• Krátkometrážní

Chraň nás od zlého (2014)

Docela zklamání. Poměrně zajímavý příběh dostal solidní obsazení, ale zpracování zůstalo dost za očekáváním. V mých očích je příčinou neúspěchu především slabé tempo - ty dvě hodiny mi vůbec neutíkaly, film se navíc striktně drží naprosto klasického schématu a překvapit nedokáže vůbec ničím. Samotný konec mi pak přišel totálně zbytečný. Předloňského Sinistera Derrickson tímto rozhodně nepřekonal, i tak jsem ale zvědav, s čím přijde příště.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Mezi výčtem Spielbergových filmů se tento kousek poněkud krčí v rohu, přitom se jedná o jeden z jeho nejpříjemnějších (a pro mě i nejlepších) snímků. Catch Me If You Can je skvostný především svým příběhem a výbornou atmosférou, ale i dobrými hereckými výkony a překvapivým množstvím vtipných situací. Bohužel ale nemohu říct, že by mě celé 2 hodiny bez přestání bavil - pár hluchých míst totiž bohužel má. Rozhodně si ale tento filmový zážitek musím někdy zopakovat.

Chyťte Cartera (1971)

Staromódní britská kriminálka, která příliš nezaujala. Úvodní půlhodina vyloženě nudila, samotná cesta za pomstou už je o poznání lepší, ale i tak na mě působila dost zdlouhavě. Chybí tomu nadhled a snad i špetka humoru, průměrné 3*.

Il Boemo (2022)

Upřímně jsem rád za každý filmový počin, který je věnován jakékoliv poněkud pozapomenuté české osobnosti - v tomto ohledu mě tak Il Boemo velmi potěšil. Samotné zpracování mělo své mouchy, nicméně mě těch 140 minut velmi bavilo. Výborný Dyk spolu s podmanivým originálním italským zněním dokonce zastínili fakt, že se toho během té poměrně dlouhé stopáže moc nestalo. Český lev pro nejlepší film je letos v dobrých rukou.

I Love You Phillip Morris (2009)

Film je gay víc než jsem čekal, ale to snad ani není to, co ho u mě tolik sráží na zem. Jim Carey mě opět nepřesvědčil, Ewan McGregor byl ale výborný. Samotný příběh mě neupoutal skoro vůbec a humor? Ten jsem v celým snímku nenašel žádný. Proto suma sumárum pouze 2*.

Iluzionista (2006)

Zajímavou první polovinu plnou triků a iluzí v mých očích dost shodila vlastně celá romantická pasáž. Jak jsem totiž Nortonovi s Jessicou Biel ze začátku fandil, po chvíli mě začal jejich vztah-nevztah dost otravovat. Povedený konec a pěkné prostředí (mj. z Čech) mi to částečně vynahradil, ale na víc než 3* to není. Snad netřeba psát, že Nolanův Dokonalý trik je absolutně někde jinde.

Indiana Jones a Chrám zkázy (1984)

Harrison Ford a jeho bič podruhé - a bavil jsem se o dost méně. Úvod byl skvělý a svižný, ale pak přišla docela dlouhá nuda, před poněkud málo propracovaným závěrem. Navíc mi u druhého dílu připadalo, že některé scény jsou přestřelené až moc.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Přiznám se, že jsem měl zpočátku obavy, že je Ford na Indianu už starý. Ale v tom problém nebyl. Stále totiž bere všechno s nadsázkou a ani v akčních scénách nebyl vůbec na odpis. Cate Blanchett naopak zklamala - vůbec mi do role neseděla a trpěl jsem každou chvíli, kdy byla na obrazovce (normálně ji mám rád). Tím hlavním mínusem, který u mě srazil hodnocení na 3* byly ale přestřelené akční scény (autohonička v džungli, LaBeouf jako Tarzan). Jinak jsem ale za tohle pokračování rád a jsem zvědav, co nabídne plánovaný pátý díl (pokud skutečně vznikne).

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

,,This is not an adventure, Sallah. Those days have come and gone." Nemohu uvěřit, že od předchozího dílu uplynulo už patnáct let. Když jsem tehdy do komentáře psal, že jsem zvědavý, co přinese pátý díl, opravdu jsem si nemyslel, že budeme čekat tak dlouho. Až jsem na plánované pokračování úplně zapomněl. A když jsem pak po dlouhých letech viděl plakát k této novince, těšil jsem se na poslední jízdu plnou nostalgie a sebeironie. Bohužel především to druhé v Dial of Destiny zcela chybí. Osmdesátník Ford pořád táhne, byť už nezvládne všechno a u scén z minulosti i u takřka veškeré akce si divák připadá, jako by sledoval počítačovou hru. Co mě ale mrzí nejvíc, je skoro naprostá absence vtipu. Neříkám, že to mělo být na levelu The Expendables, ale trochu víc legrace by si ze sebe Indy určitě udělat mohl. Bavila mě druhá polovina, kdy to místy připomínalo staré dobré archeologické dobrodružství. Samotný konec mi bohužel příliš nesedl. Přiznám se, že jsem ve dvou momentech čekal, že to skončí - o něco dříve a diametrálně jinak. Nejlepším dílem ságy tak za mě s přehledem zůstává ten třetí.

Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

Suverénně nejlepší Indy. Jestli byl druhý díl oproti jedničce propadem o stupínek dolů, tohle pokračování vystřelilo celou sérii do nebes. Vynikající zábava se spoustou dobrých vtipů a tempem, které k vám nudu nepustí. Bravo!