• Krátkometrážní

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

,,Na heslo kukuřice odpověděl slovem hranostaj. To mohou být buď příušnice nebo šek. Příušnice nemá." Skvělá komedie plná výborných hlášek a příjemných herců doplněná o kresby Káji Saudka. Vskutku jsem se bavil, lepší 4*.

Co děláme v temnotách (2014)

Celkový nápad a začátek filmu se mi velice líbily. S postupem času to ale bohužel ztrácelo kouzlo. Několik vtipných scének mi v paměti asi zůstane, ale čekal jsem o dost víc. Slabší 3*.

Osm hrozných (2015)

Úvodní hodina se poněkud táhne, ale s prvními výstřely přichází zábava, na kterou jsme od Tarantina zvyklí. Dějově chudší pasáže navíc drží vynikající dialogy a herecké výkony. Stejně se ale nemohu zbavit dojmu, že jsem prostě chtěl vidět víc. Oproti předchozím režisérovým kouskům tomu něco chybí a i když mě ty tři hodiny bavily a film po celou dobu bez problému zvládl udržet mou pozornost, jsem trochu zklamaný. Čtyři hvězdy si ale Hateful Eight s přehledem zaslouží.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Zatímco vloni mě touto dobou Iñárritu dost zklamal, letos se mu povedl pravý opak. Revenant mě totiž svou precizností a surovostí zcela ohromil. Scénář je přitom natolik jednoduchý, že se dá vystihnout jednou větou. Síla filmu však leží jinde - v dokonalé výpravě, krásné divočině a technické dokonalosti, kde především perfektní Lubezkiho kamera nezřídka nabízí opravdu dech beroucí záběry. Tyhle aspekty hrají dokonce větší roli než DiCaprio s Hardym (byť oba předvedli úžasné výkony a prvnímu jmenovanému zlatého plešouna letos nesmírně přeji). Celkově je ale třeba říct, že dojem z tohoto survivalu nesmírně záleží na tom, jak moc se necháte vtáhnout do příběhu. Já měl to štěstí, že mě film chytil na samém začátku a až do závěrečné scény nepustil. Na konci jsem tak nevěřil, že mám za sebou přes dvě a půl hodiny sezení v kinosále. Plné hodnocení je tak rozhodně na místě.

Focus (2015)

Jeden z těch příjemných filmů, u kterého se jednou pobavíte, ale vracet se k němu nejspíš nebudete. Focus má silnější i slabší chvilky, po celou dobu ale těží z dobrého obsazení, kdy především sympatická hlavní dvojice odvádí pěkný kus práce. Jednotlivé zvraty jsou poněkud předvídatelné, přesto docela fungují. Solidní oddechovka.

Byl jednou jeden král... (1954)

Klasika, která mezi českými pohádkami patří k těm nejlepším. Werichův král, Burian jako Atakdále, bába kořenářka, Maruška - to všechno jsou nezapomenutelné postavy a především díky nim si tuhle pohádku o svátcích vždycky rád pustím. ,,Co tomu říkáte? To se bude solit, co?"

Dáma ve zlatém (2015)

Film, který se mi nečekaně opravdu líbil. Mezi komentáři se tu objevuje převážně kritika, já budu naopak chválit - ono je totiž proč. Od samého začátku mě upoutal zajímavý příběh, který si kvalitní filmové zpracování bez pochyby zasloužil. Díky neustálým flashbackům do minulosti, hereckému koncertu Helen Mirren a podmanivé hudbě jsem se bavil takřka u každé scény. Dáma ve zlatém na mě totiž zapůsobila nesmírně lidsky, uvěřitelně a v závěru si mě skutečně získala. Perfektně zpracované prolínání současnosti s druhou světovou válkou, které se mezi letošními filmy poněkud ztratilo. A to je škoda.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Příjemný návrat do známého prostředí. A to jsem po všem tom hypu okolo čekal opravdu ledacos. Sedmá epizoda sice nepřináší nic bůhvíjak originálního - některé zápletky se dokonce opakují z minulých dílů, ale ono to prostě funguje. Nové postavy perfektně zapadly, ty staré zase trefně hrají na nostalgickou notu. Chybí tomu prvotní kouzlo, kterým oplývaly původní Star Wars, ale celkově mohu říct, že jsem spokojen a těším se na další díly.

Na návštěvě (2015)

Zvěsti o návratu Mistra napětí nelhaly. Má radost z tohoto zjištění je o to větší, že The Visit je jedním z nejlepších hororů, co jsem v posledních letech viděl. Už dlouho se mi nestalo, aby mi u filmu na postavách záleželo tak jako tady. Především díky tomu mě dokonale pohltila atmosféra a se solidním mrazením v zádech jsem byl nucen přát Tylerovi i Becce jen to nejlepší. Stupňování napětí tady funguje dokonale a k tomu, abych tento film řadil na úroveň Shyamalanových majstrštyků z přelomu století chyběl snad jen o něco povedenější závěr. Silné 4*.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Zběsilý film, který místy příliš nedává smysl. Díky ukrutnému tempu o tom ale divák naštěstí nestíhá tolik přemýšlet. Statham je pro takovou roli jako zrozený a bavil jsem se především díky němu. Výhodou je i velmi krátká stopáž. Pohodová čtyřhvězdičková akce.