__ Naprostým vrcholem celého filmu je scéna na četnické stanici v Putimi, kde Jaroslav Marvan exceluje jako strašný pitomec, nenažranec, hrubián se sklony k cholerismu a zároveň - dle vlastního mínění - naprostý vrchol důvtipnosti,a to když se mezi sebou popere a náležitě zahrajaje "párexelánc" , máme před sebou mnohého vesnického hejska, jež se honosí metálem za neotřesitelné povědomí o kde čem, ale nikoliv o vlastní soudnosti; z vlastní neocenitelné zkušenosti, na kterou nedávám pravidelně dopustit, jelikož jsem bez jakéhokoliv ironizování milovníkem vesnické morálky, vím, že každá vesnice má kupříkladu svého odborníka na právo, tedy právníka, který obvykle je obvykle civilním povoláním traktorista tamního bývalého JZD, avšak svým naprosto neotřesitelným vystupováním, pramenícím z vlastního pevného povědomí o sobě, jakožto bytosti inteligentní a moudré, je vždy připraven poučit a naprosto odzbrojit veškeré ozazenstvo scházivší se pravidelně o každé sobotě v místech Výboru: sláva tobě milovníku vědění!___ Protože Švejk je naprostým sabotérem všeho, co bylo malým českým človíčkem podvolením se vyšší moci, je ve svém vzdoru živelně podporován každým "krajánkem", který skrze knihu rád přívítá ve svém srdci "zlatého čekého chlapce", jehož statusem bezezbytku je. Moudrý mezi hlupáky a blázny.__ Charakterizují opravdu Švejkovské rysy náš národ ? Pakliže ano, neměli bychom se červenat ? A do jaké míry je to dílem Jaroslava Haška ? Opisoval realitu nebo jí svým dílem teprve utvořil ? Ne, Švejk pro mne není hrdinou, ale nejškodlivější postavou české literatury vůbec. Přesto mám knihy i filmy rád, byly utvářeny perem mistrů.

Putování s domácími zvířaty (2007)

Výrazně lyrizující kamera nahlíží se stejným citem do mlhavých krajin jako do osaměle ostrovní ženské duše, která plynutím jakoby neexistujícího času stále více rozkvétá, protože se dokáže rozpomenout dob svého štěstí, které symbolicky leží v člunu, jež má význam cesty z ostrovní říše - a její oči plynuly tiše jako řeka, na níž se plavila s kozou, červeným balonkem, svým dětstvím, nadějí a chlapcem..

J. Edgar (2011)

Clinta Eastwooda velmi respektuji jako tvůrčí osobnost, přestože jeho snímky nebývají snad krom Tajemné řeky mým šálkem kávy; nicméně každý jeho film je zárukou určité kvality, úrovně, kterou si pokaždé zázračně drží: dalo by se říci, že svěřit mu režisérské křeslo je sázkou na jistotu a to tím spíše, že s věkem očividně zrají jeho schopnosti jako dobré víno; takže nepochybuji, že film je dobře zrežírován a natočen.__ Co mi však bude nepochybně vadit je obsazení Leonarda Di Capria do hlavní role. Caprio je zcela nepochybně skvělým hercem, což ostatně prokázal už na začátku své kariéry a to především ve snímku Co žere Gilberta Grapea, pak se stal na celou jednu dekádu romantickým idolem ženských srdcí díky své roli bezstarostného,rozpustilého a čestného mladého muže v megafilmu Titanic; byla to role, která mu sedla jako ulitá, jelikož se pro ni typologicky neuvěřitelně hodil. Takže je těžké pochopit, jak je možné, že o nějakých 15 let později, během nichž se jen pramálo změnil - jeho vizáž a barva hlasu pořád působí dojmem chlapce -, dostane roli E. Hoovera, nesmlouvavého šéfa a zakladatele FBI; je to pořád tentýž Leo Di Caprio, který je sice momentálně především díky poslednímu Nolenově snímku nesmírně v kurzu; má to však znamenat, že má být cpán i do rolí, pro jejichž ztvárnění se jednoduše naprosto typologicky nehodí ? Nejpíše ano, protože politika amerického filmového průmyslu je všem jasná a protože ona hvězda chlapce z Titanicu ani po 15 letech nevyhasla, je Di Caprio jasnou volbou.__Ačkoliv je skvělý herec, nemůže a také se nehodí pro všechny role. Jako mladiství uličník vzpírající se systému ve filmech Chyť mě, když to dokážeš a Iception je úžasný, ale tvrdého bosse, Edgara Hoovera by hrát zkrátka neměl, což je zřejmé i z traileru. Di Capriův romantický a šarmantní pohled během rozhovoru " na nože" zkrátka přes veškerou snahu profesionála zcela oddaného své roli nefunguje, a stejně tak jeho sametově chlapecký hlásek, který v sobě má dost možná vše, co potřebuje žena k orgasmu, ale rozhodně není ani trochu drsný a nesmlouvavý. Ne a stokrát ne. Pro tuto roli se hodí přibližně stejně jako by se pro ni hodil takový Elijah Wood.__Nemám chuť na film jít, jelikož popcornová zábava s Leem v hlavní roli, pro níž se nehodí, nemůže být ničím, co by mě nadchlo, jako spíš naštvalo; jelikož je tolik kvalitních herců, kteří by zahráli lépe, jenže zkrátka nemají onen kredit a naplnit pokladnu je bohužel prim; takže když, tak jen kuli Eastwoodově režii.__Mimochodem podobná situace je v našich Luzích a Hájích s Ivanem Trojanem, kterého taktéž velmi respektuji, ale skrze svou všeobecnou oblibu je obsazován i do rolí, pro které se prostě a jednoduše nehodí...

