Očista (2013)

Od momentu čo som zbadal synátora mi bolo jasné, že tento home invasion nebude podľa mojich predstáv. Ide o to že od podobného žánrového zaradenia čakáte nejakú poriadnu atmosféru, nejaký druh vypätia ktorý by vás dostal do určitej zóny kedy naprosto nevnímate chovanie postáv. Nepríde vám na um že toto bolo blbosť čo si urobil, alebo well played teraz si ich dostal, necháte nech tá úroveň napätia naprosto ovláda celú vašu myseľ. The Purge však nedokáže dosiahnuť absolútneho vrcholu a motá sa tak nejako pod ním až nakoniec klesá, klesá a klesá. Keby to však dosiahlo toho vytúženého maxima,v spojení s námetom to mohol byť veľmi príjemný zážitok. Samozrejme nestalo sa tak. Už od úvodných minút je jasné, kto to poserie, aké budú padať rozhodnutia v daných situáciach, a aj to kto sa zúčastní útoku na našu milú rodinku. Nechcem dehonestovať film samotný, fanúšikov si to nájde, ale mňa to nijako a ničím nezaujalo ... ok, ok, ok musím uznať že celá ta vec s "Očistou" bol pekný nápad. 1*

Nádherné bytosti (2013)

Mal som veľké obavy z tohto filmu, pretože keď vezmeme súčasný trend "Twilight je za všetkým romanticko/fantasy/knižným filmom" tak je to pochopiteľné. Našťastie tu je to kvalitatívne vyššie. Beautiful Creatures je sympatickým filmom, má pár fajn scén, nechýba mu humor ani zmysel pre dramatickosť + ten južanský prízvuk, jeden môže byť spokojný s tým všetkým. Čo ale nanajvýš kazí ten príjemný dojem je to záverečné čarodejnícke mechecheke. Naozaj tam ma ten film stratil a bral som to len ako komediálnu vsuvku. Som relatívne spokojný, keď vezmeme do úvahy pôvodné očakávania a srdiečko neraz zaplesalo keď sa na scéne objavila Emmy Rossum, takže aj s jej prispením pevné 3*.

Nevědomí (2013)

Joseph Kosinsky prišiel s vlastnou víziou post apokalyptického sveta a veľmi si ma ňou získal. Oblivion nepatrí k tohotoročným megalomanským sci-fi kde hrajú prim efektné bitky, alebo grandiózna akcia. Kosinsky sa viacej zameriava na príbeh hlavnej postavy, a toho ako sa vysporiada s tým čo si pre neho pripravil osud. Môžeme veľa namietať že veľa sme už niekde videli, a že zvraty ani zvratmi nie sú, ale keď to vie niekto podať tak aby to nevadilo, nemám s tým najmenší problém, plus tie impozantné zábery a hudba dodávajú ešte viac dôvodom prečo tento film mať rád a naozaj si ho užiť.

Hostitel (2013)

Nie, nie, nie, nie, nie, nie, nie. NIE ! Oceňujem Niccolovu prácu, ktorý si dal očividne záležať na tom aby to pekne vyzeralo, uhladene, dôraz na každučký detail, ale priviezť k životu niečo tak ploché a k***vsky nezáživné to by nezvládol azda nikto. Keď som po hodine a pol utrpenia a ďalšej polhodine preklikávania filmu na koniec zistil, že príbeh pochádza od Stepanie Meyer hneď bolo jasné kde je pes zakopaný. Je to únavne, ťažný príbeh TU nefunguje, tá otrasná romantická linka už tým duplom, jedine čoho Hostiteľ dosiahol je moje absolútne vyčerpanie z jeho sledovania ... Pekne prosím, už nikdy viac.

Pomsta mrtvého muže (2013)

Takmer dvojhodinový nenudiaci príbeh o pomste, ktorý dokáže zaujať aj bez blbých/nepotrebných dialógov či non-stop akcie s jedným parádnym plánom B a vynikajúcou dvojicou zaľúbencov. Stručne a priamo podobne ako film samotný. Nečakaná spokojnosť.

