Smrtonosná zbraň (1987)

Mám několik oblíbených akčních filmů, ty ostatní jsou většinou efektové slátaniny. Smrtonosná zbraň se pro mnoho akčních fandů stala kultovní záležitostí, která spolu se Smrtonosnou pastí dala vodítko budoucím akčním tvůrcům, jak to dělat. Zatímco u Die Hard se skvělou reputací filmu souhlasím, "zbraň" mě tak úplně nedostala. Snad nepáchám svatokrádež - pro mne spíš jen nadprůměr žánru.

Vesnice (2004)

Nemůžu víc než za tři, předchozí tři Shyamalanovy filmy byly prostě lepší. Kromě tradičně překvapivé pointy a několika milých okamžiků (např. když se Will Hurt nechce dotknout Sigourney Weaver :D) je zbytek spíše lehce parodický. Tak to vidím po druhém podívání (zajímavé, že po prvním jsem byl minimálně o půl hvězdičky výš)

Krvavý sport (1988)

Možná nejlepší van Dammův film, natočený v době přející podobným snímkům. No kromě baletních (van Dammeho), krvavých (Yeangových) a jiných soubojů celkem nic navíc.

Zelená míle (1999)

Druhý výlet pana Darabonta do vězeňského prostředí, podruhé s Kingem - úplně jinak, ale opět za 5, tentokrát s nádechem mystična. Film tak trochu o dobrých a o zlých lidech, a o spravedlnosti, která je - bohužel - tak trochu nevyzpytatelná, a o právu, jehož krátkozrakost to umožňuje.

Rocky IV (1985)

Vyvrcholení série, na které už nebylo navázáno. V 80. letech naprostá pecka x-tých vhskových kopií, dnes trochu úsměvná, ale stále všechny atributy klasické akce obsahující podívaná o boxu, smrti a pomstě, tvrdém tréningu, vyrýsovaných chlapících a konečném mači, ve kterém to David opět dokázal a Goliáš konečně našel svého mistra. Značný vývoj proběhl u Rockyho osobnosti - od poněkud jednoduchého týpka od vedle až k tomuto optimálnímu akčnímu hrdinovi, který hned po fyzické práci dokáže nepromyšleně pohovořit o svém názoru na studenou válku... Jinak tak, jako Kleopatra nedává dabing oného songu, já nedávám nadabovaný komentář obou boxerských duelů :D

Rocky (1976)

I když toho ve své bohaté kariéře Sylvester napsal a zahrál hodně, Rocky se mu z obou hledisek povedl nejvíce. Zkrátka roli si napsal na tělo - díky zarputilosti a cílevědomosti Rocky i Sly chytili svou šanci za pačesy a po beznadějných začátcích prožili skvělou kariéru. Rockymu k tomu pomohl Apollo Creed a Stallonemu Rocky.

Predátor (1987)

Jedna z největších klasik mého mládí! Arnie v nejlepší formě proti jedinému protivníkovi, který však stojí za to! Mnohé filmy, které jsem v dětství/mládí opěvoval, mne později "přešly". Ne tak tato akční sci-fi, která je jednoduše jiná. McTiernanovi se perfektně povedlo přenést na plátno dusno pralesa, a rostoucí napětí a strach z jeho neznámého obyvatele. Jako fanda filmové hudby musím vyzdvihnout muziku Alana Silvestriho, která posunuje napínavé atributy filmu ještě o level výše...a mé hodnocení o jednu hvězdičku nahoru

Minority Report (2002)

No sci-fi kriminálek se netočí bůhvíjak moc, a když se kormidla ujme sám Spielberg... dříve jsem od tohoto režisérského mága očekával vždy 100%ní film, ovšem po vrcholech své tvorby v 90. letech v podobě Schindlerova seznamu a Ryana už to nějak není úplně za 100. Každopádně Minority Report považuji z té novější tvorby za nejlepší. Líbila se mi základní myšlenka převídatelnosti zločinů, kriminální zápletka i celková vize světa budoucnosti, to vše dobře promíchané odlehčenými okamžiky (Cruisovy příhody s kukadly :D)

Jurský park (1993)

Filmeček dost možná s největší marketingovou kampaní, jakou jsem ve světě filmu zažil. I když jsou hlavní devízou filmu vizuální efekty, pro mne není tento film tím trikově přelomovým (tím je Terminator 2). Každopádně Jurský park nejsou jen efekty - je plný typicky spielbergovských scén/odkazů/detailů/humoru vybroušených do dokonalosti a já se na něj pokaždé podívám raději než dříve. Spielberg je v určitých záležitostech jedinečný a nenapodobitelný, bohužel tedy postupem času i vůči sobě samému :-( , ale snad nás ještě překvapí a i v novém mileniu se mu povede nějaký masterpiece...

Nebezpečná rychlost (1994)

Nejakčnější film, jaký jsem viděl. Slušná výtahová předehra, velkolepá romantická vlaková dohra, ale především nervydrásající autobusová jízda, která mne při prvním podívání naprosto vtáhla. Keanu se výborným výkonem odrazil konečně do "první ligy", stejně jako Sandra, pro níž to byl ovšem nečekaně herecký vrchol, ze kterého bohužel klesá jen dolů. Dalšími krédy jednoho z nejlepších akčních filmů vůbec jsou výborná kamera (od de Bonta čekaně) a do snímku skvěle zapadající hudba. Promíjím i tradiční nelogičnosti většiny akčních filmů...no v LA holt maj létající autobusy...