• Krátkometrážní

Mnichov (2005)

Další důkaz o tom, že Spielberg před a po roce 2002 jsou dvě naprosto rozdílné kapitoly. Technicky lze Mnichovu opět jen těžko něco vyčítat, ale v ostatních aspektech není o co stát. Začátek je sice poměrně zajímavý, ale další části jen utvrzují v tom, že 164 minut je na takový film prostě moc. Téma mělo obrovský potenciál, ale u tohoto provedení jsem strádal a projekce mi dokonce trvala několik dní. Navíc jsem měl obrovský problém s množstvím vedlejších postav - i po dvou hodinách jsem místy pořádně nevěděl kdo je kdo a proč dělá to, co dělá. Závěrečný důraz na morální dilema či přeměna hlavní postavy jsou sice fajn, ale celkový dojem zůstává silně pod průměrem. Vážný adept na titul nejnudnější Spielbergův film vůbec.

Whiplash (2014)

První polovina perfektní, ta druhá na můj vkus dost přehnaná. Nikdy jsem totiž touhu po absolutním perfekcionismu přes pot a krev příliš nepodporoval/nechápal a tady je tohle téma dotaženo do extrému. Souboj učitele se žákem sice funguje na výbornou, ale bohužel jsem se nedokázal vžít ani do jednoho z nich a v závěru mi jejich osudy byly tak nějak jedno. Dokola se opakující melodie se navíc časem ohraje a kromě výborných hereckých výkonů (J.K. Simmons je jak utržený ze řetězu) toho film příliš nenabízí. Slabší 4*.

Soudce (2014)

Oproti mým očekáváním a koneckonců i názvu filmu, klade The Judge překvapivě malý důraz na samotné dění u soudu. Namísto toho upřednostňuje rodinné vztahy a vyrovnávání se s minulostí hlavních postav. A překvapivě se mi na něm právě tohle líbilo. Začátek sice poněkud nudil, ale jakmile jsem se do děje trochu ponořil, dvě hodiny utekly jak nic. Vyzdvihnout přitom musím především solidní dialogy, hudbu a samozřejmě hereckou sestavu. Downeyho klasicky arogantní právník překvapuje v citlivějších rovinách, Duvallův soudce působí nesmírně věrohodně a příjemná Vera Farmiga doplňuje už tak výborné herecké obsazení. K dokonalosti tomu ještě krok chybí, ale tenhle Dobkinův film na mě opravdu udělal dojem. Silné 4*.

Vřískot (1996)

Klasika mezi teen horrory, kterou nelze brát příliš vážně. A asi v tom je do jisté míry i úmysl, ale mě to naprosto minulo. Všechny postavy (bez výjimky) mě naprosto iritovaly, vrah nebavil a děj vůbec netáhl. Navíc mi přišlo, že film naprosto postrádá napětí. Zvrat na konci se mi docela líbil, ale chabý dojem mi vylepšit nedokázal. Čekal jsem daleko víc.

Kód Enigmy (2014)

Mám velmi rád válečné filmy, které zobrazují dění mimo bojové fronty a tenhle kousek mě tak pochopitelně zaujal. A nakonec nejen příběhem. Dobře vytvořené prostředí, ze kterého je i bez velkých bitev cítit válka, příjemné herecké obsazení (ať už Cumberbatch v neobvykle citlivé poloze, nebo Keira v nejlepší roli za posledních pár let) či dobrá hudba - to vše dopomáhá k tomu, že se na The Imitation Game i přes vážné téma velmi příjemně kouká. Přitom navíc působí autenticky a takřka vůbec nenudí. Rozhodně doporučuju.

Interview (2014)

Po nepovedeném This is the End a všemu tomu hype kolem, jsem od The Interview nic převratného nečekal. A musím říct, že jsem příjemně překvapen. Od začátku do konce je to zatraceně vtipná blbost, která překvapivě málo (oproti mému očekávání) staví na fekálním humoru a některými scénami (Eminem) vyvolává záchvaty smíchu. Nejrůznější odkazy na další filmy rozhodně pobavily (akorát bych vynechal nechutné scény s prsty - kdo viděl, pochopí), Randall Park byl jako velký vůdce výborný a proto řadím tuto komedii mezi ty lepší.

Na Hromnice o den více (1993)

Je jen málo filmů, které by mě hned na první zhlédnutí chytly jako tento. Bill Murray je zde skutečně výborný a jeho postavě ve snaze o získání srdce Andie MacDowell (v nesmírně příjemné roli) prostě nelze nefandit. Děj nabízí kvantum humorných situací a vybízí k zamyšlení, což přesně od komedie s časovou smyčkou očekávám. Tohle si určitě v budoucnu milerád zopakuju.

Podařená kvítka (1972)

V zemích bývalého Sovětského svazu asi není člověka, který by tenhle film neznal. A musím uznat, že se těší takové popularitě i po těch letech právem. Některé scény (především vězeňská mluva) se nesmazatelně vryjí do paměti a hluchých míst je v této komedii skutečně pomálu. Herecká sestava je slušná a především Leonov v hlavní roli exceluje. Výborný film.

Silnice (1954)

Můj první Felliniho film a mám pocit, že jsem si na úvod vybral dobře. Na to jak je ten příběh vlastně jednoduchý, vyznívá velmi silně a díky fantasticky ztvárněným hlavním postavám se skutečně jedná o nezapomenutelný zážitek. Quinnův Zampano si rychle získává veškeré antipatie a ke konci je opravdu těžké k jeho postavě chovat jakékoliv pozitivní emoce. A na výraz a oči Gelsominy v podání Masiny asi jen tak nezapomenu.

Podfukáři (2013)

Film, který mě v úvodních minutách naprosto očaroval. A zajímavý námět v kombinaci se sympatickým obsazením měl všechny předpoklady pro to, aby mě v tomto stavu zvládl držet celé dvě hodiny. Bohužel, nestalo se. Ono je to sice po celou dobu zábavné a opravdu hezky se na to všechno dívá, ale pokaždé, když jsem měl pocit, že je všechno perfektní, přišla scéna, která film srazila do kolen. Některé dějové zvraty tu jsou totiž vyloženě napřeshubu. Ve výsledku sice stejně hodnotím kladně, ale rozhodně to šlo vypilovat do daleko kvalitnější podívané. P.S.: Mélanie Laurent se svým francouzským přízvukem je zde prostě k sežrání!