Banshee (2013) (seriál)

Do Banshee som sa moc púšťať nechcel, predsa len Cinemax nepatrí k televíznym špičkám a ja som nechcel moc strácať čas s ďalším projektom (už ich len mám rozpozeraných príliš veľa). Avšak hodnotenia a komentára mi dodali potrebné odhodlanie aby som predsa len dal Banshee šancu. Vytýčil som si dva dni na celú sériu, a veru nemôžem to v nijakom prípade ľutovať. V prvom rade treba upozorniť na fakt (a je to veľa krát spomínané inde aj inými ľuďmi), že Banshee zrovna neprekypuje originalitou v rámci príbehu, jeho vývoja, všetky tvorcovské "prekvapenia" sú už ostrieľaným seriálovým divákom známe a jasné niekoľko častí dopredu. Lenže táto vec prestane vadiť len čo sa vžijete do atmosféry ktorú tento seriál má (pre mňa to nastalo už pri prvej časti). Naozaj si nepamätám ktorý seriál s dielmi cca 50-60 min sa mi pozeral s takou ľahkosťou, a že som vôbec nepociťoval tlak pozrieť sa koľko ešte ostáva do konca daného dielu. Tento úspech pripisujem vynikajúcim charakterom a hercom ktorý boli do týchto úloh vybraný. Anthony Starr ma neuveriteľné charizma a veľmi mi pripomínal Chrisa Pinea (samozrejme viac nabúšenú, tvrďácku verziu), Ulrich Thomsen (ten mi zas pripomína Jacka Colemana) ako Kai Proctor super elegantný manipulatívny villain, ktorý strháva pozornosť na seba všade kde sa objaví. Ale moje dve najobľúbenejšie postavy stvárnili Hoon Lee ktorého Job proste nemá konkurenciu a ďalej Matthew Rauch ktorý hral Burtona ... nemôžem si pomôcť ale tieto dva charaktery aj napriek nedostatku priestoru si ma naozaj získali - pravdepodobne to bude tou ich atypickosťou. Ženský cast ktorému dominuje Ivana Milicevic taktiež veľkým plusom a stal sa ešte väčším s príchodom Odette. Čiže je jasné že cast je obrovským plusom Banshee, a naozaj nie je problém si obľúbiť aj tých najväčších grázlov. Samotné spracovanie - tým myslím začlenenie veľkej dávky sexu a násilia - je už akýsi trademark kábloviek a ja s tým nejako nemám problém, hlavne keď sa na to dobre pozerá .. platí to pre obe zložky. Banshee je seriál u ktorého som rád, sakra som nadšený že som si ho mohol pozrieť a veľmi sa teším na ďalšiu sériu (aj keď tá je ešte strašne ďaleko).

The Art of Flight (2011)

Nie so veľký fanúšik snehu a už vôbec nie snowboardu, ale toto dámy a páni ma naozaj dostalo. The Art of Flight je dokumentom v ktorom ide predovšetkým o vizuálny zážitok, tie informácie ktoré ponúka sú prakticky len neodpojiteľnou súčasťou spojenou s natáčaním. A práve tá vizuálna slasť ma na tom úplne odzbrojila. Nádherne prostredie, všetky tie destinácie, ktoré bolo nasnímané s neuveriteľným citom, spomalovačky ktoré dodávali ten cool efekt, a potom už len sledovať samotnú jazdu tých najlepších vo svojom obore. Nemôžem si pomôcť ale tento dokument si ma úplne podmanil, a to aj s pomocou skvelo napickovaného hudobného doprovodu a jednotlivé skladby už zdobia môj playlist. Takýto WOW efekt som naozaj nečakal. P.S. Nejako som dostal chuť na Red Bull ...

Dishonored: The Tales from Dunwall (2012)

Podmanivá animácia, atmosféricky výrazné, rovnako ako v hre skvelá hudobná zložka, a samozrejme hlas Chloë. Príjemná jednohubka, ktorá mi pripomenula úžasné chvíle hrania Dishonored - zišlo by sa to zopakovať.

