Kouzelníci (2013)

Čo sa stane keď sa v jednom filme stretnú esá ako Carell, Carrey, Arkin alebo Buscemi, a ešte k tomu to má dobrý námet, ktorý tkvie v boji medzi starou kúzelníckou gardou a novodobou generáciou kúzelníkov bez trikov ? Rozhodne sa nebude smiať a zabávať po celý čas. Uznávam pár úsmevných scén tam je, triky sú taktiež fajn (ten s vŕtačkou u mňa vyhral), ale okrem toho a Astonishing Olivie, tam vážne nebolo čo obdivovať. Z môjho pohľadu sa jedná o priemernú komédiu, ktorej prevarený scenár pádu na dno a späť na výslnie nudí až príliš, a tých niekoľko málo úsmevných momentov nespasí tú šeď. Veľká škoda.

The Daily Show (1996) (pořad)

Asi tá najlepšia (nielen) politická satira v súčastnosti. Jon Stewart je vždy vtipný, trefný, pozýva si zaujímavých hostí a nezaháľajú ani jeho spravodajcovia.Takáto relácia u nás chýba, a je to vážne škoda, pretože ak niekto vie o politike USA viacej ako o tej domácej, asi je niečo zle. Edit: Po odchode Stewarta v auguste 2015, som tak nejako vypadol zo sledovania tejto show. Trevor Noah je charizmatický, má svoj šarm a kúzlo, ale od sledovania celých epizód som sa presunul ku klipom na YouTube. Podobne ako iné show, ku ktorým som vzplanul láskou, tak aj The Daily Show ma omrzela keď mnohý z mojich obľúbencov odišli. Nová krv v tejto show je skvelá to nepopieram, no nie je to ten "originálny" cast ktorý si ma získal.

V/H/S/2 (2013)

Moje hodnotenie veľmi balansuje medzi 4* a 5*. To je spôsobené hlavne tým že som si až tak neužil druhý V/H/S ako celok. Jasné jednotlivé krátkometrážne filmíky boli dobré, niektoré až vynikajúce ale nemôžem si pomôcť chýbala mi tam nejaká tá esencia, ktorá ma chytila pri prvom diely. V druhom diely sa stretávame so zombíkmi, extraterestrialnou háveďou, nejakými tými duchmi a milými ľuďmi zo satanistického kultu. Táto celkom nezvyčajná kombinácia, má samozrejme medzery (doggystyle kamera, celkom funny kozel (?) ...), ale nepostráda ani klady - segment Garetha Evansa bol poriadne gore/psycho, mimozemská návšteva oplývala dobrou atmosférou, fajn bol aj first person zombie mód a pár jumscareov bolo v prvom príbehu. Z môjho pohľadu sa nejednalo o neúspech, spokojnosť sa tiež dostavila a moja chuť po krvi je zahnaná na pár týždňov (to vyznelo divne). Zatiaľ ostanem na 4*, ak sa k tomu časom prepracujem znova toto rozhodnutie bude určite zvážené.

Vice - Svět pod lupou (2013) (seriál)

HBO opäť prišlo so zaujímavým projektom. Tentokrát nie so seriálom plným sexu a násilia, ale dokumentárnym programom s partiou spravodajcov ktorý sa neboja vydať sa svojimi príbehmi do rôznych kútov sveta a vystaviť sa rôznym vplyvom, nebezpečiu, alebo si aj na vlastnej koži vyskúšať rôzne lokálne praktiky. Aby ste si nemysleli, nejedná sa o nič vymyslené, žiadne pretvárky, všetko čo sa tam dej je reálnou ukážkou toho čo sa deje vo svete. Či už sú to detský vrahovia Talibanu, pokus o útek zo Severnej Kórei, alebo reportáž to o tom ako v Číne je ťažké nájsť partnerke. Vice pokrýva rôznorodú zmes reportáži, a ukazuje veci o ktorých som ani nemal páru že sa dejú vo svete, a za to som vďačný. Dúfam že si to do budúcna udrží kvalitu a ešte po dlhú dobu bude prinášať zaujímavé príbehy na televízne obrazovky. Odkaz na oficiálnu stránku Vice kde nájdete toho ďaleko viacej.

Stoker (2013)

Chan-wook Park je mi veľmi dobré známy. Jeho trilógia o pomste okupuje miesto na HDD už nejaký ten čas, a ja som až nenachádzal odhodlanie na jeho diela. Po tomto filme sa situácia rapídne mení. Tak čisté, precízne a nádherne zábery som nevidel ani nepamätám resp. si nevybavujem film u ktorého by som bol tak zasiahnutý prácou s obrazom. Oku a mysli lahodiace vypäté zábery ktoré kryjú chrbát skvelému scenáru od pána Scofielda, doplnené o vynikajúce výkony hereckej zostavy - u mňa vyhráva démonický Matthew Goode. Stoker svojou tajomnou atmosférou a nejasnosťou tvorí dielo ktorému je veľmi ľahké podľahnúť, avšak tie zábery, tie zábery tie sú absolútnym vrcholom. 100%

Mrtví a neklidní (2013)

