Iluzionista (2006)

Najväčšou slabinou Iluzionistu je jeho americký námet spracovaný európskym, resp. stredoeurópskym štýlom, ktorý ho robí nejednoznačným. A záverečné rozuzlenie vôbec nepôsobí šokujúco. Slabé ***.

Tajemné okno (2004)

Úplne zbytočný film, na ktorý po dvoch dňoch zabudnete. Johnny Depp bol výnimočne kolísavý až priehľadný, na čom tento thriller padá.

Snídaně u Tiffanyho (1961)

Hlavná hrdinka filmu Holly Golightlyová túži po sladkom živote symbolizovanom onými raňajkami u Tiffanyho, ktorým zasvätila celý svoj život. Záverečný happy end pohltil celkové pesimistické vyznenie rovnomennej novely Trumana Capoteho a je zároveň aj dôvodom môjho hodnotenia. Dnes už klasika vyvolala v čase vzniku vlnu nadšenia, zaradila Blakea Edwardsa medzi najpoprednejších hollywoodskych komediálnych režisérov a z Audrey Hepburnovej spravila hviezdu prvej veľkosti.

Smrtonosná zbraň (1987)

Vynikajúca akčná komédia, ktorej nechýba švih a napätie ani po dvadsiatich rokoch.

Posedlost (1943)

Viscontiho Posadnutosť sa považuje za zlomové dielo, ktoré anticipuje celú taliansku povojnovú kinematografiu. Samotný film bol hneď po svojom uvedení zakázaný, pretože sa od ostatných snímkov Mussoliniho epochy líši zameraním sa na každodenný život, čo kritika označila ako neorealizmus. Dejiny tohto smeru sa však začínajú písať až od roku 1945, kedy dokončuje svoj Rím, otvorené mesto Roberto Rosselini.

Země se chvěje (1948)

Jeden z najvýznamnejších neorealistických filmov vôbec bol pôvodne zamýšľaný ako prvá časť trilógie, ktorá sa ale Viscontimu pre divácky prerad nepodarila uskutočniť.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Neviem, čo k tomu dodať. Kim Ki-duk pristupuje k svojej práci s zodpovedne a s citom hraničiacim s virtuozitou. Rád by som mu dal tých hviezdičiek aj dvadsať, jeho symbolika a proklamovaný budhizmus ma však nechávajú chladným. A nepovažujem sa za neduchovného človeka.

Červený drak (2002)

Červený drak je štandartný thriller, ale myslím, že punc kvality mu dodáva práve Hopkinsova kultová postava úchylného gurmána Dr. Hannibala Lectera, ktorý aj na malom priestore dokázal byť desivým, chladným, démonickým a zároveň fascinujúcim. PS: ČD je lepší než Hannibal.

Drsný Harry (1971)

Komerčne najúspešnejšia a zároveň najdiskutovanejšia spolupráca Clinta Eastwooda s Donom Siegelom. Eastwood je v roli tvrdého policajta, ktorého metódy sa pohybujú na hranici zákona, neprekonateľný a nesmrteľný.

Dokonalý trik (2006)

Pseudogotiký Dokonalý trik Christophera Nolana je postavený na praktickej stránke ilúzie a efekte vyplývajúcom zo záverečnej pointy, ktorá nakoniec ani taká šokujúca zasa nie je. Nolan je talentovaný, avšak citový deficit mu bude imanentný až do roku 2008, kedy natočil svojho Temného rytiera hodnoteného ako vrchol žánru thriller a jeden z najlepších filmov vôbec.