Ad Astra (2019)

9/10 Meditativní scifi zážitek, ve kterém mě (100% přesný) Brad Pitt vzal na cestu, na jejímž konci jsem zůstal zcela opařen a beze slov. Audiovizuání porno. Prostý scénář, zaobalen do komplexního myšlenkového pochodu, jenž funguje jen v případě, zda přistoupíte na jeho hru. A já dychtivě souhlasil.

Aladin (2019)

8/10. Obrovský překvápko. Plně funkční dobrodružná pohádka, ve které nechybí takřka nic. Herecký ansábl má výbornou chemii, akční scény si Ritchie perfektně pohlídal (já ty jeho střihy žeru!), nadupaná hudební složka, exotické lokace a má to neskutečný čaro a energii. To snad ani nešlo natočit líp.

Alita: Bojový Anděl (2019)

6/10. Nabušený blockbuster s opulentní vizualizací a příjemným nadhledem = solidní adaptace kultovní mangy. Nakonec to dopadlo mnohem lépe, než bych čekal.

Aloha (2015)

4/10. Scéna, kdy se Krasinski s Cooperem chlapácky dorozumí zcela beze slov mě fakticky rozesmála. Má to své silné momenty (závěr v tančírně, let do vesmíru) a hudba tomu fakt dopomáhá... ale kruci, jinak je to prázdný až běda. Proč se takovému nevýraznému scénáři upsalo tolik hvězd?

Anihilace (2018)

Explorativní část výborná. Nádherné barvy, kamera, zvuky, atmosféra, neokoukané nápady, postupně rozplétající se tajemství a solidní casting. Ale posledních dvacet minut člověka absolutně neuspokojí. A rozhodně to není tak chytré, jak se to prezentuje.

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

4/10. Definice prázdnosti, kterou MCU poslední roky sype na plnej knedlík. Kang moc fajn, ale co z toho? Tolik možných témat, myšlenek a nápadů pohřbených a od ignorovaných pro studiový patvar bez špetky života a radosti. Doslova nejlepší scény (cca 5 minut) jsou MIMO kvantovou říši - to už je fakt na zamyšlenou. Vytratila se esence původních a velmi civilních Ant-manů (které mám velmi rád) a nejnovější díl se nepochopitelně snaží mravenčího hrdinu natlačit do zaměnitelných velkolepých omalovánek, které hrozně moc chtějí být nové Star Wars... ale mají mnohem blíž k takovým Spy Kids 3D. Ach jo.

Arcane: League of Legends - Season 1 (2021) (série)

9/10. Neuvěřitelné zjevení, které se automaticky zařadí mezi to nejlepší, co nám seriálová tvorba v roce 2021 nadělila. Audiovizuální prezentace je na první dobrou tím nejčitelnějším plusem a i největší buran v umění musí uznale pokývnout hlavou nad prací, kterou animátoři napříč všemi epizodami vypotili... nepamatuji si tak silný vizuální rukopis, kterému nedělá problém i mix několika stylů a to bez ztráty tolika výživných detailů. V kombinace s hudbou, zvukovou paletou efektů a překvapivě samotnou kompozicí a záběrování je Arcane audiovizuální jednička, od které by se druzí měli učit. Mám jako nováček tohoto světa problém vlastně jen s příliš rychlým tempem a hlavně v druhé polovině s urputnou snahou odvyprávět příliš mnoho na příliš malém prostoru. Počáteční výhoda se díky tomu ke konci proměnila v malé zaškobrtnutí (vývojový proces Jayce budiž příkladem) ale jinak je ta práce se scénářem, výstavbou nového fikčního světa, hromady postav a jejich osobních linek - takřka precizní a k dokonalosti chybí vskutku pramálo. Velká paráda, které se nemusí bát jak fanoušci značky, tak zcela nepolíbení.

Avatar: The Way of Water (2022)

8,5/10. Film o jiném vesmíru natočen jak z jiného vesmíru. Železný Jim dokázal, že přeci jen lze skočit dvakrát do stejné řeky a druhý Avatar je bezprecedentní esencí kino zážitku, jenž nemá v současném filmovém rybníčku žádnou konkurenci. Technologické porno s rozmáchlou velkolepostí, které však tentokrát sází na mnohem komornější a osobnější příběh, ve kterém se plnohodnotně napojíte na funkční emoce, užijete si nesmírnou krásu Pandory (nejvíc sexy voda v historii filmu!) a se zatajeným dechem budete doufat, že rodina zůstane silná a pospolu až do závěrečných titulků. A jako bonus dostanete i extrémně silné eko-témata k zamyšlení.  První hodina nostalgická, druhá étericky explorativní a třetí definuje, jak se mají dělat blockbusterové zakončení. Prostě unikát. BTW: po druhé projekci jsem ještě spokojenější. Jak to sakra ten Cameron dělá?

Ave, Caesar! (2016)

Nebejt ultra pitomého závěru, byl bych velice spokojen. Takhle jen fajn.

Avengers: Endgame (2019)

9/10. Jsem ještě plný emocí a vlastně ještě nemám úplně utříděné myšlenky (zítřejší druhá projekce snad pomůže) ale je to nehorázný kotel, jenž nemá v daném žánru žádného rivala. Skutečně monumentální rozlučka se vším, co si jako fanoušek dokážete představit a ještě mnohem víc. Šokující, zábavné, emocionální a řádně epické. Jo... a Captain FTW!