• Krátkometrážní

Chvění (1990)

Tohle musí pobavit každého, kdo četl nebo viděl Dunu. Je to horror? Sci-fi? Komedie? Akční cokoliv? Snad od všeho trochu a kupodivu velmi dobře namíchané. Dvojka Bacon/Ward je výborná, triky hodně dobré, příběh sice jednoduchý, ale natočený tak nějak velmi přijatelně. A jako bonus vědátorka s nádhernýma nohama. Berte, nebo nechte ležet. Ale radím berte.

Nechoďte do lesů (1981)

Letmá inspirace románem Jacka Ketchuma Po sezoně čistě náhodná? Aneb temná strana Havranpírka. Ta hudba je fakt zběsilá. Naprosto. Jen se nemohu rozhodnout zda v pozitivním nebo negativním smyslu. A ten geniální kontrast zpívajících ptáků a předsmrtně vřískajících obětí... Na divočinu bych řekl, že je tam dost zalidněno. Levný osmdesátkový videokousek, poměrně krvavý, leč technicky (scénář, dialogy, střih, kamera, herectví) nevyzrálý. Což však vynahrazují exteriéry. Možná by si to zasloužilo ještě syrovější, krvavější a brutálnější remake... Zajímavé? Na jedno shlédnutí určitě ano. Nedokážu si ale představit, že si to ještě někdy pustím.

Kronika mutantů (2008) odpad!

Nudné, předvídatelné, suché, patetické, digitálně sterilní a pro mě nedokoukatelné. Futuristické Společenstvo prstenu? Jdu blejt, Velebnosti.

Kvílení vlkodlaků IV (1988)

Hodně dlouhou dobu jsem si u filmu říkal, že je sice fakt, že se divák u horroru nejvíce bojí toho, co není vidět, ale že bych musel vidět zrovna teď první vlkodlačí film, v němž se před kamerou vlkodlak neobjeví ani jednou (a to je na obalu ještě napsáno „nejlepší přeměna člověka ve vlkodlaka v dějinách filmu“)? Naštěstí to posledních cca 15 minut v tomto směru zachránilo. Ten jeden vlkodlak (z vícero kusů, abychom byli přesní), kterého zabírali pořád dokola se mi i docela líbil. Nezbytný osmdesátkový odér taky. A hlavní hrdinka (její představitelka) byla velmi zvláštní. Neříkám, že sexbombově krásná, ale zvláštní. Měla prostě něco do sebe. Možná mohla mít trochu více před sebou :-). Příběh? Jednoduchý, prostý až nezajímavý. Mix vlkodlačí duchařiny nebyl špatný tah. Já vlastně nemůžu říci, že by se mi to nějak extra nelíbilo. Možná proto, že jsem to čekal o něco horší....?

Na samotě u lesa (1976)

"Tati, předjel tě trabant." "Počkej za městěm." "Kráva dojí mléko." "Říká se kráva dopije mléko." "Slyšíš? To se každému líbí." "Vejš, Radime." - Je třeba něco dodávat?

Midnight Movie (2008)

Filmy o "vraždících filmech" mají pro mě jakési kouzlo. Tenhle není vůbec špatný, má své velmi silné stránky. Jeho největší chybou vlastně je, že se zase nějak extra moc nesnaží být dobrý. První půlka je hodně v pohodě, ve druhé to začne povážlivě slábnout. Ale ten černobílý film The Dark Beneath je dobrej, ujetej, ale dobrej (chtěl bych ho vidět celý!!!!), vrah má taky koule. Ono je to hrozně jednoduché, ale slashery vlastně jiné ani nebývají :-). Trochu jsem si zavzpomínal na Démoni :-)

Mágové (2008)

Ze všeho nejvíce mi to připadalo jako mládežnický fantasy gothic remake (samozřejmě razantně slabší) Warlock 2 s příměsí Karate Kid. Pokud přistoupíte na tohle a nevyvolá to ve vás již preventivně zbytečně zarputile negativní postoj, dá se to přežít. Ba dokonce, dá se to užít. Cílová skupina je patrně poněkud mladšího věku, než jsem já, přesto má film určité klady a světlá místa. Ústřední čtveřice hlavních postav není z mnoha ohledů vůbec špatná. Herecky, vzhledově (Magusova společnice je v latexových a kožených gothic oblečcích od krku dolů k sežrání) a docela i charakterově. Triky jsou fajn, sice hlavně tradiční „wizardfantasy“ práce s energií a „střílení“ světelných paprsků z rukou (a to není jako práce s buzolou, děti), ale jo, je to fajn. Je to mnohem více fantasy než horror, ale i na ten tu a tam dojde. Přičteme-li k tomu bonusově hezké (občas velmi spoře oděné) slečny a dívky různého věku, výbornou píseň u úvodních titulků, nějaká ta prsa a číratého bobříka..... Není to zase až tak špatné, aby to nemohlo být horší. A ono to mohlo být mnohem horší. 2,5*

Život zvířat (2008)

Troufalost a drzost českého distributora označit tento film za "Ještě brutálnější nž horor Saw" je opravdu bezbřehá a do nebe volající. Inspirováno skutečnými událostmí? Vezmeme-li za ony skutečné události fakt, že existuje obchod s bílým masem, pak inu proč ne.... Ono obecně jak obal tak i oficiální text distributora slibují mnohem více, než nakonec divák a divačka dostanou, ale reklamní PR marketing už je prostě takový. Je to jednoduché, zápletka všední, herecké výkony jakž takž, pointa suchá, obraz a jeho barevné ladění místy hrozné, navíc mé DVD má nějakou šílenou velikost obrazu.... Přesto ten film měl něco, co mě na něm zaujalo, co mě nenutilo ho vypnout, ale naopak mě to v naprostém klidu nechalo ho dokoukat. Občas z toho vykouklo něco alespoň trochu zajímavého, závěrečná patnáctiminutovka nejen že překvapila, ale i docela ušla. Patrně teda to "něco" je jen jakási čistá náhoda, kterou tvůrci ani nepostřehli, nebo ji nedokázali nějak uchopit a něco z ní vykřesat, ale je to tam. On to není zase úplně špatný film. Možná na něj musíte mít náladu, nebo ho musíte chytit ve správném rozpoložení. Pustím si to někdy znovu? Možná až se mí zase náhodně dostane do ruky snad i ano....

Sellers je prostě masér. A George C. Scott jakbysmet. Posedlost tělesnými tekutinami je fakt joke. A Kubrick je blázen. Tohle je jeho jediný (částečnou výjimkou je ještě Olověná vesta) film, který se mi fakt líbí a pro který jsem ochoten připustit, že je Kubrick dobrý filmař/režisér. Je to fakt prdel.

Devítiocasá kočka (1971)

Hodně váhám mezi 3 a 4*. Film to není vůbec špatný, jako dobová kriminálka to je dokonce výborné. Mou chybou možná je, že jsem to čekal trošku drsnější a horrorovější v tradici pozdějších Argentových giall. Bavil mě hravý střih, bavil mě novinář, který by tehdy z fleku mohl hrát Jamese Bonda, měl na to ksicht, vizáž i celkový nádech. Bavil mě český dabing, což je co říct. Zápletka je tradičně poměrně jalová (což je ale fakt, který mě na těchto filmech spíše baví, ač je často až komický). Co se však filmu nedá upřít, a jsem pro to opravdu velmi rád, že jsem ho viděl, obsahuje nejlepší scénu přejetí člověka vlakem ve filmu, c jsem dosud viděl. Až ve mě hrklo (nebo jak se lidově říká, až se ve mne hnulo dítě). 3,5*