• Krátkometrážní

Hunger Games (2012)

Ke knížce jsem se zatím nedostal, film není žádná sláva. V podstatě je to naivní a předvídatelná hloupost, která nabízí pár dobrých scén a příjemný pohled na Jennifer Lawrence. Místy mě to bavilo, místy jsem to chtěl vypnout, takže nakonec za slabší 3.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Třetí Hunger Games nejsou filmem, který by uchvátil dějem či akcí, ale v budování napětí a temné atmosféry předchozí díly předčí s rukou v kapse. A právě to mě na nich bavilo. Byť se celou dobu tak nějak čeká, až se něco doopravdy začne dít, ani náhodou mě to nenudilo. Pohled na JLaw mě navíc stále nepřestal bavit a jak se série pomalu blíží ke konci, na další díl se zase budu těšit. Jenom škoda, že přijde až za rok.

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Jak mě úvodní část Mockingjaye docela bavila, na závěr této filmové série jsem se poměrně těšil. Musím však konstatovat, že končí zklamáním. U předchozího dílu jsem chválil tvůrce, že dokázali vybudovat napětí, které mělo být potřebným východiskem pro epické finále. To se bohužel nekoná. Katniss vypadá, že její postavě dochází dech a totéž se dá říci i o celé sérii. Druhý díl zůstal nepřekonán. Nudné 3*.

Hunger Games: Vražedná pomsta (2013)

Chvíli jsem váhal mezi 4 a 5, nadšení nakonec ale není slovem, které by moje pocity z projekce vystihly. Spokojenost je však zcela na místě. Druhý díl totiž na plné čáře přejel ten úvodní a snad ukázal, jak by se série mohla na plátně vyvíjet. Trochu bych to přirovnal k Harry Potterovi - po úvodu, který odpovídal spíše pohádce pro děti, přišlo i zde temnější, zákeřnější pokračování. Konečně se hlavní postavy nesnaží získávat sympatie pouhým utíkáním a vymýšlením plánů, jak hlavně nikoho nezabít. Tohle bylo jiné. Catching Fire má tempo, solidní příběh, zajímavé postavy a hlavně zvládá výborně nalákat na další díly. Pokud si Hunger Games udrží takovou tendenci, mohla by z toho být solidní série. Uvidíme.

Hvězdný prach (2007)

,,What do stars do? They shine." Krásná pohádka se vším všudy. Až mě mrzí, že jsem se tomuto filmu dlouho tak trochu vyhýbal. Především díky milému příběhu a výbornému hereckému obsazení to byl totiž nakonec opravdu příjemný zážitek.

Chicagský tribunál (2020)

,,This is the Academy Awards of protests and as far as I'm concerned it's an honor just to be nominated." Skvěle natočené soudní drama, které si mě získalo hned od úvodních minut. Hlavní postavy mají potřebné charisma, díky čemuž jim divák musí v jejich boji držet palce a s napětím čekat jak to celé dopadne. Kdybych měl vyzdvihnout jeden herecký výkon, pro mě samotného trochu překvapivě bych zvolil Sachu Barona Cohena, který zase jednou dokázal, že zvládá i vážnější role (navíc jeho postava formální prostředí soudní síně obohatila několika dobře mířenými vtípky). Nejen jemu ale i celému snímku budu na letošních Oscarech držet palce. A na závěr ještě jedna nadčasová hláška, kterou lze bez obtíží aplikovat i v našich končinách: ,,I think the institutions of our democracy are wonderful things, that right now are populated by some terrible people."

Chlapectví (2014)

Jedním slovem působivé. Nejen tím, že se Linklater a spol. pustili do tak dlouhodobého projektu, ale i tím, jak obyčejný příběh si k tomu vlastně vybrali. Působí to tak, že by scénář mohl napsat naprosto kdokoliv a právě díky tomu (a díky poctivosti, se kterou do toho tvůrci šli) je tento film výjimečný. Rádoby obyčejné dospívání mě oslovilo především svou skutečností v doprovodu s vlastními vzpomínkami na zobrazená období v chlapeckém životě. A myslím, že o to tady jde - každý může prostřednictvím tohoto filmu zavzpomínat na své mládí i na problémy, které musí lidé během dospívání řešit. Herecké výkony, kamera, hudba, a ani další aspekty přitom zas takovou roli nehrají. Některé pasáže přirozeně baví více, některé méně, celkově to však rozhodně stojí za to. Obdivuhodný počin, silné 4*.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Kvalitní film scénářem, zpracováním i hereckými výkony, ale čekal jsem víc. Byl bych mnohem radši, kdyby tvůrci tolik netlačili na pilu a nesnažili se v každém záběru a dialogu nějak zaujmout a místo toho dotáhli vnitřní boj vedlejších postav (nebránil bych se ani prodloužení stopáže). Takhle šlo spíše o poněkud naivní a povrchní svědectví ze života za války, které sice zřejmě mělo ždímat emoce, ale na mě příliš nezapůsobilo. Slabší 4*.

Chobotnička (1983)

Lehce nadprůměrná bondovka, nic víc, ale ani nic míň. Moore sice působí již poněkud staře, ale stále se drží a baví mě. Obyčejný příběh je obohacený zajímavým prostředím a výborným padouchem - gen. Orlovem. Není to nic, co by se vrylo do paměti, ale jako přírůstek do série to beru. Slabší 4.

Chottabyč (2006)

Jedna z těch slabších ruských komedií. Pár vtipů pobaví, ale bohužel mě nechytlo téma a přibližně od poloviny jsem se ukrutně nudil. Kromě pár nápadů a dobrého kouzelného dědečka nic moc zajímavého.