Modrý anděl (1930)

Formálně dokonalé, herecky, režijně také, ale přece jen je to neředěná depka, trocha naděje by fakt neškodila.

Vozka smrti (1921)

Jeden z mála němých filmů, které si vybavuji i léta po tom, co jsem jej viděl. Je ale pravda, že když jsem film viděl později znovu, už mi tak skvělý nepřišel. Ty neustálé retrospektivy jen matou, navíc loňský Silvestr měl zemřít Martin, ale v retrospektivě loňského Silvestra tato okolnost zcela chybí. Jinak je to v podstatě náboženský film s prvky hororu, který ze všeho nejvíc připomíná Dickensovu Vánoční koledu - tedy snahu o nápravu hříšníka zjevením ducha, zde navíc přidanými modlitbami k Bohu včetně té závěrečné, dej mi, Pane, dozrát, než budu požnut. Sice je mi téma blízké, ale těch 107 minut mne skutečně chvílemi nejen nudilo, ale přišlo mi zdlouhavých a natahovaných až hanba. Herci často hrají teatrálně, kulí oči, takže za zmínku stojí výprava a práce s pozadím, a samozřejmě na tehdejší dobu velké využití dvojexpozice jakožto filmového triku.

Kam čert nemůže (1959)

Velice chytrý několikavrstvý scénář, navíc slušné herecké výkony a krásné exteriéry, práce s kamerou, ale hlavně světlem a barvami. Jak Mefistku neustále nasvěcuje nějaký zdroj červeného světla, to je dokonalé. Myslím, že zde měl Podskalský, který sám věděl, že má maximálně na televizní estrády, velmi poctivý podklad ve formě scénáře (ostatně Daniel je dodnes scenáristická ikona a M. V. Kratochvíl nejspíše dodal i historické souvislosti), takže vše funguje zcela v pohodě a ten rozpor vědeckého myšlení a selského rozumu je zde pojat snad nejoriginálněji, co mohu posoudit.

G. I. Jane (1997) odpad!

Taková hezká baba a bude ze sebe dělat chlapa, to je nechutný. :-( Chápu feministické snahy, ale odcaď pocaď. Nebo jste snad viděli film, kde by statečná žena razila práva svého pohlaví za možnost těžit uhlí v dolech?

Krokodýl zabiják (2007) (TV film)

Tak nevím, ale nemá být správně "krokodýl"?

Tak si představ (2009)

Podle mě slušný snímek a ve svém žánru rodinného filmu i chytře napsaný a dobře zahraný. Eddie Murphy si přestal konečně hrát na šaška (i když v Beverly Hills mu to sedlo), přesedlal na rodinný film a trochu se umírnil - k dobru věci. Rodinné komedie jsou na jedno brdo. Většinou je jeden z rodičů workoholik, děti strádají, pokud vůbec jsou, a na fantazii už dávno není čas. Stěžovat si, že rodinné filmy obsahují právě a jenom tohle poselství je podobné, jako stěžovat si, že space opera se odehrává na kosmické lodi ve vesmíru. Takže při posuzování tohoto žánru je nutné spíše jen přihlížet k originalitě podání, případně, a to v mnohem více případech, trapnosti a chtěné veselosti. Snímek Imagine That! (Představ si to!, jak by zněl poctivější název filmu) naštěsí patří k oněm originálním. Je naprosto kouzelné, jak jemně, v podtextu, pracuje s písničkami a texty od Beatles (a nejde jen o onu závěrečnou píseň na besídce, narážek je mnohem, mnohem více). Velice šikovně je rozehrán a dohrán fantazijní svět dcerky. Chvílemi jsem čekal, že bude reálně zobrazen, což by mi ale na druhé straně přišlo příliš přehnané, naštěstí i zde zůstalo jen a jen na fantazii diváka. Příběh je vlastně prostý - do finančně-analytické firmy přichází konkurenční chlápek a Eddie je najednou na vedlejší koleji. Avšak jen do chvíle, než zjistí, že víly z kouzelné deky jeho dcerky, již má tento týden na opatrování, dovedou předvídat pohyb akcií na finančních trzích s naprostou přesnost. Deka se stane Eddieho posedlostí, v žebříčku popularity ve firmě stoupá výš a výš, obávaného konkurenta nechává za sebou - avšak úměrně tomu zanedbává dcerku, dokonce jí ukradne deku a nechce přijít na její školní besídku, protože by nemusel být povýšen. Samozřejmě to skončí happy endem, od toho rodinné komedie jsou. Samotný nápad s kouzelnou dekou už takto má něco do sebe, je hodně neotřelý. A přitom v USA jde o skutečně prodejní atribut, něco jako u nás "egyptské" amulety. Personifikovat ji jako bránu do fantazie, jež se posléze dokonce ukáže zbytečnou, když člověk má fantazii sám v sobě, není už tak neotřelé, ale zde naprosto v pohodě funguje. A musím říct, že umírněné komediantství Eddiemu prospělo podobně, jako když se ve svých snímcích ukrotil Jim Carrey. Jeho zpodobnění uspěchaného otce, který však neztratil fantazii a dokáže na plném náměstíčku zatancovat víle, nepatří sice k extra rolím, na Oscara to skutečně není, avšak výkon je úměrný filmu a jeho poselství, nepřečnívá, ani nepřehrává. Disk je doslova nabit bonusy, jež jsou rozloženy na dvou stranách bonusového menu. Sice posléze zjistíme, že první strana obsahuje rozstříhaný film o filmu, a druhá rozstříhané nepovedené scény, ale má to své logické členění. Takže zde máme: komentář režiséra a té malé herečky Yari Shahidi (jen s GB titulky), dokumentíky Yara Shahidi v zákulisí (7:17), rozhovory s režisérem a herci (8:53), chválu Yari a kamerové zkoušky s ní (2:27), o americkém fenoménu hvězdných dek (3:40), krátký film o filmu (7:36), co skutečně říkali reportéři v pozadí některých scén (5:09 - nejzábavnější video z celé nabídky!), nepovedené indiánské scény (4:48), nepovedené scény "otce a dcery" (5:25), pět vystřižených scén včetně alternativního konce a "drsného režisérského sestřihu" (8:40) - to vše již i s CZ titulky.

