Přátelé (1994) (seriál)

Nejlepší sitcom, bezpochyby. "Lidičky, v tomhle letadle není filánž!!"

Frajer Luke (1967)

Asi by na mě film zapůsobil více, kdybych jej viděl dříve než v r. 2010 a hodnocení by bylo plné. Takto nemůžu víc než za 4* a to kupodivu díky titulní roli. Předesílám, že Paul Newman je v mých top filmových oblíbencích. Já jsem zkrátka očekával frajera - totálního neodolatelného sympaťáka a Luke na mě působil spíš jako frajer - víceméně arogantní frajírek... "Shawshankský" Andy byl taky tak trochu tichá voda, která postupně více a více břehy mlela, ale získal si mne více než Luke. On byl totiž frajerem proti své vůli nebo lépe - neřešil zda bude nebo nebude po svých kouscích s pivem na střeše či gramohudbou do éteru frajerem nebo nikoliv. Kdežto Luke chtěl být frajerem od začátku až do konce. Alespoň tak jsem tyto postavy vnímal a to dělá rozdíl v mém hodnocení těchto bez pochyby parádních filmů... Nicméně i tak si mne film získal několika nezapomenutelnými scénami (mytí auta, asfaltování silnice, vejce :-D) Pozn.: frajer jakého jsem před shlédnutím filmu očekával - tj. McQueenův Hilts z Velkého útěku

REC (2007)

Zkrátka - jeden z nejlepších a možná nejlepší horor, jaký jsem kdy viděl. Forma již není inovací (tou byla v Blair Witch), ale tady z ní bylo "vymačkáno" nejvíc. A hlavně - pokud jde u hororu o to "se bát" nebo "být v napětí", tak tady se to - asi právě díky formy rádoby reálných záběrů - naprosto podařilo. K tomu navíc scénář odhaluje divákovi a vlastně i účastníkům dobrodružství v jednom domě "vo co tady vlastně go" velmi pomalu, což celkovému vjemu jen pomáhá. Akorát musím připustit několikrát zmiňovanou slabinu - zkrátka kameraman, jehož reálně natočené záběry tvoří takový film, musí být neskutečně oddaný své práci, protože já bych s tou kamerou hodil o zem asi dříve než by mně šlo o kejhák :-)

Výměna (2008)

Clint Eastwood se zřejmě chce stát mým nejoblíbenějším režisérem :-). Opět se mu podařilo, že jsem už ve třetině hodnotil samými superlativy. Boj výborné Angeliny Jolie, matky proti systému, se mi zahryznul pěkně pod kůži a každou postavu účinkující v tomto nerovném souboji jsem velmi emotivně hodnotil, zvláště v kontextu toho, že jde o skutečný příběh. Clint zkrátka točí perfektní látky perfektním způsobem (tady snad dokonce "fušoval" i do hudby...další devízy filmu) - co chtít víc?

Valkýra (2008)

Vzhledem k látce, která byla navíc pojata víceméně dokumentárně, klobouk dolů! Singerovi se podařilo něco jako Howardovi v Apollu 13, a sice podat příběh - u něhož diváci znají (nebo mohou znát) pointu - takovým způsobem, že jsou jsou napětím bez sebe. K tomu vynikající výkony všech mužů (na obou stranách barikády) včetně jednookého a jinak válkou pochroumaného Cruise, který si mě tady svou odhodlaností a kurážností zcela získal.

P.S. Miluji Tě (2007)

Naposled to byla Láska nebeská, teď P.S Miluji Tě - dost tristní seznam romantických filmů, které mě za posledních možná 10 let dostaly :-) No tento těží z výborné předlohy (po doporučení přítelkyně jsem si přečetl knihu poněkud vymykající se mým obvyklým žánrům a tedy paráda čtení :D) a megasympatického páru - obsadit charismatického Jerryho a roztomilou Holly šlo jen těžko lépe!

Na odstřel (2009)

Už dávno je nám známo, že americký policista není jen tak obyčejným policajtem a americký voják je také poněkud schopnější než standardní vojín...no a teď se i americký žurnalista zařadil do tohoto klubu výjimečných :-) Ne, v podstatě se mi ten film líbil - tak akorát na 3,5 hvězdičky - jen ti jindy špičkoví američní detektivové tady trochu pasivně čekali na pátrání investigativního Russella Crowa...

Angel Heart (1987)

Výborný thriller, který jsem měl tu čest zhlédnout až v r. 2010, a tak ho paradoxně porovnávám s novějšími...atmosféra si nic nezadá se Sedm, vypointování ala Šestý smysl, stejně jako těmto dvěma musím za pět!

Třináctka (2003)

No...ale jo, po delší době mě postava vtáhla do filmu...vynikající Holly Hunter a její boj a svatá trpělivost s neskutečnou pubertou své dcery...jejich konfrontace mi nedovolily odtrhnout oči, přestože mi občas nebylo z chování mladých američanů úplně na dvakrát...Holt trochu jiná rodinná idylka než u Walshových v BH 90210...

Baba na zabití (2003)

Z mnoha podobných komedií mne tato "verze" bavila, hlavně komediální konfrontace Bena Stillera s nevinně vyhlížející postarší piraňou byly fajn.