90 minut (2012)

Tři půlhodiny ze života třech můžu a jejich rodin. Seversky upřímné a surové. Nic se nevysvětluje, neobhajuje ani nevyvrací. Film pouze ukazuje temnou část reality. Vzkazuje, že v Norsku není život žádnej "med", a nejspíš ne jen tam. Kvalitní zpracování, dobří herci i slušná kamera. Přesto tomu chybí jasná pointa, člověk se na to může dívat jak z pohledu mužů, tak i žen. Díky absenci "minulosti" nemůže dojít k jednoznačnému závěru. Působí to proto trochu odtažitě a nevtahne to tak, jak by mohlo. Určeno pro lidi se silnějším žaludkem - na "zváženou". (6/10)

Argo (2012)

Nuda jak vyšitá. Vydržel jsem to pouze do polovitny, na zbytek jsem už neměl nervy. Nejedná se o "Odpad", ale jednoduše o nudu. Nedokáže to zaujmout. Film je naprosto bez napětí a bez atmosféry, jako když se díváte na starou CRT TV o úhlopříčce 60cm ze vzdálenosti deseti metrů. Cokoli spojeného s Oscary a tímto filmem je výsměch. (1/10)

Duch (1990)

Čistě z nostalgie jsem si tenhle starší snímek po 15 letech připomněl a rád na něj zas zapomenu - tentokrát s poznámkou "nepouštět". Netuším, za co sklízí takovou oblibu u tolika lidí. Přišlo mi to odtažité, nedostatečně napínavé a zhruba od půlky vyloženě nudné. Akademie musela být na počátku devadesátých let opravdu zoufalá, když se rozhodla rozdávat sošky (jednu dostala Whoopi nejpíše za barvu pleti a druhou dostal Bruce za to, že je nečí kámoš. Jinak si to vysvětlit neumím). Slzy fešné Demi se zde minuly účinkem (možná ji chudinku rozplakal právě scénář). (4/10)

Let (2012)

Letecký speciál o chlastání s Denzelem u kormidla podává věrný obraz alkoholika v ne zcela věrné realitě. Od začátku mi nebylo jasné jestli se tohle "drama" snaží pobavit nebo odstrašit, ale rozhodně ve finále moralizuje. Byla to právě zvědavost, která mi film pomohla dokoukat. Mohu nyní s klidem prohlásit, že na mně působil více jako "zábava" (mé hodnocení odráží jak velká). Morální ponaučení je tu podáno natolik blbuvzdorně, aby jej pochopily i méně nadané děti (less gifted children) ze státních středních škol v USA. Nám v ČR to nic nového nepřinese, ale může to pomoci zahnat část temného zimního odpoledne. (4/10)

Teď a tady (2012)

Další rakovinová podívaná, kterou sráží především přeslazené a uměle vykonstruované scény mající za úkol kompenzovat utrpení a ukázat oč se umírající člověk připraví svým odchodem na druhou stranu řeky. Při vážnosti tématu na mne tenhle přikrášlovací styl střídající se s reálnými projevy nemoci působil dost iritujícím dojmem."Frackovitost" scénáře napsaného pro Dakotu mi zvláště ze záčátku filmu lezla krkem a působila nerealisticky. Její přítelíček v roli "mladého zamilovaného telete" ničemu nepřidal. Na Dakotě samotné je vidět, že má do budoucna potenciál a bude z ní dobrá herečka. Zde však (nikoli její vinou) mám pocit promrhané šance. (5/10)

Nespoutaný Django (2012)

Klasicky Tarantinovsky laděný příběh zasazený do westernového prostředí v období otrokářství. Počáteční buildup Djanga a jeho parťáka dr. Schultze provázený cool dialogy a vtipnými momentkami občas vykouzlí usměv na tváři. Kvalitní "killing" podbarvený šťavnatou hudbou pomáhá akčním scénám v rozletu. Dobře vybraná herecká parta provází s osobitou "šmrncovností" až do konce. Na druhou stranu je třeba říci, že by celková stopáž přes všechny výše popsané klady snesla trochu zkrátit ve prospěch udržení ideálního tempa. Leo v roli padoucha není špatný, ale hrůza z něj nejde a v očích mu chybí ta správná "sadistická jiskra" opravdových supersviní. Dialogy odehrávající se "v bílém domě" byly trochu překombinované a revize by jim neškodila. Sečteno podtrženo, k absolutnímu hodnocení tomu něco chybí, ale stojí to za vidění - velmi dobře jsem se bavil. (8/10)

Milenec nebo vrah (1996)

Poměrně povedené drama, kterému škodí prvoplánová naivita (taková lehká demence) některých postav a určitá nezanedbatelná míra výskytu "náhod". Ta z velké části pomáhá tomu, aby se děj odvíjel tak, jak se odvíjel. Mark i Reese to zahráli procítěně a s plným nasazením. Důvodem pro zkouknutí může být právě to, aby je člověk oba viděl, jak hráli za mlada. (6/10)

Prezidentské volby (2012) (TV film)

Jak se dělají v Americe volby? Dělá se show. Kdo líp hraje, vyhrává. Julianne i Woody předvedli velmi slušný výkon. Film poměrně realisticky kopíruje realitu. Po druhém shlédnutí to vidím méně kriticky než poprvé. Stále však ke konci tohoto politckého dramatu zamrzí absence pořádné gradace. Celkově filmu přiznávám plus za celkové provedení, při kterém není nijak znát, že se jedná o TV film. (7/10)

Zabít tiše (2012)

Lehce roztahaná vykillovávačka s dobře hrajícím Bradem. Nijak zvlášť to člověka nevtáhne, ale jedno zkouknutí se dá přežít bez větší újmy. (5/10)

Gauneři (1992)

Zajímavé, že tahle gangsterka mě nijak nenadchla. Nemá to spád, údernost, napětí ani osobité kouzlo. Asi je to tím, že je to jeden z prvních Tarantinových filmů, kde ještě mistrův styl nění zcela vytříben a já ho vidím jako poslední. Když se na něj pokusím podívat s nadhledem a srovnat ho s žánrovými kolegy, tak mě to stejně nebere a nemám důvod jej hodnotit jakkoli nadprůměrně, není to tam. (5/10)