Skála (1996)

Společně se Speedem můj nejoblíbenější akční film. Michael Bay - ačkoliv je to jeden z jeho prvních filmů - má akční scény neuvěřitelně zmáknuté. Connery je jako John Mason výborný, s velmi dobrým Cagem tvoří neotřelý tým, který se do akce dostal tak trochu náhodou a působí mnohem lidštěji než nesmrtelní akční hrdinové jiných akčních filmů. Rovněž záporák/nezáporák Harris je okouzlující, málokdy si nepřítel kladného hrdiny získá u diváka takové sympatie. Film je též podkreslen skvělou hudbou, elektrické kytary v pozadí nezapřou podíl mého oblíbence Hanse Zimmera.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Poměrně jednoduchý příběh, ale vše ostatní vynikající - herci, hudba a především brilantní kamera, střih, zvuk, vše pod taktovkou mága Spielberga na jeho režisérském vrcholu, to dělá z "Ryana" jeden z nejlepších (pro mne nejlepší) válečných filmů všech dob.

Smrtonosná past (1988)

Možná nejzásadnější akční film vůbec aneb první akčňák se 100%ním návodem na to, jak na to. Neokoukaný Willis coby osamělý hrdina bez bot s osobitým smyslem pro humor si musí zaručeně získat každého diváka, zvláště při akrobaciích ve výtahové šachtě. Některé věcičky by se daly vytknout (při některých záběrech lze rozpoznat Willisova dubléra, taky zmrtvýchvstání oběšeného ničemy na samotném konci filmu je trochu navíc), ale tomu už v akčním žánru neujde žádný film.

Matrix (1999)

Zřejmě nejlepší sci-fi, jaké jsem kdy viděl. Perfektní nápad, osobité, dokonalé vizuální zpracování, výborný soundtrack, Keanu, jednoznačně kultovní záležitost. Bohužel měla zůstat u prvního dílu, který končil naději pro lidstvo, což je fajn, další dva díly odkryly spoustu nových otázek, některé záležitosti byly dost překombinované.

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Kdyby nevzniknul Matrix, byl by pro mne T2 možná nejlepším sci-fi vůbec. Platí totéž, co pro každého terminátora - apokalyptická část příběhu (budoucnost) je výborná, samotný příběh filmu (současnost) převratný není. Ovšem zpracování je naprosto geniální a vizuální efekty...co dodat...větší pokrok a údiv snad nikdy nikde nezpůsobil žádný film! Mám dojem, že toto už se nikdy nikde žádnému jinému filmečku nepodaří!

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Film, kvůli kterému muselo vzniknout slovní spojení "kultovní film" :-). Perfektně napsané, špičkově zahrané, technika poskládání časově roztržených příběhů na přeskáčku byla také ještě věcí neokoukanou. Dialogy nemusí každému přijít vtipné, ale mně rozhodně ano. "Víte, jak vypadáte? Vypadáte jako byste někomu právě ustřelili hlavu" :-)))

Schindlerův seznam (1993)

Velmi silný film. Snad proto, že se touto látkou Spielberg osobně dlouhodobě zabývá, dokázal život židů za druhé světové vykreslit neuvěřitelně autenticky, syrově, dojemně. Kterak se z bohatstvíchtivého Schindlera stává lidumil a židumil, je zajímavé. Avšak čím film zapůsobí, jsou dílčí osudy a životní minikapitoly jednotlivých židů, které jsou vydány napospas rozmarům nacismu, které ve filmu výborně prezentuje neskutečně zlý Ralph Fiennes. Mám na mysli scény, jako nekompromisní poprava židovské architektky nebo všechny anděly stojícími (a všechny okolní zbraně zasekávajícími) nad k smrti odsouzenému výrobci závěsů nebo "šetření" nábojů při hromadných popravách atd. atd. Všemu Spielberg jen přidal černobílým zpracováním, tradičně výtečnou hudbu složil jeho dvorní skladatel Williams.

Forrest Gump (1994)

Jeden z mála filmů, na které jsem musel jít dvakrát. Kouzelný příběh, podpořený úžasným výkonem Toma Hankse, skvělou hudbou Alana Silvestriho a i výběrem filmových songů, a v neposlední řadě technickým zpracováním (nejen "oscarové nohy" Garyho Sinise, ale např. celá epizoda ve Vietnamu z pohledu řadového vojína mi přišla srovnatelně působivá jako ve filmech věnujících se zcela vietnamské válce)...není, co filmu vytknout

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Co dodat? Film, který musí být pro 99 % diváků obrovským zážitkem - počínaje režií a konče nejmenší vedlejší rolí, vše je snad dokonalé.