• Krátkometrážní

Milionový závod (2001)

Místy je to třeskutě zábavné, místy je to slabé, místy je to hloupé (ten závěr). Taky si myslím, že těch postav tam nacpali moc a pak je nestihli kočírovat (brutálně ošizená linie s Atkinsonem). Jon Lovitz je tradičně skvělý, ten chlap mě prostě baví. Amy Smart už se u mě zřejmě zcela vyhrabala z bahna nesympatičnosti. Naopak Gooding jr. je pořád stejně trapný, jeho afektovanost mě neskutečně vytáčí. Banda neustále se vsázejících zbohatlíků s Cleesem v čele je prostě neskutečná. Nechcete veverku? 3.5*

Hollarovi (2016)

Tak nějak normálně lidsky hezký, příjemný a hodně zábavný film. Bratr hlavního hrdiny mě docela rozsekával, ústřední pár sice jako hodně idealisticky pojatý, ale když v něm je Anna Kendrick, prostě na to serete a ta scéna s dopisy na konci...

Battle Royale (2000)

Je to takové zdlouhavé, nevýrazné a nejednou na štíru s logikou vlastního příběhu. Pointa? Ona tam nějaká je? Ještě, že alespoň ten Takeshi Kitano si to užívá. A jo, nezvyklé zapojení klasické hudby bude asi to jediné, co mi z filmu utkví v paměti. 2.5*

Posel budoucnosti (1997)

Mám Posla budoucnosti hodně rád. I když mi na něm vadí to přehnané vlastenectví, tady nejednou šponované až do nechutných obrátek. Ale to už je takový US národní sport, no. To se nedá nic dělat. Pak mi taky brutálně leze na nervy mladej Ford. A stopáž je takřka vražedná. Jinak se mi to ale líbí, prostředím (v kině na plátně to vypadá prostě hezky), herecky (skvělá Olivia Williams, Daniel von Bargen, výtečný Will Patton a když se ve filmu objeví Tom Petty, srdce až poskočí). Ono to není úplně hloupé, myšlenky to má dobré, jen by to nemuselo být tolik obaleno kýčem a podlézavou samoúčelností (scéna s malým klukem čekajícím na pošťáka, samotný závěr apod.). ale jo, pokaždé to vidím rád a pokaždé mě to chytne. 3.5*

Utržený ze řetězu (2005)

Uf. Tohle spojení dramatu a akčňáku se moc nepovedlo. Myslím doslovně to spojení. Dramatická část je super, Freeman skvělý mentor, ta osmnáctka sympatická, Jet Li hraje. Akční scény jsou samy o sobě taky super, ale prostě mi to spojení dohromady nesedlo. 2.5*

Romeo musí zemřít (2000)

Černoch, co se jmenuje Izák... Dosud si pamatuji, že i když jsem tehdy už měl rád Jeta, vidět jsem to chtěl hlavně kvůli Aaliyah, která mi z traileru skočila rovnou do duše. Mě černošky nějak nadprůměrně neberou, ale Aaliyah je fakt škoda. A taky mám rád všechny ty negry (Anthon Anderson, DMX) a hip hop, takže Jet byl až někde na třetí koleji. Ale je i tak dobrej. Jen ho Aaliyah docela přehrává, je tak nějak sympatičtější. Prostě svižný akčňák se skvělým hudebním doprovodem. A taky jsem zjistil, kde se Bartkowiak zacvičil a sebral černé herce pro jeho následujícího výtečného Lovce policajtů.

Ring (1998)

Kdykoliv přede mnou někdo řekne Samara, mám chuť jej hodit do studny. Protože Sadako, aby bylo jasno. SADAKO! US remake je fajn, ale tomuhle nesahá ani po sloupnuté nehty z prstů. K blížícímu dvacetiletému výročí jsem si dal repete a je to tam pořád. To napětí, ten strach, ta atmosféra. Mám k tomu filmu zvláštní vztah. Když k nám přišel, měl jsem zrovna rozepsanou jednu povídku. A když jsem ten film viděl, bylo mi jasné, že tu povídku dopisovat nemusím a můžu ji rovnou zahodit. Protože mi její originalitu nikdo neuvěří. Ne, nebylo to "přesně o tom", ale figurovala v té povídce videokazeta a smrti na základě jejího zhlédnutí. No nic. Knihu, podle které byla natočena jsem četl až po mnoha letech po zhlédnutí tohohle. A je to jen dobře. Kniha je ještě lepší a děsivější. Takhle jsem si užil oboje. V mém soukormém žebříčku je pořadí následující: Kniha, Nakatův Ring, Verbinského remake. Ještě mě čeká korejská adaptace.

Ghost Rider 2 (2011)

Fakt nechápu, koho napadlo dát Ghost Riderovi ještě jednu šanci. Faktem je, že co se týče vzhledu GR jako postavy, tak tady došlo fakt ke zlepšení, už to není tak dětinsky směšné. I díky tomu se mi zpočátku zdálo, že na tom bude dvojka lépe. Ale hovno. Na tomhle filmu se dá ocenit snad jen fakt, že se v něm společně objevili Nicholas Cage a Christopher Lambert, herci sami o sobě sympatičtí a charismatičtí natolik, aby zachránili kdejakou sračku. Tady se to jejich charisma snažilo seč mohlo alespoň natolik, že ten pocit z jejich společného angažmá je to jediné, co z filmu zůstane. 1.5*

Ooru naito rongu 2: Sanji (1995)

"Smrdíte jako zvířata. Kdyby neexistoval sex, nepřežili byste." Matsumurův manifest misantropie pokračuje druhou kapitolou. Která technicky vzato kopíruje předchozí kapitolu, jen přidává trochu toho znechucení člověkem. Z postav v tomto filmu se vám prostě bude dělat fyzicky i psychicky špatně. Snad proto, že je "jen" zopakován (leč zintenzivněn) záměr a kostra předchozího filmu, je tohle trochu slabší (ve vyvolání hnusu a odporu ale tak nějak intenzivnější). Trochu mi totiž vadilo odsunutí příběhu až někam na třetí kolej.

Nekeddo burâddo: Megyaku (1996)

Trošku déle trvá, než film přestane jen kecat. Ale pak... Pak tam dívka začne pojídat svou vlastní vaginu. I přes velmi slušné a sympatické gore (kterého v kontextu celého filmu však není zase moc) přesto snímek zůstává spíše v podivuhodné, mysteriózní a surrealistické rovině. Ono to je psycho, ale asi trošku jinak, než divák očekává. 2.5*