Downloaded (2013)

Príbeh o tom ako Napster prišiel k životu a ako nahrávacie spoločnosti vytiahli do boja proti tomuto zlu z hlbín pekelných. Veľmi obsiahli a kvalitne spracovaný dokument ktorý ponúka pohľad do zákulisia vzniku, vedenia, a hlavne "koncu" jednej z prvých filesharingových aplikácii na svete, ktorá dala základy mnohým ďalším a v dnešnej dobre legálnym. Jeden väčší problém ktorý mám je že to je niekedy až príliš obsiahle a trvá to potom dlhšie než by muselo.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

A všetkoničiace blockbustery pokračujú. Del Toro prišiel s vlastnou víziou mimozemskej invázie, s vlastným druhom mimozemskej chátry, zabalil to lahôdkových vizuálnych efektov, čiernočiernej tmy, a ponechal už mnohokrát obkreslenú šablónu. Vadí mi to snáď ? Nie. Pacific Rim je všetkým čím chce byť - deštrukčnou zábavkou pre každého kto chce prebudiť to dieťa v seba. Mohol by som tomu vytýkať všetky chybičky, všetky tie otrepané frázy ktoré sme už počuli toľkokrát že to s nami už nič nerobí, všetky tie šablónové veci ktoré z ktorých sa tvorcovia boja vystúpiť, ale čo to zmení ? Rozhodne nie ten nádherný pocit z vizuálnych efektov či nadupaných súbojov ktoré som si užíval, i keď v opäť nevýraznom 3D (ale stále to bolo lepšie než u Týpka z ocele). Relatívna spokojnosť, a príklon k vyššiemu počtu hviezdičiek.

Trans (2013)

Konečne ! Danny Boyle prišiel z filmom ktorý ma úplne pohltil, nenechal ma ani na sekundu vydýchnuť a konečne mu môžem za nejaký film udeliť plný počet, ktorý si za svoje filmárske umenie s určitosťou zaslúži. Doteraz som mal s Boyleovimi filmami ten problém že si vyberal príbehy ktoré ma nikdy moc nezaujali, alebo vo mne zanechali len slabú odozvu aj napriek jeho filmárskym kvalitám. Tentokrát prišiel s Trance a môj ty bože, že to bolo jedna poriadna točkami prešpikovaná krasojazda v ktorej si môžete byť istý len tým že sedíte v kresle a pozeráte ten film. Ok, ok, ok trochu pribrzdím, aby nevznikol dojem že som to až príliš prežíval. (Prežíval som ho až moc). Film samotný nie je až tak zneisťujúci ako sa zdá a prezentuje. Všetko to je len v zručnej práci tvorcu, ktorý to dokáže tok príbehu podať tak, aby ste si mysleli že to tak nie je. Keď už svoje podozrenia/tušenia máte snaží sa vás zneistiť ďalšími udalosťami, ktoré čiastočne odvádzajú pozornosť iným smerom, na iný cieľ. Na konci keď sa všetko dostane na svetlo sveta, ostanete ako omráčený, v úžase sledujete (trošičku hype, kroťte očakávania) ako to je celé poprepájané, a že presne túto variantu ste vo svojich teóriách nepoužili i keď ste správne odhadli zainteresované osoby. Trance je filmom ktorý som si veľmi maximálne užil hlavne kvôli trom dôležitým veciam: režisérka práca, herecké výkony a vynikajúci soundtrack - tieto komponenty zmajstrovali maximálny filmový zážitok. 5*

G.I. Joe 2: Odveta (2013)

Na prvých G.I. Joe som bol v kine a užíval som si tú zábavnú akčnú jazdu s každým záberom pretože to bolo zábava a z toho filmu bolo cítiť že sa baví sám sebou. Druhých G.I. Joe som pre istotu vynechal, lebo som tušil nejakú zradu. A dobre som urobil. Neviem kde hľadať vinníka, či na strane režiséra alebo na strane scenáristi, ale zobrať takú látku a koncept ktorým G.I. Joe oplýva a vydávať to za seriózny akčný film jednoducho nevychádza. Tam kde prvý diel ťažil a prekrýval všetky tie over-the-top a rôzne WTF momenty vtipnými hláškami, tam pokračovanie nasadzuje vážnu tvár a snaží sa nám to predať ako ten najlepší akčný film ktorý tento rok uvidíme. Potenciál tam bol, herecké hviezdy tam boli taktiež, lenže tá absencia zábavnosti bolo kritická, a ani tou akciou sa nemôže veľmi vychvaľovať. Veľká škoda, sklamanie a nad stálym hodnotením ešte pouvažujem.

Dead Set (2008) (seriál)

Neviem či to je moje šťastie alebo fakt, ale vždy keď v poslednej dobe narazím na britský seriál jeho kvalita prevyšuje väčšinu seriálov inej národnostnej produkcie. Dead Set je nádherná žánrová režba ktorá ponúka veľa krvi, vnútornosti, a nechýbajú tam ani sympatické postavy ktorým prajete aby sa z toho dostali živý a zdravý - to samozrejme nemôžete najprv navštíviť miestnu galériu :/ Dĺžka je fajn, lenže nebolo 100% využitá čo sa podpísalo na miernom znudení u niektorých častí a za to ide ta jedna hviezda dole.