• Krátkometrážní

Warrior (2011)

,,Sparta is here!" A ne, nejedeme na Letnou koukat na fotbálek, tohle je jiný kafe. V Atlantic City se schází nejlepší bojovníci, největší chlapáci. Mezi nimi 2 bratři - jeden blázen, který umí vyrvat dveře z tanku, druhý pohodový učitel, který chce zachránit svůj domov před exekucí. Cíl mají ale stejný. Celý příběh je elektrizující, nechybí pot, emoce ani krev, atmosféře dodává grády i perfektní hudba. Jenom mě trochu mrzí, že to celé celou dobu spěje k poněkud očekávanému konci, který se nabízí hned na začátku. Musí se ale nechat, že tady to tvůrci uhráli dost slušně a totální klišé z toho nebylo. Rozhodně vrcholná spokojenost.

Muž se železnou maskou (1998)

Výprava, kostýmy a obsazení jsou výborné. Co se zbytku týče, je to o poznání horší. Scénář i režie stojí za starou bačkoru a film jako celek, i když zřejmě solidně vydělal, nestojí za větší pozornost.

Jak básníci přicházejí o iluze (1984)

Co dodat :) Štěpán, Kendy, mladý Roden, Moravák, černoch a hezké slečny, které jim motají hlavy. Bavil jsem se velmi dobře, a to není málo :)

Železná maska (1962)

Nějak nevím, co si o tom myslet. Není to ani parodie, ani pořádná dobrodružná výprava, ani zajímavá historie. Nezajímavý pokus o cosi pak drží nad vodou pouze výborný Marais, který se umí udělat legraci sám ze sebe i ze všech okolo. Žádná sláva to není, ale chvílemi bavilo.

Kvaska (2007)

Jeden z mých oblíbených českých muzikálů. Jednak proto, že jich moc kvalitních natočeno nebylo, jednak proto, že mě to vážně bavilo. Landu můžu a tohle mi tak sedlo bez problému. Herecké obsazení mohlo být zajímavější a na některých částech určitě šlo víc zapracovat, ale v zásadě jsem spokojen.

Devátá brána (1999)

Úvodní půlhodinka byla dokonalá. Přesně taková, jakou jsem očekával. Pak už jsem ale tak nadšen nebyl – paradoxně od chvíle, kdy se začalo něco dít. Postupně začalo přibývat až nelogických počínání aktérů a to mi u filmu vadí hodně. Vrcholným zklamáním byl samotný konec, kdy tvůrci mohli film raději o něco protáhnout a dát tomu pořádnou tečku.

Drive (2011)

Čekal jsem o dost víc. Zpočátku mi to připadalo jako film o autech, natočený výhradně pro ženský. Když přišla akce, toto tvrzení jsem odvolal, ale že bych byl nadšen to vůbec ne. Tolik vychvalovaný soundtrack mi byl místy spíše na obtíž a zpomalené scény s málo výřečným Goslingem jakbysmet. Příběh je to dobrý, ale zpracovat to šlo na můj vkus o dost lépe. Lepší 3.

Dvanáct (2007)

Vinen či nevinen? Ve hře je doživotí. Dvanáct porotců se „přesouvá“ z Ameriky do Ruska a Michalkov se pouští do opravdu odvážného pokusu – remake geniální klasiky z 50. let. A nebere si servítky. Schéma je zachováno – 12 lidí, jedna místnost, lidské osudy. Postup příběhu velmi podobný. Co mě ale vážně překvapilo je způsob, jakým se k tomu Michalkov postavil. Nadsázka až parodie je znát na každém kroku a na rozdíl od původního snímku jsem se čas od času i zasmál. Na škodu to rozhodně nebylo. Co mi vadilo, bylo obsazení několika hlavních postav – zatímco v původní verzi platilo co postava, to osobnost, tady to tak slavné nebylo. Překvapilo mě, jak nenápadnou roli dostal sám Michalkov. Co jde ale filmu na škodu nejvíce je přetažená stopáž způsobená místy zbytečnými detaily a slabšími dialogy. Uznávám ale, že všechny dílčí nedostatky pramení z nadšení, které mnou opanovalo po zhlédnutí původního snímku. Nebýt toho asi bych neřekl jediného křivého slova – v každém případě to Michalkov zvládl více než dobře a zase po čase ukázal sílu ruské kinematografie.

Wall Street (1987)

Lepší film o finančnictví jsem ještě neviděl. Zdánlivě složité prostředí bylo podáno velmi poutavou formou, podpořené geniálním Douglasem a příjemným Sheenem a navzdory očekávání, jsem se ve všech těch číslech a obchodech vůbec neztrácel. Když to navíc začalo být poněkud jednolité, přišlo nějaké zpestření a než jsem se stihl nudit, byl tu konec. Kvalitní podívaná.

Na samotě u lesa (1976)

Nesmírně milá, nesmírně lidská komedie, u které jsem se ale mísy dost nudil. Herci nezklamali, několik hlášek se do paměti vrylo, ale víc v tom bohužel nevidím. Možná kdybych trávil víc času na venkově...