Ženy v pokušení (2010)

Film, který způsobí, že si mnohá z dcer dobře rozmyslí, jestli nechá svou matku samotnou v jedné místnosti se svým chlapcem; právě touto poněkud perverzní a tedy i odvážnou myšlenkou jsou pro mne Ženy v pokušení zajímavé či spíše kvituji s povděkem volbu originálního a ošemetného námětu.---- Prkenné herectví Vojty Dyka mohlo zaujmout jen sotva, přičemž samozřejmě nevím zda-li byl jeho herecký výraz úmyslem režiséra či nedostatkem jeho schopností - tak či onak působil divně, takže se tím nemá cenu dále zaobírat; nicméně značným zástupům náctiletých fanynek zde Dyk vypálil rybník, protože jim dal filmově symbolicky vale a dal přednost mamině, což mu nemůžeme mít vzhledem k charakterové neuróze jeho ex za zlé, a navíc i spoustě postarších dam bylo při sledování filmu umožněno upustit uzdu fantazii.---Film pro jinou část publika, jehož hlavním přínosem je pravdivost, byť nepříjemná, ale tak už to s pravdou bývá, že ? Jeho téma mě vcelku pochopitelně míjí, jelikož nejsem, a musím zaklepat, stárnoucí žena v pokušení; a tak mám opět dilema, co do hodnocení. Druhou projekcí to nevyřeším, jelikož tu bych nejspíš neunes. No, a tím jsem si odpověděl. **

Dovolená s Andělem (1952)

Nejlépe natočená nejnestoudnější reklama na komunismus, o dobrých a přičinlivých lidech, kteří nepotřebují rekreace, neboť jsou celým duchem pracanti a budovatelé vlasti; a i kdyby jste je třeba párem volů chtěli přinutit k nějaké té radostné zahálce, zjistili byste zajisté, že pravé potěšení jejich spočívá nikoliv v radovánkách obecných, ale jen v dřině a zase dřině, neboť jen ta buduje pravého socialistického ducha a harmonii kolektivní --- A povšimněte se kterak jsou všichni ti lidé šťastní, plní úsměvů a bezpřehého optimismu; každý problém jedince jest problémem všech a kolektivní síla jej vždy vyřeší, jste-li ovšem její součástí - jste-li souložníkem komunismu, a nejste-li, jste-li bručoun, který svou věčnou nespokojeností není schopen otrávit ostatní, neboť ostatní zdají se být omámeni svým optimismem, ale jen sám sebe; tak nakonec v závěru poznáte o co všechno se okrádáte a stáváte se lepším, což je základní výchovný prvek filmu, který si vzal za úkol utužování společnosti, respektive její oblbnutí v realitě neexistující harmonií.--Je jisté, že vše se v tomto filmu vyřeší; a tak nakonec i manželské rozepře zdá se daleko více spočívají v absurdních neporozuměních, které se dájí vyřešit, přičiní-li se ovšem lidé, kterým do toho vůbec nic neni, než v opravdových antipatiích. ---Jenže ona je ta idea lidu žijícího v neskonalé harmonii prosvícené sluncem u malebného jezera natolik nádherná, že se stává krásným i celý film, odpustíme-li mu místy až příšernou lživost a vypočítavost tvůrců, kteří skrze tento film dělali z lidí naprosté pitomce, šachové figurky; zkrátka propagandistický film. Pokud budu hodnotit formu a nikoliv obsah, nemám co vytknout; obsah, ten je pak naprostým odpadem; takže tento film hodnotit nebudu.

Velká ryba (2003)

Velká ryba je jednou Velkou a překrásnou alegorií, nesmírně dojemným příběhem starce, který snad žil více než kdo z nás, protože ve světě krásnějším než je ten náš, a pro něhož nakonec jeho syn dokáže najít pochopení a dává tak vzniknout jedné z nejsilnějších závěrečných filmových scén, které sem kdy viděl, a za to mu patří mé velké srdečné díky. Film manifestující život v jeho plné možné kráse ukazuje, že tím nejkrásnějším koutkem lidské duše je ta část, kde je fantazie. Fantazie, kterou jsme měli všichni bez rozdílu jako malé děti, a kterou jsme ztratili v dospělosti, a možná proto tak pro samou starost ztratil život kouzlo, které všichni vidíme v očích Edwarda Blooma dokonce i tehdy, když umírá; a to všechno jen proto, že se nám tak nějak vytratila ona kouzelná otázka " Co kdyby bylo všechno jinak...?" Vyprávět příběhy znamená malovat život, a nejkrásnější je, že když život neni takovej, jakej by bejt měl, můžeme si ho vždycky vybarvit, tak jak chceme, tak abychom z něj vždycky měli radost .) A běda těm, kdož by to Nám, fantastům měli za zlé! A největší pravdou je, že kreativita je plodem nespokojenosti; proto se raduj se mnou ze své koruny z trní, neboť jen ona jest zárukou, že nebudeš básníkem, který žádným básníkem není, protože našel to, co hledal - své pohodlí.