• Krátkometrážní

Spotlight (2015)

Poctivé novinářské drama, které výborně graduje a na konci přináší očekávané poselství. Díky nálepce pravdivého příběhu i všeobecné známosti kauzy sice Spotlight nemá vůbec čím překvapit, ale díky kvalitnímu zpracování obstojí i jako obyčejné vyprávění, ke kterému kromě kvalitního scénáře a dobrých hereckých výkonů, není potřeba vůbec nic. Vyjma méně záživného úvodu nemám co bych vytkl. Lepší 4*.

Brooklyn (2015)

Nejmilejší překvapení letošních Oscarů. Lidský příběh tvoří spolu se sympatickou hlavní postavou kostru nesmírně příjemného filmu, který potěšil především svou uvěřitelností. Po delší době mě dokázal opravdu vtáhnout romantický film.

Wilsonov (2015)

Po delší době jsem se zase jednou odvážil k projekci české komedie. Wilsonov jsem si přitom pouštěl bez jakýchkoliv očekávání a s mírnou obavou. Nakonec to ale zdaleka nebylo tak špatné. Některé vtipy byly poněkud slabší, ale pár jich opravdu pobavilo. Na rozdíl od tolikrát zmiňovaného Mazaného Filipa si tohle opakovaně pouštět nejspíš nebudu, ale zdaleka to není takový propadák, jak tu mnozí píší. Lepší 2*.

Podnikavá Joy (2015)

Přehnaně americké drama, kterému chybí kouzlo předchozích Russelových filmů. Joy je jako postava poměrně sympatická (navíc dobře zahraná) a po celou stopáž nutí diváka, aby jí přál úspěch. A docela to funguje. Potíž je v tom, že všechno okolo je zvláštní, ale nezajímavé (rodina, role Bradleyho Coopera). Ve výsledku pak Joy místy baví, ale jako celek příliš nezapůsobí. Průměrné 3*.

Lída Baarová (2016)

Zajímavý příběh odvyprávěný nepříliš povedeným způsobem. V první řadě nechápu volbu konceptu, kdy je děj prezentován v podobě interview s Procházkovou v roli zahořklé staré Lídy. Daleko více pak nerozumím tomu, proč jsou němečtí herci dabováni a to způsobem, který vyloženě otravuje. Co mě naopak překvapilo je, že Kříž nebyl zas tak špatný, jak se psalo (byť jsem si stěží zvykal na Hitlera, co pronáší věty jako ,,Máte hezký klobouček."). Největší pochvalu pak určitě zaslouží kostýmy, věrohodně vytvořené prostředí 30. let a příjemná Táňa Pauhofová. Lepší 2*.

Deadpool (2016)

Opravdu nemohu uvěřit, že i přes tu obrovskou kampaň, množství trailerů a moje přemrštěná očekávání mě Deadpool ve výsledku vůbec nezklamal. Tahle marvelovka je totiž přesně tím, co jsem od ní chtěl - zábavnou jízdou s povedenou akcí a nekorektním humorem. Ryan Reynolds je pro roli jako stvořený a je vidět, že si ji opravdu užívá. Jediná podstatná výtka směřuje vůči vážnějším pasážím, které mě zkrátka tolik nebraly. Jinak ale spokojenost a silné 4*.

Dánská dívka (2015)

Film, který v mých očích není tolik o přeměně Wegenera, jako je o jeho ženě Gerdě. Alicia Vikander předvádí vynikající herecký výkon, který dle mého zastínil i Eddieho, a především díky ní mě Dánská dívka oproti očekávání bavila.

Sázka na nejistotu (2015)

Jak mám zpravidla filmy z tohoto prostředí rád, tohle mi dvakrát nesedlo. Připadal jsem si trochu jako na přednášce, na kterou se mi nedařilo soustředit a kde jsem často používaným odborným termínům a všem těm ekonomickým kecům okolo příliš nerozuměl. Snahu o zpestření v podobě Margot Robbie ve vaně nebo Seleny Gomez v kasinu oceňuju, ale poutavosti příběhu to tolik nedodalo. Stejně jako všudypřítomné rádoby hluboké citáty. Herecké obsazení je fajn, ale žádná z postav mi k srdci nepřirostla. Dost možná největší letošní oscarové zklamání.

Vynález zkázy (1958)

Jak pro mě byl Vynález zkázy na začátku poutavý, s postupem času jsem u něj jen stěží zvládal udržet pozornost. Stále je to působivý a obdivuhodný kousek, jen mě bohužel příliš nebavil.

Most špiónů (2015)

Spielberg se mi po dlouhých letech zase jednou trefil do vkusu - studená válka je totiž tématem, které mě jen tak neomrzí. Po technické stránce je všechno, jak má být, příběh je navíc vyprávěn s překvapivou dávkou nadsázky a místy i humoru, který jsem v takovém prostředí vůbec nečekal. S přehledem hrajícího Hankse předčil sympatický Rylance, jehož postava mi za ty dvě hodiny opravdu přirostla k srdci. Na to, že jsem jsem od Bridge of Spies očekával jenom proamerický patos, u kterého bude snaha o zisk nějaké té ceny patrná z každého záběru, jsem nadmíru spokojen.