• Krátkometrážní

Batman se vrací (1992)

Já si s Burtonem prostě nerozumím. Už první díl jsem převážně jen kritizoval, ale tam celkový dojem jakž takž zachraňoval Nicholsonův Joker. Při Batmanovém návratu ale někdo takový chybí. Penguin je totiž spíše jenom bizarní postavičkou, která se sice tváří jako záporák, ale moc toho nepředvádí, Catwoman je jednoduše příšerná a Keaton je jako hlavní superhrdina opět nijaký. V 90. letech možná film sklízel úspěchy, ale mě tohle zpracování naprosto minulo. Škoda.

Jednotka příliš rychlého nasazení (2007)

V pocitech, které ve mě film zanechal, hodně podobné s Shaun of the Dead. Začátek mě opět bavil a opravdu sliboval slušnou podívanou, ale s postupem času tomu prostě dochází dech. Hot Fuzz je o něco zábavnější a žánrově mi sedí víc, ale na lepší hodnocení to není. Škoda, že to nebylo o 20-30 minut kratší. Věřím, že by to této komedii prospělo.

Železná srdce (2014)

Poměrně zajímavé téma, výborné herecké obsazení, zajímavé jméno na režisérské stoličce, zpracování ale přes to všechno nepřesvědčilo. Jak jsem ze začátku velmi oceňoval, že Ayer líčí válku surově, nelítostně a věrohodně, tak jsem s postupem času nadával u přestřeleně dramatických scén plných zbytečného patosu a nemalé dávky klišé. Jednotlivé bitvy a přestřelky mezitím svou barevností připomínají ohňostroj a i když jsou díky tomu až nezvykle přehledné, do válečného filmu mi to příliš nesedlo. S čím jsem naopak spokojen, jsou jednotlivé postavy, snad jen s výjimkou Normana, jehož přeměnu jsem tady prostě nežral (nic proti Lermanovi, jehož slibně se rozvíjející kariéru budu nadále sledovat). Celkově průměrné 3.

Ip Man (2008)

Jako pocta filmům o bojovém umění to funguje dokonale. Problém ale nastává tam, kde se bojovat přestává. Dialogy o tom, čí kung-fu je lepší, o nepřekonatelné hrdosti či o důležitosti rodiny oproti tréninku mi totiž dvakrát po chuti nebyly. Jinak ale nemám, co bych vytkl - Donnie Yen je jako mistr nesmírně přesvědčivý, jednotlivé souboje naprosto úžasné a dramatická hudba perfektně padnoucí. Snad se v dohledné době dokopu i k druhému dílu.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Po delším přemýšlení nakonec za slabší 4, ale víc z toho nevytřískám ani náhodou. Z nových Avengers je strašně cítit snaha za každou cenu především bavit a to jde bohužel na úkor kvality dialogů, přehlednosti soubojů a vlastně i samotného děje. Výsledkem je chaotická slátanina, kde v akčních scénách místy takřka nejde poznat, co se děje, zatímco snaha o zpomalení tempa pomocí rozhovorů o normálním životě naopak otravuje svou obyčejností. Velkou slabinou je i hlavní záporák, který nepřinesl nic nového, ani zajímavého. Jedinou sázkou na jistotu tak zůstávají osvědčené postavy, několik povedených vtípků a dobré tempo druhé poloviny, která je hlavním důvodem, proč nejdu s hodnocením níž. Moje dojmy z tohoto očekávaného blockbusteru jsou ale značně rozporuplné a nutno říct, že první díl jsem si užil daleko, daleko více.

Čínská čtvrť (1974)

Příjemná oldschoolová kriminálka se soukromomým detektivem, který strká nos tam, kam nemá a ponořuje se tak stále hlouběji do komplikovaného případu plného podvodů a zajímavých zvratů. Chinatown však (částečně oproti mému očekávání) zdaleka netěží jenom ze skvělého scénáře. O kvalitě filmu mě totiž přesvědčila především výborně navozená atmosféra, úžasná Golsmithova hudba (ten úvod!) a v neposlední řadě herecký výkon Jacka Nicholsona (ti, kdo zde píší, že se jedná o jeho životní roli, rozhodně nejsou daleko od pravdy). Akorát tomu všemu přece jen něco málo chybí.

Na východ od ráje (1955)

James Dean byl výjimečný herec. A to je bohužel jediné co jsem si z tohoto nepříliš záživného filmu odnesl. Především začátek působí dojmem zpomalené nudy a i v pozdějších fázích jsem se do děje dostával opravdu těžko. Srovnání s knihou bohužel nemám, ale jsem si dost jistý, že k této filmové verzi se již vracet nebudu.

Dogville (2003)

Dlouho jsem se odhodlával k prvnímu seznámení s tvorbou von Triera, až jsem si konečně pustil Dogville. A zpětně vůbec nechápu, co mi trvalo tak dlouho. Tento experiment se totiž skutečně vydařil. Od prvních scén jsem si připadal jako na nějakém divadelním kroužku s těmi nejlepšími herci, hlas vypravěče mezitím působil dojmem poslechu audioknihy. A právě tato kombinace mě nadchla. Příběh už tolik nezaujal a ke konci prodloužené verze jsem se i trochu nudil, ale rozhodně nelituji toho, že jsem si hned na první projekci vybral právě ji. Těch 178 minut totiž i tak uteklo velmi rychle a zanechalo dojem, že jsem zase jednou viděl něco výjimečného. Lepší 4*.

Život Briana (1979)

Musím se přiznat, že jsem na Monty Pythony nikdy moc nekoukal, byť je britský humor mému vkusu velmi blízký. Tento film jsem si tak nepouštěl jako fanoušek, ale spíše jako obyčejný divák, který se chce pobavit. A to mi Život Briana rozhodně dopřál. I přes již poněkud vzdálený rok vzniku je téma filmu nadčasové, vtipy stále baví a některé skeče jsou vyloženě geniální. Místy mě to trochu nudilo a proto se k plnému hodnocení neodhodlám, ale rozhodně se jedná o vynikající komedii, kterou vřele doporučuji.

Před úsvitem (1995)

Krásný romantický příběh, který je sice poněkud idealistický, ale přesto působí nesmírně přirozeně a uvěřitelně. Ať už je to prostředím Vídně či inteligentními dialogy, opravdu mě film bavil a i když v něm v podstatě chybí děj, vůbec to nevadí. Mezi hlavními aktéry to navíc opravdu jiskří a názory, které si vzájemně vyměňují jsou místy opravdu zajímavé. Jeden z nejpříjemnějších filmů, co jsem za poslední měsíce viděl. Silné 4*.