Duch - Nikomu nevěř (2022) (epizoda)

Viděl jsem teprve až tenhle díl, ale jako fakt nevím, v čem bych si to měl jako oblíbit. Dvě hvězdy dávám jen proto, aby mi zbylo hodnocení na novácké Specialisty nebo Stíny v mlze a Odznaky Vysočina. Duch tam chudák nemá žádný větší význam, do děje nijak moc nezasáhne a průpovídky mi nijak vtipné nepřišly - jako že mohly být. Záprdek polda, snad nižší než jeho kolegyně (nejsou náhodou na výšku poldy u policie nějaké normy?), který je bez ducha asi nepoužitelný blbec, věčně nasraná jeho kolegyně, která má obličej jak z příručky anorexie, ten, co hraje šéfa policajtů, nedokáže ani pořádně dát najevo emoce nebo odříkat nějak uvěřitelně svůj part, a jediný, kdo tady doopravdy hrál v původním hereckém významu toho slova, byl Bareš. Ten si to užíval a jeho mimika se mi moc líbila, třeba u té scény s taškou. Jinak případ nudný a nezáživný, popravdě mi přišlo divné, že tam někdo něco musel řešit, protože to vše bylo tak okaté až do očí bilo, že to musel nevidět jen slepý. Ta, co hrála manželku, v těch vypjatých chvílích fakt strašně přehrávala, jen nevím, jestli musela, protože jí to nakázal režisér, nebo sama od sebe. Protože zase u výslechu hrála docela slušně. Tak nevím. Na každý pád mě to nechytlo, sorry. Osobně bych dal duchovi větší prostor a samozřejmě daleko lepší a propracovanější hlášky, ne jen to, co autora jako první napadlo ráno na WC.

SAS: Zrození Černé labutě (2021)

Tvl John McClane a Smrtonosná past se aspoň nebere tak vážně a dělá si z tohohle žánru sice s úctou, ale prdel. Takže tam nad nelogičností jednání postav nepřemýšlím, psychologii chladnokrevných vrahů mi tam nikdo necpe, na náhody typu drsný maník zruší letadlo, jede vlakem a náhodou tím vlakem jede i hlavní psychopatka bych u Smrtonosné pasti kašlal, ale tady se to celé tváří tak strašně vážně, až je to směšné. Celé to nesmyslné zachraňování holčičky (aneb jak se co nejrychleji a nejlépe padouchům prozradit... a stejně je divné, že psychopatka sejme otce, ale holčičku ne, když předtím s tím problém neměla), celý ten souboj u plynového potrubí, celé to zdlouhavé vysvětlování lásky ve francouzštině (!) holčičce na střeše vlaku, když by měli zdrhat, celá ta honička zasněženým lesem, to bylo fakt jak pěst na oko a podobně příjemně se na to koukalo. Navíc scény jako bad girl posílá hrdinovi smsky a do toho jeho snoubenka křičí: Pozor, je to past! Si fakt myslela, že ji přes smsku uslyší? Ale asi nejvíc mě dostala jízda plynovým potrubím, to kam se hrabe James Bond, že? Fuj, dlouhé to bylo, nudné, předvídatelné scénu za scénu, už nikdy.

Čtyři sluhové a čtyři mušketýři (1974) odpad!

Jako jo - v době, kdy v Československé televizi nic lepšího nedávali (tedy dávali, ale ne tak často), jsme byli rádi i za tohle blbnutí. Dnes ale musím říct, že písničky jsou strašně kakofonické a nemelodické, humor jak od puberťáků ze základky a vtipné mi to nepřišlo vůbec. Navíc je to vlastně jen sled scének, kde se někdo s někým nevtipně (tedy rádoby vtipně) mlátí, třeba že chlap vleze do kukaček-hodin, a odtud někoho sem tam majzne po hlavě, nebo že někdo někomu hodí raka do kalhot. Les Charlots nad sebou prostě potřebovali - jako u Velkého bazaru - skutečného Pana režiséra, který by je zkrotil na rozumnou mez, a scenáristu, který by jejich vtípky zapracoval do scénáře ústrojně, a ne stylem každý pes, jiná ves.

Lawrence z Arábie (1962)

Nějak nechápu, co na tom všichni vidí. Ano, záběry pouště jsou úchvatné, ale to si můžu pustit dokument z produkce National Geographic. Navíc tady nejsou ani zviřátka, jak v dokumentech NG, jen sledujeme poušť nebo že někdo pouští jede, a když to sleduju hodinu v kuse, je to poněkud únavné. Chápu - sice je to o Lawrenci z Arábie, ale tvůrci chtěli prodat spíše mírovou strunu, než tu válečnou, o kterou tam skutečně šlo, a tak jsou všichni beduíni moudří, Lawrence chce být podobně moudrý a souznít s krajinou a matkou Zemí nebo Gaiou, bo jak se tomu dnes říká, a všichni jsou na sebe strašně hodní a muslimové strašně tolerantní... Už ten úvodní záběr je natočený strašně a mělo mě to varovat - chlap jede na motorce, na silnici jsou děcka, tak uhne do křoví. Další scéna - ahá, tož on to křoví nepřežil drsné. A vracíme se zpět v čase, abychom zjistili, jaký podivín, ale s velkým srdcem ten Lawrence byl. Ne, fakt mě to nechytlo a sorry, tři čtvrtiny filmu jsem fakt jel rychloposuvem, ale i tak se mi scény pouští zdály nekonečné.

