• Krátkometrážní

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Ritchieho tvorba mě svým stylem vždycky lákala, ale žádný z jeho snímků mě doposud nenadchl tak jako právě The Man from U.N.C.L.E. Cavill s Hammerem vytvořili perfektně fungující duo agentů, jejichž vzájemné dialogy jsou největší ozdobou filmu. Zdaleka ale ne jedinou. Úžasné retro prostředí, herci ve vedlejších rolích, soundtrack, režie - to vše mě nesmírně bavilo a slabiny jsem v celém filmu hledal takřka marně. Jediná výtka směřuje k faktu, že druhá polovina mi přišla o trochu slabší než první, ale to se dá s úsměvem prominout. Pro mě zatím nejpříjemnější překvapení roku.

RYTMUS sídliskový sen (2015)

Jak jsem od toho nic moc nečekal, tak jsem ve výsledku docela spokojený. Nutno říct, že Sídliskový sen je především pro Rytmusovy fanoušky - zaměřuje se na hledání původu, vztah s rodiči a okolnosti vzniku některých songů, samotná cesta na vrchol showbusinessu či velké koncerty se tolik neřeší. Ale i když rozhodně hardcore fanda nejsem, vůbec jsem se nenudil. Líbila se mi forma, kde Rytmus sám komentuje skutečnosti zobrazené v dokumentu, u některých momentů jsem se dokonce i zasmál. Mohlo to být bez pochyby zpracované lépe, ale tak nízké hodnocení (v tomto okamžiku 27%) je těžce mimo. To se zas místní vznešení intelektuálové projevili...

Zmizení (2013)

Prvotřídní thriller těžící především z výborného scénáře a skvěle vystupňované atmosféry. Rozjezd a vlastně i celkové tempo je poněkud pomalejší, ale díky neustupujícímu napětí a několika solidním zvratům nuda nedostává ani špetku prostoru. Děj navíc graduje až do závěrečné půlhodinky, u které jsem takřka nedýchal a vychutnával si každou další vteřinu. Povedený konec tomu navíc dodává na působivosti a mně tak nezbývá než zase jednou napálit plné hodnocení.

Sunshine (2007)

Totální úlet, který kvůli neskutečně pitomému scénáři (!) nedokáže vytěžit ani z dobrého vizuálu, soundtracku či místy opravdu skvělé atmosféry. Už začátek dost napověděl, že se mi film nejspíš nebude líbit, ale chtěl jsem dát Boyleovi šanci - jeho předchozí počiny totiž skutečně stojí za to. Výsledkem je ale obrovské zklamání. Přes nepříliš zajímavý námět, nelogické chování postav a opravdu stupidní konec jsem se přenést prostě nezvládl a víc než slabé 2* z toho nevytřískám, ať se snažím jakkoliv.

Skrytá identita (2006)

,,Francis, it's a nation of fucking rats." Velmi povedené krimi drama o špinavých policajtech s fenomenálním obsazením a zaručenou kvalitou na režisérské stoličce. Kromě hereckých výkonů, kde mi tentokrát byli po chuti naprosto všichni (s Nicholsonem na špici) a Scorseseho oscarové režie stojí určitě za zmínku i výborné dialogy. Jinak mě to ale zas tak nenadchlo. Delší stopáž překvapivě nevadí, ale film tak nějak nemá příliš čím překvapit, byť se o to různými zvraty především na konci dost snaží. Čtyři hvězdy jsou určitě na místě, ale k nejlepším tenhle film neřadím.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Není to vůbec špatné, ale v porovnání s Life of Brian se jedná o dost slabý odvar. Přitom jsem si myslel, že ve středověku se Monty Pythoni budou opravdu činit. Kromě souboje s rytířem a závěrečných otázek u mostu mě to ale vůbec nenadchlo. Některé pasáže byly navíc takřka úplně bez vtipu. Celkově proto průměrné 3*.

Zpívání v dešti (1952)

Na muzikály vůbec nejsem, ale tohle nelze neocenit. Gene Kelly vytvořil s Debbie Reynolds kouzelnou romantickou dvojici, jednotlivá hudební čísla jsou opravdu výborná (slavná scéna zpívání a tančení v dešti je bezkonkurenční) a dobré náladě, kterou snímek úspěšně přenáší na diváka se jednoduše nedá ubránit. Jeden z nejoptimističtějších filmů, co jsem kdy viděl.

Kung-fu mela (2004)

Bláznivá komedie, ze které si delší dobu budu patrně pamatovat jen jednu vtipnou scénu (házení nožů). Ve zbytku je to místy více, místy méně zábavný průměr, který nic objevného nepřináší. Na druhou stranu musím ocenit, že to nikdy nespadlo pod úroveň snesitelnosti a občas jsem se u toho opravdu bavil. Na jednorázovou projekci jen tak pro pobavení proč ne - 3*.

Ant-Man (2015)

Ant-Man není zrovna superhrdinou, na kterého jsme od Marvelu zvyklí - nesnaží se moralizovat, ani z něj nečiší přemrštěná snaha o záchranu světa a hlavně se nebere příliš vážně. A v tom tkví úspěch tohoto filmu. Především je to totiž zábava, která si na nic nehraje a po většinu času funguje na výbornou. Charismatický Rudd se navíc ukázal jako výborná volba, potěšila i trojice Douglas, Lilly, Peña. Jedinou slabinou jsou vážnější okamžiky, kdy se řeší rodina, ale jinak jasná ukázka toho, že se na mravenčího muže zapomínalo neprávem. Už se těším na druhý díl.

Smrtelné zlo 2 (1987)

Byť je v rámci subžánru druhý Evil Dead bezpochyby kvalitním filmem, tohle prostě není můj šálek kávy. Oproti jedničce mi to navíc přišlo zbytečně přestřelené a dost chaotické. Pár nápadů se mi líbilo (upilovaná brokovnice, samotný konec), ale celkový pocit zůstává dost rozpačitý.