Robot Combat League (2013) (pořad)

Zaujímavý nápad na show (inšpirácia je však jasná) len čo je pravda. Lenže nápad a zapálenie pre vec niekedy nestačia. Robot Combat League má obrovský zábavný potenciál, problém vidím v tom že ho nedokáže plne využiť, alebo len nevie ako správne na to, tých -45 minút je až príliš na to aby som dokázal pri tom obsedieť, a to hovorím o jednom diely, ďalšie už sa čím ďalej tým horšie pozerali. Tá hlavná časť kde sa roboti mlátia na "smrť" je celkom fajn, je to niečo iné, nie je to dokonalé, ale je to taký závan niečoho sviežeho, čo má na to sa v budúcnosti zdokonaliť na niečo väčšie (teda dúfam :) avšak je to stále a stále to isté, ťahavý stereotyp ktorý sa po troch epizódach začína zunovať, a striekajúce kvapaliny, ikry kam sa pozrieš už nemajú ten príjemný cool efekt ako na začiatku. Časom sa možno k tomu vrátim, ale momentálne sú iné televízne projekty ktoré ma lákajú viac.

Panství Downton (2010) (seriál)

Downton Abbey bol až dodnes seriálom pre ktorý som nemal veľký zápal, teda nijako som sa nemal k tomu si ho pustiť a pozrieť si z neho čo i len chvíľu. Ťažko povedať čo ma odradzovalo. Ale teraz, po prvej sérii nemôžem nič len chváliť a neostáva mi nič iné než len byť spokojný s tým čo som dostal. Už po zhruba prvej polhodine prvej časti som prepadol tej dokonalej atmosfére začiatku 20.storočia, tým dobových kostýmom a názorom, vkusnej hudbe, a prakticky celému prostrediu Downtonu. Ale najviac som si zamiloval postavy. Každú jednu jedinú, nehľadiac na ich pozíciu a vlastnosti, som si obľúbil pre až nepredstaviteľným spôsobom. Najviac si však užívam vzájomné "súperenie" Violet Crawley (Maggie Smith) a Isobel Crawley (Penelope Wilton) tieto roztržky medzi nimi sú bezchybné a skvelo sa na to pozerá. Scenáristicky je to pôsobivé dielo, ako som už povedal má to vynikajúce postavy, dráma správne vybalansovaná, s ničím sa moc nepreháňa, nič nepôsobí až príliš lacno - síce niektoré situácie sú už na hrane s naivitou a výhodnými náhodnými situáciami, to mi však u tohoto seriálu absolútne neprekáža. Ešte by som spomenul aj tú humornú zložku, pretože aspoň pre mňa tu hrá veľmi významnú rolu a tak Downton Abbey nie je len upätý, vážny seriál kde sú hlavnou časťou intrigy, nenávisť a boj o postavenie. V Donwton Abbey som objavil skutočný televízny poklad u ktorého nepredpokladám klesajúcu kvalitu a ďalšie dve (doteraz vydané) série budú rovnakým zážitkom ako tá prvá.

Láska nebeská (2003)

