• Krátkometrážní

Král (2019)

,,A king has no friends. Only followers and foe." I když mě loňský Outlaw King poměrně bavil, těšil jsem se, že Netflix s dalším surovým historickým dramatem posune laťku o něco výš. Povedlo se. The King je poctivá filmařina s věrohodnou středověkou atosférou, Shakespearovskou angličtinou, zajímavým zobrazením událostí z historie a dobrým obsazením. I přes poměrně dlouhou stopáž jsem měl pocit, že by jednotlivé kapitoly z ranného života Jindřicha V. zasloužily více pozornosti a detailů - seriál či minisérii v podobném duchu bych opravdu uvítal. Zobrazení bitvy u Azincourtu je naprosto výborné. Lepší 4*.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

,,Why have enemies when you can have friends?" Guy Ritchie je stále ve formě a jeho pojetí Artušova příběhu to jenom dokazuje. Fantasy začátek mě pravda moc nebavil, ale s postupem času jsem filmu přicházel na chuť stále víc. Druhá polovina je o poznání zábavnější a děj skvěle graduje s přibližujícím se koncem. Za zmínku stojí také povedený soundtrack a nápadité bojové scény.

Králíček Jojo (2019)

,,You're not a Nazi, Jojo. You're a ten-year-old kid who likes dressing up in a funny uniform and wants to be part of a club." Natočit komedii z prostředí nacistického Německa rozhodně není nic jednoduchého. Waititiho pokus působí nevšedním dojmem a po mnoha stránkách překvapí. Bohužel však ne po té komediální. Čekal jsem, že to bude o poznání vtipnější, bizarnější, zcela za hranicí korektnosti. Místo toho zejména druhá polovina je spíše dramatem, které sice dobře poukazuje na absurdnost celé (nejen antisemitské) ideologie, ale humoru bohužel moc nepřináší. Stojí za zhlédnutí, ale byl jsem mírně zklamán.

Králova přízeň (2008)

Takoví vylepšení Tudorovci shrnutí do dvouhodinového filmu. Herecké obsazení rolí sester Boleynových snad nemohlo být dokonalejší. Královu přízeň si získaly postupně obě a nakonec žádná z nich. Co se týče přízně mé, ta patří jednoznačně Natalie Portman, která svou krásou okouzlila nejen dvůr Jindřicha VIII., ale i mě samého (tím nechci nijak snižovat výkon a půvab Scarlett). Samotný příběh je zajímavý (i když už mírně ohraný) a krutý, stejně jako anglické dějiny samotné. Kromě vynikajících hereckých výkonů a krásného prostředí oceňuji i výborné kostýmy a perfektní hudbu, která dokázala podtrhnout důležité momenty. Na city film hraje také poměrně slušně a především scéna popravy Anny Boleynové (opět v doprovodu fantastické hudby) je emocionálně velmi silná. Na to, že se jedná o první Chadwickovu filmovou práci, odvedl ji opravdu velice slušně- 4*

Králova řeč (2010)

Mám rád dějiny, obzvlášť ty anglické a tak jsem se těšil na další seznámení s jejich zajímavou kapitolou. Trochu mě zklamalo, že to o dějinách moc nebylo. Když jsem se však v průběhu děje ,,seznámil" s ústřední hereckou trojicí, bylo mi všechno rázem jedno. Silnější sestava vzájemně se doplňujících herců už tu totiž dlouho nebyla. Škoda, že nebyla i náležitě oceněna zlatými soškami (Colin- OK, ale Geoffreymu bych toho zlatýho mužíka dal o dost raději než Baleovi). Síla anglického filmu se znovu ukázala v plném světle a za to jsem Hooperovi i ostatním velmi vděčen.

Králové ro(c)ku (2006)

Oceňuju nápad, provedení trochu pokulhává. Prvních 15 minut je výborných, pak to jde celé ale spíše z kopce. Samotná cesta za kouzelným trsátkem byla pro mě velkým zklamáním. Naopak potěší cameo Bena Stillera i Tima Robbinse a lepšího Satana než je Dave Grohl asi vybrat ani nešlo.

Král psanec (2018)

,,Thinking about revenge? It tears on the soul, but it can also be a weapon." Začátek je poněkud nudný, ale od chvíle kdy se hrstka hrdých Skotů odhodlá k odporu, film nabírá potřebné grády. Jen ani zdaleka ne takové, jaké jsem si představoval. V porovnání s ostatními filmy Netflixu je to určitě nadprůměr, ale k legendárnímu Braveheart to má hodně daleko.

Kramerová versus Kramer (1979)

Vskutku krásný film, do kterého jsem se ale dostal až v druhé polovině. Pak to ale stálo za to. Soudní rozepře jsou tématem mně zaslíbeným, takže toto zklamat nemohlo. Herecké výkony snad komentář nepotřebují, ač se na chvíli pozastavím u Justina Henryho. Meryl s Dustinem byli tak nějak samozřejmostí, ale že se mi ve filmu zalíbí herecký talent osmiletého klučiny - to se mi dlouho nestalo. Největší síla tohoto snímku ale snad ani netkví v hercích, ale v jeho lidskosti a opravdovosti. Opravdu mě dokázal vtáhnout natolik, že jsem se vžil do Hoffmanových snah o to jak se stát lepším otcem. Příjemně strávený večer je u tohoto filmu zaručen.

Kráska a zvíře (2017)

,,He's not a monster, Gaston! You are!" Pohádka, která nepatří k mým nejoblíbenějším. Musím však uznat, že toto zpracování se povedlo. Obsazení jednotlivých postav nemá chybu, Zvíře je přesně takové, jaké jsem si ho v hrané podobě představoval. Trochu však utrpěly živé předměty, které bez kouzla animace tolik netáhnou. Hudební čísla jsou stejně krásná jako v legendárním animáku.

Kráska a zvíře (1991)

Legendární snímek, který se mi ale z klasických Disneyovek líbí asi nejméně. Ta hudba je ale nádherná, o tom žádná.