Sluníčko na houpačce (1981) (TV film)

Škoda, že scenáristka Milena Matthausová "neprotlačila" do ČT víc svých scénářů než tento a tuším Jedné noci v jednom vlaku... Jde o velmi dobré TV filmy.

Avatar (2009)

Nu, musím uznat, že animace je skutečně skvostná. Uznávám, že je velmi realistická. (Na druhou stranu si kladu otázku, proč se má animace blížit těsně realitě? Je snad realita nedokonalá?) Jenže film nesestává jenom z technického provedení. Už na FAMU nás učili, že vnitřním monologem si vypomáhá jen amatér, proto jsem na vnitřní monology alergický. Pak mám rád, když se určí pravidla a dodržují se. Jednou je Pandora drsná planeta, kde se jejich vzduch nedá dýchat, ale za chviličku všichni lítaj v helikoptéře bez masky. A WTF pokračují... Lidi nežijí pod kopulí? Proč snahy naučit domorodce anglicky, když všemu velí od začátku byznysmeni a mariňáci? Proč ho Neytri nezabila? Jak rozdělal oheň, znalostí nemaje? Proč musel rozdělat oheň, proč příroda nesvítila předtím? Hejna ptáků a ani jeden nevlítne do vrtule? Proč vlastně lidi mají avatary, a proč jich mají tolik? Proč ta hudba zní jak z Jméno růže? Proč příroda na Pandoře vypadá jak v amazonské džungli, zvěř jak v Cestě do pravěku a Na'vi jak inďoši, včetně inďošů na koních? Videology? - Tady někdo viděl Defying Gravity a Stargate Universe, nebo co? Takhle bych mohl pokračovat, ale jen bych opakoval manuál IMPAIREDa. Ano, animace je skutečně skvostná a špičková, jen s pár drobnými chybkami, kdy nevypadá realisticky, ale když už od začátku si říkám proč? jak? jak je to možné? cože? jak to vlastně je a proč neplatí, co platilo před chvílí?, tak je něco špatně a přestávám mít k filmu nějaký vztah, protože mě autoři podvádí. Jo, a taky mi v tom chybí nadhled. Humor. Jedna vtipná hláška na hodinu je sakra málo. Jako kdyby mi bylo 14 - 15 let, budu unešen a bude to pro mne bomba - pohádka UŽ to není, akčňák JEŠTĚ ne. Zkrátka film pro tuhle věkovou skupinu. Takhle se mi kdysi líbila třeba Legenda, Temný krystal nebo Labyrint. Ale kdo má víc nakoukáno, může začít hledat lapsy, hnidopíchat a nevěřit svým očím, aniž by programově chtěl. ------------------------------------------ Avatar skutečně přepisuje filmové dějiny. Je totiž mezníkem, kdy umřel film jako Umění. Nahradila ho rutina. Když vaříte, postupujete podle receptu. Je na kuchaři, kolik čeho do jídla nakonec dá, ale podle toho to bude chutnat. A protože hodně lidí má rádo hamburgery, dá do toho hromadu mletého grilovaného masa, ale třeba sůl už ne. Stejně tak je tomu s Avatarem - hamburgerový žvanec, u kterého víte, co dostanete, a proto se vám líbí, zabalený v nové, zářivé krabičce. Ale takový Pohlreich by o takovém jídle řekl svoje. Film ustoupil už jen komerci a zábavě. Film jako Umění je mrtev, zapomeňte. http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/avatar-dvd.html

Časové pásmo bylo změněno