Love Actually je film ktorý ma donútil mať rád romantické komédie, alebo si ich aspoň ochotne pozrieť. Love Actually je taktiež film u ktorého som asi prvýkrát pochopil aký je scenár pre film dôležitý. Love Actually je taktiež film ktorý ma plní šťastím a radosťou keď to je naozaj so mnou zlé. Love Actually je pre mňa tou najdokonalejšou ukážkou čo sa dá vytvoriť ak máte nápad, na jeho základe vystaviate skvelý scenár, a z neho vytvoríte dokonalý film. Celá tá téma lásky, Vianoc plus všetky tie známe tváre, môže vytvárať dojem lacnosti, nejakého super romantického potešenia, ale nie je to tak. Romantika a všetko čo sa na ňu viaže je normálnej hladine, nič tu nie je zbytočne prehaňané (možno návšteva US - ale tá "naivita" alebo ako to nazvať je celá o srande čiže je to fajn, a keď si to tak uvedomím o romantiku tam ani nešlo, hmmmmm), nie všetky linky majú ten vytúžený happy ending, nie všetci sú úplne šťastný aj keď im fandíte a prajete im to. Keď už som spomenul tú zábavnosť, bolo by dobré sa jej trochu venovať. Humorom sa tu nešetrí, to je dobré, a dobré je aj to že je to naozaj humorné, zábavné, vtipné. Žiadne trápne vtipy či fekálny humor, všetko na úrovni a s noblesou, a aj keď sú niektoré situácie trošičku na hrane vôbec to nevadí. Nespomenul som tu obsadenie alebo hudbu a aj tieto prvky dodávajú tomuto filmu čaro, obzvlášť tá hudba - Glasgow Theme Song niečo geniálne. Čo však chcem týmto všetkým povedať je to že Love Actually je vskutku filmom ktorý znamená pre mňa veľmi veľa, a to prvé miesto si nedobil len jedným pozretím. Boli to hodiny a hodiny úpenlivého sledovania, a objavovaním niečoho nového, čo som si predtým nevšimol, nepochopil nespoznal, a ako som už poznamenal je úžasná ukážka režisérskej/scenáristickej zručnosti. Film číslo jedna ktorý nikdy nestratí na svojej kráse, a v mojich očiach bude stále tým najlepším čo od filmového počiatku vzniklo.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Tento film bol pre mňa istú dobu ako zjavenie. Keď som to prvýkrát začal pozerať (v TV !) nemal som ani potuchy na akú cestu sa vydávam. Je to toľko prvkov, či už vizuálne krásnych, melodicky príjemných a možno aj niektoré čo nie sú vábne na pohľad, v celkovom merítku sú ukážkou režisérskej zručnosti a jeho schopnosti odrozprávať príbeh tak aby to nepôsobil mdlo, nudne, nijako bezvýznamne naskladaný na seba. Všetko má svoju postupnosť. Všetko má svoj pôvod. Všetko má svoj špeciálny feeling. Tom Tykwer bol pre týmto filmom pre mňa nikto, potom sa stal jedným z tvorcov ktorého som začal sledovať pozornejšie (avšak v jeho filmografii som stále pozadu), a je vskutku tvorcom ktorý sa dokáže vyrovnať s každou úlohou. Skladateľské trio svojou hudbou dotvára nádherný zážitok ktorý spríjemňuje sledovanie tohto filmu. A samozrejme cast. Ben Whishaw je talent ktorý v budúcnosti ešte ukáže svoje kvality, esá ako Hoffman alebo Rickman len prispievajú svojou prítomnosťou k lepšiemu zážitku z filmu. Perfume: The Story of a Murderer som si konečne dovolil zaradiť do TOP10 po dlhých rokoch, a s touto voľbou som nemôžem byť viac spokojný !

V jako Vendeta (2005)

REMEMBER, REMEMBER THE FIFTH OF NOVEMBER .... Neviem si pomôcť ale napísať nejaký výstižný komentár k tomuto filmu som nikdy nedokázal. Nikdy som proste nemohol vystihnúť tu brilantnosť celého filmu. Nemohol som presne popísať jednotlivé čiastočky ktoré tvoria toto dielo. A pravdou je že som tento film ani nikdy nedokázal poriadne oceniť, samozrejme tých 5* tu bolo ale čo to vlastne pre mňa znamenalo, za posledné 2-3 mesiace som tento film videl asi päť krát, a zakaždým zanechal vo mne určitú stopu. Ten príbeh, námet celkovo vychádza z možnej a nepriaznivej budúcnosti (tu treba zložiť hold samozrejme Alanovi Moorovi za vytvorenie tohoto všetkého), a je nádherným poukázaním na to ako sa správali, správajú a s veľkou pravdepodobnosťou budú správať svetové mocenské režimy. A možno to nie je až tak "filozoficky" nad vecou ako si myslím, ale upierať tomu akúkoľvek hodnotu nebudem. U tohto filmu rozhodne netreba šetriť chválou. Každý prvok ma svoje kúzlo, a aj keď si to možno neuvedomíte hneď pri sledovaní, po skončení vás to trkne že tam niet čo vytknúť. Ešte skočím k hercom. Natalie Portman si týmto filmom získala moju pozornosť, bolo to už dávno, ale stále si pamätám na to vyholená dievča v cele, ktoré sa nevzdávalo a sila tej postavy tkvela hlavne v Natalie. Hugo Weaving patrí k majstrom hovoreného slova. Počúvať ho spoza masky Guya Fawkesa bolo a je niečo nezabudnuteľné. Vedľajšie role v podaní Stephena Frya, Stepehena Rea taktiež stoja za pozornosť. V for Vendetta som ako film dlho prehliadal (na čo doplácam viac než by bolo zdravé), ale grandiózne sa dostal na výslnie, a už nikdy nezmizne ... alebo to tak nebude ? P.S. Ten komix si už musím konečne zohnať !!!