Podezření - Epizoda 1 (2022) (epizoda)

Jako to teď ČT bude dávat každou neděli minisérie o nespravedlivě obviněných? Nějaký nový trend? Jinak první díl plný klišé, minimální psychologie postav, naprosté nudy a Melíšková jen dokazuje, že herečkou fakt není, i kdyby na to měla čtyři diplomy, certifikáty a České lvy.

Ledoví piráti (1984)

Dám raději silné 3 než slabé 4, i když některé scény a nápady by si to možná zasloužily. Na každý pád jde o film, na který se znovu rád podívám a nechám se opět pobavit. Tvůrci spatlali dohromady, co se dalo, ale vědomě a s hodně velkým nadhledem. Řekli si, když někdo může ve vesmíru odehrát pohádkový příběh (Star Wars), tak proč ne třeba rytířský dobrodružný? Vrazili do toho mírné parodie na Mad Maxe a na Star Trek, okořenili britským šarmem v podobě chůvy, přidali templáře, dokonce kulturistky (!) a podle mne hodně vtipný závěrečný časový paradox, jehož ukončení hodně pobavilo (trochu to připomnělo Robina a Marianne, jak zestárli ve stejnojmenném filmu). Jak do tohohle uvrtali Anjelicu Huston, to mi zůstává neskutečnou záhadou, ale její role drsné šermířky se jí hodně vydařila. Navíc si to celé drží takový ten jemný humor (spíš se člověk celou dobu mírně usmívá, než by se řehtal), vůbec ne fekální (až na jednu scénku, ale ta mě fakt pobavila), chvílemi dokonce inteligentní, celé té partě ty hlášky navíc věřím, příběh taky funguje, hudba rovněž, některé vtípky jen jakoby bokem a v pozadí se taky vydařily, takže za mě skutečně pohodová sci-fi parodie.

Specialisté - Bratr (2022) (epizoda)

Hvězdička za Mejzlíka, jinak zase utrpení. Dva pokusy o vtip (ty krekry a "strýčku"), údajná diskoška v bytě (a jen nahlas puštěné rádio při výrobě mýdla?), policisté nezajistili osobní věci oběti pro případný průzkum digitální stopy a vezmou si je, až když jim to náhodou někdo z vily připomene? Ale zas je originální, že tentokrát nebyl vrahem ten nejznámější herec ve vedlejší roli, na druhou stranu vlastně nakonec ani nepřišlo žádné překvapení. Chtělo by to celkově nějaké oživení, většinu stopáže se člověk pronudí.

Final Cut - Dámy a pánové (2012)

Zápory tohoto filmu jsou, že asi nebudu mít nervy na druhé jeho zhlédnutí, a pak to, že i přes poměrně krátkou stopáž působí vlekle a celý ten nápad po určité době prostě začne nudit. Ačkoliv má svůj děj, který překvapivě odněkud někam jde. Líbí se mi ale nejen samotný nápad, kdy Pálfi využil toho, že bez svolení studií a majitelů práv lze zdarma využít dvě až tři sekundy z filmu(ů), nebo samotná snaha, kdy tohle celé sestříhat dohromady muselo dát fušku neskutečnou, a koneckonců mě potěšily tři československé filmy ve výběru, ale líbí se mi, že to není podané až tak vážně a jsou tu různé skvělé zcizující prvky, které svědčí o humorném nadhledu (třeba ten E.T. :-)) A v určité chvíli jsem si říkal, jak je neskutečné, že spousta těch scén se fakt opakuje ve skoro každém filmu a některé jak jsou vlastně úplně blbé. Kolikrát se vám třeba stalo, abyste utíkali přes půl města, abyste si padli do náruče se svou milou? Nebo že by žena tajila své těhotenství tak, až by si manžel myslel, že má milence? Nu a hudební sestřih je také lahůdka a v tomhle highlights pojetí je vidět, vlastně slyšet, jak se některé ty tklivé momenty rády opakují.

Slovo policajta (1985)

Z těch delonpoliziotteschi 80. let sice slabší kousek, především naprostou průhledností a nijak vymakaným příběhem, na druhou stranu se mi líbilo to pomalé plynutí děje (pravda někdy až moc pomalé), několik Delonových hlášek, pár velmi zručně a dovedně natočených scén (kamera se tady vážně hodně snaží), a překvapivě ani Delon se tu nebere tak vážně, když si nakonec zahraje klauna v cirkuse. Ostatně ty scény v cirkuse patří k tomu nejlepšímu z filmu (i když ona plavba Rýnem a vloupání se do něčí lodi taky mělo něco do sebe), protože je v tom vše. ("Myslel jsem, že tě budu dost nenávidět na to, abych tě zabil, ale je mi z tebe akorát k zblití.") Je to vlastně takové Přání smrti naruby, s otazníkem, nakolik může člověk brát spravedlnost do svých rukou a jak dlouho může trvat, než se to vymkne a doplatí na to nevinní. Což jako téma se mi líbilo hodně.

Star Trek: Nová generace - Darmok (1991) (epizoda)

Trochu nadhodnocuji za téma, na druhou stranu mě mrzí, že se tento díl nevěnuje jen tomu, ale i Rikerovým pitomostem - ta druhá linka příběhu je prostě slabá až na půdu. Jenže na 45 minut to drama na té planetě vážně nestačilo, takže je to prostě takhle utahané a roztahané. Taky by mě zajímalo, proč palubní počítač neměl informace o podrobnostech daných bájí, když už je měl vůbec zaznamenané. Protože by to Dat asi raz dva rozlouskl. Chtělo to možná vymyslet něco rafinovanějšího, než jen báje. Ačkoliv, na druhou stranu, mnozí dnes také už netuší, kdo to byl třeba Eliáš a ohnivý vůz, takže bychom se nedomluvili tímto stylem ani doma.