All you need is love dum dum dum. Príjemný to film, ktorý ťaží hlavne s netypického námetu ktorý je mixnutý klasickým romantickým klišé ohľadne iného sociálneho stavu, alebo živočíšnej formy (?). Jonathan Levineovi niet prakticky čo vytýkať. Je pravda že trošku "akčnejší" záver by bol viacej zaujímavejší, ale a druhú stranu to obmedzenie ratingom je celkom slušne využité. Poteší aj cast, poteší aj humorná stránka filmu, poteší aj celková atmosféra - ten pozitívne feeling je naozaj prospešný a robí svoje. Celý tento film poteší a nemám žiaden dôvod sa mu vyhýbať ani v budúcnosti. 85%

Jack a obři (2013)

Raz mám korunu ja, potom ty, potom on, nakoniec skončí u tamtoho. Ploché a nevýrazné CGI dobrodružstvo, Priznávam pár zábavných momentov tam s určitosťou je, lenže v dnešnej dobe som si asi až príliš navykol na fakt že tvorcovia pridajú niečo do týchto klasických príbehov čo ich diferencuje od originálu. Jack čo by zabijak obrov takúto zložku postráda (alebo ostala mnou nepovšimnutá), a dookola sa točí v predávaní všemocnej koruny až je jeden z toho otrávený (trošičku to možno zveličujem, ale myslím že chápete kam tým mierim). Človek si nemá prakticky ani čo poriadne užívať. Charaktery ? Nudné a nezaujímavé. Príbeh ? Príliš jednotvárny. Efekty ? Mám pocit že sme všetci videli aj lepšie. Akcia, humor ? Ani tadiaľ cesta nevedia. Jackove dobrodružstvo pod taktovkou TOHO Bryana Singera, mohlo dopadnúť lepšie. Trošku viacej originality, spraviť to viacej záživnejšie, a dodať tomu nejaký poriadny feeling fantasy. 3* aj keď si o nich nie som úplne istý ! P.S. Ewanove vlasy najlepšia vec na celom filme spolu s roztomilosťou Eleanor.

Vedlejší účinky (2013)

Steven, Steven, Steven čo si mi to len urobil ? Takto napätý, plný pochýb, a rozradostený som už dlho nebol. Nesmierne inteligentný scenár, ktorý sa nádherne hrá s divákom, vodí ho kadejakými smermi, ponúka mu rôzne možnosti, a to len preto aby na konci vyložil karty a zasmial sa mu do tváre. Úžasne vystavený dej, skvelé herecké výkony, a dávka režisérskeho umu robia zo Side Effects jedným z najväčších prekvapení r.2013. Absolútna spokojnosť ktorá len tak neodznie. 100%

Mocný vládce Oz (2013)

Oz: The Great and Powerful bude s určitosťou jedeným z najčarovnejších a najfarbičkovejších filmov roku, lenže ani megafarebné prostredie zeme Oz a očarujúce čarodejnice nezachraňujú občasnú sterilnosť postáv/príbehu čo malo za následok miernu znudenosť a preto nemôžem ísť udeliť najvyššie hodnotenie. Sam Raimi sa však danou látkou popasoval dobre a pod jeho rukami vzniklo pekný, celkom zábavný filmík ktorý patrí k tím lepším CGI kreáciám.

Velký Gatsby (2013)

Oh Baz zas si ma dostal - a to až tak že presne neviem ako opísať ten zážitok ktorý pohladil a potešil azda všetky moje zmysli. Gatsbyho som začal vnímať v momente keď vyšiel soundtrack, neveriacky som krútil hlavou ako to všetko bude ladiť s New Yorkom dvadsiatych rokov minulého storočia, a celkovo som netušil o čom ten film vlastne bude. Bez akejkoľvek prípravy len s dôverou pre Baza a partiu zúčastnených hercov som išiel do toho, a spokojnosť a okamžitá láska pre tento film sa dostavili. Baz opäť ukázal svoju hravosť, v prvej polovici filmu ju vidieť prakticky všade, či už pri skvelých záberoch, alebo na crazy večierkoch, v druhej polovici sa táto hravosť premení na úžasné rozprávanie o láske, zrade, priateľstve. The Great Gatsby pod tým prvotným pozlátkom, litrami šampanského, konfetami, rýchlymi autami a všetkým tým glamourom, ukrýva skazenosť bohatých a zobrazuje muža ktorý má všetko a podmaňuje to len jednej , jedinej veci - získať lásku svojho života. Baz mi opäť dokázal že je len jedne z mala tvorcov ktorý dokážu vynikajúco spájať hudbu s tým čo sa dej na plátne pred vami, nech akokoľvek to môže byť banálne, okrem toho svojou kvalitnou filmarčinou a vedením hercov robí z toho filmu naozajstný zážitok u ktorého budete prežívať úprimné pocity radosti aj smútku. 100% [11.08.13] Aj na druhý krát, elektrizujúce CGI rozprávanie o mužovi ktorý sa pevne upol na minulosť, a s neskonalou dôverou veril že všetko bude dokonalé. Zážitok z Gatsbyho trošku klesá. Predsa len pozerať ho na 15,6" monitore so slúchadlami na ušiach, sa kinu ani zďaleka nevyrovná. Avšak príbeh je omnoho podstatnejší, a rovnako ako aj na prvý krát, zasiahol to správne miesto. Stále obrovská spokojnosť, a môj subjektívny pohľad tomuto filmu nemôže nič vytýkať. Kandidát na (osobný) film roka.