• Krátkometrážní

Sully: Zázrak na řece Hudson (2016)

Nesmírně lidsky, uvěřitelně a technicky dokonale zpracovaný příběh o zázraku na řece Hudson. Eastwoodovi se tohle opravdu povedlo. Sully je filmem, který si na nic nehraje, pouze věrohodně a poutavě vypráví o odvrácené katastrofě. Velice zdařilé je střídání skutečného popisu události s probíhajícím vyšetřováním. Ani vypjaté pasáže přitom nehrají zbytečně na city, přesto dokáží vyvolat potřebné emoce. Nemám co vytknout - výborný snímek.

Okamžik zlomu (2007)

Další z řady povedených soudních dramat. Fracture přitom těží z přímočarého úvodu a docela solidně promyšlené zápletky. Hopkins je v roli geniálního obžalovaného výborný, totéž se dá říct o Goslingovi na opačné straně. Na můj vkus tomu chyběla nějaká parádní scéna či mrazivý moment, ale jinak se vše povedlo.

Já, padouch (2010)

Mánii těchto žlutých chechtajících se tictaků jsem odolával dlouho a úspěšně, ale nakonec mi to nedalo a Despicable Me jsem si pustil i já. A musím uznat, že se jedná o vskutku povedený animák. Gru je výborná postava, na které to celé stojí a myslím, že by to v klidu utáhl i bez mimoňů. Pořád mi jsou ale daleko bližší jiné kousky.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

,,I just wanna know what I'm getting into." Jak mám obvykle rád filmy, u kterých ze začátku vůbec netušíte, co se děje a vše se rozmotává až ke konci, tady mi to vyloženě lezlo na nervy. Sice to vede k tomu, že divák nemá moc na výběr, než sympatizovat s Kate, která je na tom dost podobně, ale v první polovině jsem si připadal, jako bych se díval na pokračování filmu, jehož první díl jsem nikdy neviděl. Jo, po technické stránce je to fajn a docela beru i to, na co se Sicario snaží poukázat, ale čekal jsem víc. O dost víc.

Orel Eddie (2016)

,,Eddie, you're not an athlete!" Optimistický příběh mladíka, který nehledě na nic jde za svým snem - dostat se na Olympiádu. Je mu jedno, zda to budou hry letní nebo zimní, že ze sebe možná udělá blbce, zlomí si pár kostí a možná naštve pár lidí, včetně svého otce. Eddie je borec, který si jde za svým. A jeho drive táhne i diváka, o to víc, že je to skutečný příběh. Sám popravdě nemohu říct, že by se mi celý film bez dalšího líbil od začátku do konce, ale za nesmírně pozitivní závěrečnou půlhodinu si ty 4* prostě zaslouží. ,,The important thing in the Olympic Games is not the winning but the taking part."

Galaxy Quest (1999)

Možná je to tím, že jsem na Star Treku nikdy neujížděl, ale tahle parodie mě bavila výhradně jen na začátku. Po půlhodině mi Galaxy Quest bohužel přišel spíše otravný, hlavně kvůli Timu Allenovi.

Zítra vstanu a opařím se čajem (1977)

Zábavná a nápaditá komedie, která nemá takřka žádná slabší místa. Příjemné herecké obsazení tomu dodává něco navíc.

Dogma (1999)

Kevin Smith je nesmírně nápaditý scénárista a Dogma je toho zářným příkladem. Osobně filmům s náboženskou tématikou příliš neholduji, ale toto pojetí mě opravdu bavilo. I přes na komedii poměrně dlouhou stopáž příběh dokázal držet mou pozornost a od začátku do samého konce jsem si film užil. P.S. Netušil jsem, že Bůh je Alanis Morissette, ale docela tomu věřím :)

Sejmi je všechny (2007)

Nabušená akce, která odsejpá, absence logiky, ale naštěstí i nedostatek času nad tím vším přemýšlet - to je Shoot 'Em Up. Clive Owen je i se svou mrkví perfektní drsňak, kterýmu ten kamennej ksicht nejde nevěřit. Největší předností tohodle akčnáku ale je, že tvůrcům až do závěrečných titulků nedochází nápady. Béčko jak se patří.

...a jitra jsou zde tichá (2015)

Původní sovětskou verzi z roku 1972 jsem neviděl a popravdě jsem se o ní dozvěděl až chvíli před psaním tohoto komentáře. Nebudu tedy srovnávat, ale hodnotit jen remake. A ten se vskutku povedl. V mnoha ohledech se jedná o neobvyklý válečný film, který zapůsobí na oko i na emoce. Jednotlivé postavy mi sice k srdci příliš nepřirostly, ale jejich osudy zdaleka nezůstaly lhostejné a ke konci na mě gradující příběh opravdu zapůsobil. Doufám, že se někdy dokopu i k originálu.