Mickeyho klubík (2006) (seriál)

S Mickeyho Klubíkom je to tak, že sami od seba si to nikto nepozrie ... myslím tých odrastených jedincov. Dôvod je jasný. Pretože všetko čo sa tam deje ovládate, a samozrejme všetko čo sa tam deje je pre vás/nás hlúpe. Ale kvôli svojim ratolestiam o ôsmej ráno vstanete a pozeráte to s nimi aj napriek tomu utrpeniu čo vám to spôsobuje (a to nehovorí o českom dabingu ktorý je naprosto hrozný !). Nepopieram že niektoré časti ma bavili, ale niektoré sú tak výsostne hlúpe že moja tvár sa zafarbí do červena a chrlím jednu uštipačnú poznámku za druhou, a ani vulgarizmy nie sú výnimkou. Pre deti je to fajn, niečomu sa určite priučia, len tvorcovia by sa mali zamyslieť nad používaním Myškanástroja nad každou prkotinou :)

Zlatá sedmdesátá (1998) (seriál)

That '70s Show už poznám zopár rokov, ale nikdy som sa k nemu nedostal takým spôsobom aby som ho aktívne sledoval časť za časťou. Toto sa však zmenilo. Pred asi dvoma dňami som rozbehol už tretiu sériu, a vôbec neľutujem ten strávený čas (to sa bude s určitosťou vzťahovať aj na budúcnosť). Neskutočná nálož hlášok (BUUUUUUUUURN !), príjemné dejové linky, sedemdesiatkový look, a samozrejme cast. Ashton Kutcher a Mila Kunis dnes patria k hollywoodskym superhviezdam, ostatný tak nejako zaostávajú, to však nemení nič na tom že tu je každý jeden člen dokonalý a keď sa zamýšľam nad tým koho zvoliť za number one herca alebo aj postavu absolútne sa neviem rozhodnúť. Ako hovorím, herci sú skvelý a dodávajú jednotlivým postavám to správnu grandióznosť, a keby že sa stane že niekdy v piatej sérii niekoho vymenia, asi budem poriadne vytočený. Čo sa týka postáv samotných, je treba pochváliť scenáristickú prácu a ako s nimi pracujú a ako ich postupne, po malinkých krôčikoch rozvíjajú. That '70s Show je seriál u ktorého strávim ešte nejaký ten týždeň a veľmi sa na to teším, pretože súčasné nové komediálne seriály kvalitatívne stagnujú, takže k nim sa mi moc hrnúť nechce, táto stagnácia samozrejme hrozí aj tu ... ale čert to vem je tam Mila ! Add-on: 30.05.2018. To čoho som sa obával keď som písal originálny komentár v roku 2013 sa nikdy nestalo. Seriál fungoval až do samotného záveru, i keď posledná séria nebola najsilnejšia. Nedávno som sa opäť vybral na púť s týmto seriálom, keďže všetky epizódy sú dostupné na Netflixe, a prežívam rovnakú radosť a návaly smiechu tak ako pred piatimi rokmi.