• Krátkometrážní

Divoké historky (2014)

Úžasné úvodní titulky, pořádná dávka černého humoru a jedna povídka lepší než druhá. Tolik asi k tomu, co se mi líbilo nejvíce, ale Divoké historky nabízí víc než jen to. Film zvládá umně balancovat na hranici uvěřitelnosti a naprosté absurdity a opravdu od samého začátku chytne a takřka až do konce nepustí. Nebýt posledního příběhu, který se mi do toho všechno vůbec nehodil, bylo by to za 5*.

Děň duraka (2014)

Hodně volná moderní adaptace Gogolova Revizora, která se totálně minula účinkem. Hloupější film už jsem totiž dlouhou dobu neviděl. Chybí tomu jakákoliv souvislá myšlenka, jednotlivé složky děje na sebe příliš nenavazují a v některých chvílích jsem opravdu netušil proč se jednotlivé postavy chovají tak, jak se chovají. Drtivá většina herců víc otravuje než baví a úsměvných momentů je pomálu. Občas se mihne nějaký zajímavý nápad, či komická situace, ale na komedii je to opravdu málo. Jedním slovem slabé.

Ptáci (1963)

Co se týče napětí a atmosféry, má Hitchcock na svém kontě bez pochyby i lepší snímky, ale kouzlo Ptáků se rozhodně nedá popřít. Spočívá především v tom, že takřka po celou dobu není moc jasné co se děje a hlavně proč. Na samotných scénách s útoky ptáků už se sice poněkud podepsal čas, ale stále je to poměrně působivé. Navíc si nevybavuju pasáž filmu, která by mě nudila. Slušné 4*.

Půlnoční vlak (2008)

Není to vyloženě špatné, ale... A že těch ,,ale" Půlnoční vlak má. Od začátku mi přišlo, že se do své role příliš nehodil Bradley Cooper, byť je to zčásti tím, že jsem zvyklý na jeho novější postavy. Co mi ale vadilo daleko víc je, že ve chvíli, kdy se děj neodehrával v metru, nebylo vůbec na co koukat. Příběh klopýtajícího fotografa mě vůbec nebavil a i když to vraždící řezník zvládal poměrně dobře vynahradit (Vinnie Jones byl ideální volbou), celkový dojem zůstal nemastný neslaný. Navíc mám výhrady vůči nepříliš povedenému konci, který byl na můj vkus až moc překombinovaný. Na víc než lepší 2* to bohužel není.

Očista (2013)

Na tento film mě nalákal především nápad, který je sice sám o sobě absolutní kravinou, ale alespoň mu nelze upřít originalitu. Každopádně jsem měl pocit, že něco takového může být solidním příspěvkem do hororového žánru. Bohužel jsem se mýlil. Drtivá většina toho, co se ve filmu odehrává vůbec nedává smysl, postavy se chovají zcela nelogicky (a to i s přihlédnutím k tomu, že s tím u hororu počítám) a vlastně celé to vyznívá strašně hloupě. A nejhorší na tom všem je, že jsem se nebavil. Nesmírné zklamání. P.S.: Bohatá rodina, která ví, že se jednou ročně odehrává něco takového si nepořídí nějaký pořádný úkryt? Pfff!

Věc (1982)

I po více než 30 letech je The Thing stále velkolepým filmem. A to bez ohledu na to, že úvodních cca 50 minut mi přišlo spíše nudnějších a vlastně jenom sloužilo k budování napětí, vedoucímu až k epickému závěru. Právě poslední dvacetiminutovka je důvodem, proč mě tento horor ve výsledku tak zaujal - lepší ukončení příběhu si v rámci žánru ani nevybavuju. Solidní 4*.

Svatební cesta (2014)

Překvapivě dobrý horor, který těží především z toho, že po celou dobu není pořádně jasné, co se děje a proč. Především tím vytváří solidní napětí a dobrou atmosféru, která se drží až do konce. Samotný závěr je poněkud zvláštní a na můj vkus nedotažený, ale i tak mě tenhle kousek velmi potěšil. Navíc bylo docela příjemné sledovat Rose Leslie mimo Game of Thrones. Čtyři hvězdy jsou rozhodně na místě.

Mlha (1980)

Mám rád horory, ve kterých hraje určitou roli mlha a tajemno, které nabízí. Tenhle kousek ale vyšel tak napůl. Jde o to, že jakmile se objevuje ona záhadná mlha, vše funguje jak má - nechybí napětí, atmosféra ani obavy o jednotlivé postavy. Po jejím rozplynutí ale všechno tohle zmizí a zůstává jenom nepříliš zábavná dějová linka s ženskou v rádiu a zkoumáním historie městečka. Ve výsledku to mám proto za 3*, byť některé pasáže byly i na 5.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Byť jsem asi čekal trochu víc, musím říct, že mě Kingsman bavil ať už svým stylovým pojetím či solidní porcí britského humoru. Především postava Samuela L. Jacksona mě dokázala rozesmát kdykoliv dostala prostor a ani ostatní nezůstali daleko pozadu. Scénář nebyl bezchybný, ale působil poměrně originálně a jako parodie špionážních filmů určitě zabodoval. Možná šlo v některých situacích zajít trochu víc do extrému, ale celkově jsem spokojen. Jeden z nejzábavnějších filmů poslední doby.

Had a duha: Smrtící voodoo (1988)

Zajímavé prostředí podtržené výbornou atmosférou. Normálně voodoo bůhvíjak nemusím, ale tady se mi to tajemno nesmírně líbilo. Craven dokazuje, že Elm Street nebyla náhoda a připisuje si pod své jméno další povedený horor. Škoda jen toho zbytečně natahovaného konce.