Temný rytíř (2008)

K tomuto filmu jsem usedal se značnými předsudky, protože obecně nemám komiksové filmy zrovna v lásce, ale říkal jsem si, že když už nic, alespoň se pobavím. Po shlédnutí jsem byl ovšem velmi překvapen, bohužel nemile. Film se po celou dobu snažil křečovitě vymanit ze škatulky filmů podle komiksu, což se daliřo díky nudným a vyumělkovaným dialogům o politice jen do chvíle, kdy se do záběru dostal nějaký strašák v halloweenské masce. Velmi povrchně a těžko uvěřitelně zpracované téma o morálce prostého lidu působilo až směšně. Jedinou světlou vyjímkou tak byl na hollywoodské poměry nadprůměrný výkon Heatha Ledgera, ale musel u toho kruci pořád tak mlaskat? Nakonec film postrádal i to jediné, co jsme od něj očekával, protože jsem se nudil k uzoufání.

Sin City - město hříchu (2005)

ani po druhém shlédnutí si mě sin city nezískalo po visuální stráne mu nelze nic vytknout a akční scény mají dobrý spád obsah samotný je ovšem vyčpělý a mnohokrát již zpracovaný drsňácké hlášky mě prostě nebavily a i většina násilí mi přišla zbytečná a samoúčelná a ještě mě hrozně rozčilovalo že všichni tři hlavní protagonisté mají stejně nakřáplý rádoby drsňácký hlas taková chyba se dá odnaučit po prvním semestru fonologie přeci

Batman (1989)

Rozhodně nejlepší zpracování Batmana, co jsem viděl. Pohádková atmosféra a kulisy, skvělá hudba a miloučký Jack Nicholson mě ani na chvilku nenudili.

King Kong (2005) odpad!

Fuj fuj fuj fuj fuj. Jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl. Sled neskonalé nudy prošpikovaný tak absurdními scénami, že by se za ně nestyděl ani Ed Wood. Naprostý odpad, který nezachrání ani Naomi Watts.

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Dvě hvězdičky jen za visuální stránku, kterou v celku považuji za povedenou. Co se týče adaptace samotné, film je naprostý hollywoodský škvár a popcornový biják. Režisér si vybral jen souboje a milostné románky, které ovšem v knize hrají možná tak páté housle. Z příběhu o nezlomnosti přátelství, o boji dobra se zlem a o pomíjivosti všeho krásného a kouzelného udělal nepřetržitý sled bezduchých akčních scén. Na jednu stranu chápu, že se film líbí lidem, kteří nečetli předlohu, protože si jím můžete ukrátit dlouhý večer, kdy máte chuť na něco opravdu HODNĚ nenáročného, ale na rozum mi opravdu nejde, jak může kdokoliv, kdo Tolkiena četl a líbil se mu, považovat tento paskvil za povedené zpracování. Lidé jsou divní.

Insomnie (2002)

Námět slibuje zajímavou podívanou, ale skutek, utek. Po celou dobu filmu jsem se značně nudil. Nemastné, neslané, dokonce ani hořké či sladké to nebylo a ty dvě hvězdičky zachránil jedině Al Pacino.

Monty Pythonův létající cirkus (1969) (seriál)

This house is surrounded. I'm afraid I must not ask anyone to leave the room. No, I must ask nobody ... no, I must ask everybody to... I must not ask anyone to leave the room. No one must be asked by me to leave the room. No, no one must ask the room to leave. I ... I ... ask the room shall by someone be left. Not. Ask nobody the room somebody leave shall I. Shall I leave the room? Everyone must leave the room... as it is... with them in it. Phew. Understand?

12 opic (1995)

Dle mého soudu se jedná o Gilliamův vrchol. Nádherně ujetý film, ve kterém až do poslední chvilky nemáte potuchy, o čem to vlastně je. Kdo z nich je blázen? Kdo lže? Skvělý příběh jen podtrhují parádní hudba a perfektní výkony v čele s Willisem a ano opravdu i s hezounem Pittem, protože svého blázna zvládnul na jedničku. Celkově neskutečně silný zážitek.

Mechanický pomeranč (1971)

Naprosto brilantní a nepřekonatelné dílo Stanleyho Kubricka. I když je film o proti knize malinko humánnější, tím myslím, že zlosynové jsou alespoň plnoletí a není tu ta pro mě nejděsivější scéna s důchodcem a jeho zubní protésou, přesto je to pořád jedno z nejlepších zpracování knižní předlohy. Kubrick dokonale vystihnul atmosféru, především díky svírající hudbě (už si nikdy nemůžu pustit Beethovenovu 9. jen tak pro radost), úchvatnému výtvarnému ztvárnění a McDowell je naprostý ďábel. Snad jedinou kaňkou je absence 21. kapitoly. Kubrick totiž točil podle americké verse knihy, a film tak končí "špatně", protože chybí závěrečné rozuzlení. I přesto je Mechanický pomeranč naprostý filmový vrchol.

Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi (1990)

Jeden z mých nejoblíbenějších. Úchvatná parafráse ještě úchvatnějšího Hamleta. Nevím sice, jak vypadá původní Stoppardova hra, ale film je skvělým existenciálně absurdním dramatem a ještě ke všemu je to hrozná prča. Všemu samozřejmě vévodí nezapomenutelná hra na otázky, ale ani ostatní scény nezůstávají pozadu. Je obdivuhodné, jak se Stoppard využil předlohu, protože celý Rosencrantz & Guildenstern se opravdu v pozadí Shakespearovy tragédie mohl odehrávat. Každičký detail má své místo a v hlavních rolích si snad ani neumím představit nikoho vhodnějšího. Bravissimo!