Zachraňte se! (2020)

Těžká nuda. A fakt netuším, jestli to jako měl být intošský pokus o komedii, nebo se jako někdo snažil o jako ha ha humor a nepovedlo se... nejvíc mi to připomínalo ten díl Comebacku s motivačními CD, kde Lexa a Ozzák zmoudří a mají podobně "vtipné" intelektuální hlody. A to veganství, příroda, očištění - má jít o parodii na tyhle novodobé věci, nebo to naopak tvůrci svým postavám přejí? Navíc ústřední pár je nesympatický až na půdu a ta Indka, když pominu její zoban, teda nos, tak tak neuvěřitelně poulí v každé situaci oči, že nevím, jestli přehrává, má přehrávat nebo je to její obvyklý projev. A ty critters a poslední scénu jsem taky nepochopil, asi jsem špatný intelektuál. Ať jsem se to snažil vzít za jakýkoliv konec, stejně jsem se nudil a nic mě na tom nepobavilo. Navíc tomu podle mne chybí dokonce snad nějaká myšlenka... Btw, když critters žrali lidi všude kolem jak na běžícím pásu, tak proč zrovna tyhle dva nechali, i když u nich doma bydleli? Nebo to jako měl být jeden velký trip?

Případy detektiva Murdocha - Polibek smrti (2016) (epizoda)

Tentokrát jde o "vědeckou" novinku starou jak lidstvo samo - rtěnky a pudry, které ženy musejí stále ještě kupovat pokoutně. A pak je zde fenomén kartiček, kdy ženy mohou dát mužům najevo, že jsou pro volný a nezávazný vztah - to by se dnes možná taky hodilo. Je tu jedna skvělá scéna u prodavače rtěnek ("To zní jako nápověda, pane Murdochu." - "Dobře tak to koupím."), ale jinak ten motiv a provedení vražd mi přišlo sice efektní, ale takové vachrlaté.

Božena - Epizoda 1 (2021) (epizoda)

Za prvé nevím, proč pro tuto minisérii / seriál vybrali dvě naše nejzrzavější herečky - aby jim pak narvali černé a navíc ne moc sednoucí paruky. Jinak první díl mě moc nenadchnul - taková vztahovka á la Ordinace, Modrý kód, Rodinná pouta apod, jen v historických kulisách. Postavy mluví a chovají se moderně, z historie a tehdejší doby nám nic moc podstatného představeno není, o postavách kromě nějakých vnějších povrchností víme taky prd, protože se do hloubky nijak nejde a nějakou psychologii postav zde nehledejte. Prostě moderní vztahovka v historických kulisách.

SpongeBob v kalhotách: Film (2004)

Totální úlet, kterému by precizně vystavěný scénář mohl závidět leckterý soudobý film, obzvláště český. Líbí se mi ta linka s piráty, Hasselhoff, uklízečka na konci :-) a obecně velice pozitivní náboj. A dokonce to má celé brechtovské prvky odcizení (!), dotažené do dokonalosti scénou na vysoušecím pultu. Po pravdě jsem nečekal, že by tohle mohlo utáhnout celovečerák, ale tvůrci fakt vymysleli dost dobrou a zajímavou jízdu, kde o nečekané zvraty není nouze.

Vivárium (2019)

Začátek mě hodně navnadil, záhada podivného městečka působí skutečně mysteriozně. Jenže - pak se to nějak rozplizne, vlastně to odnikud nikam nejde, a jak se nic neděje, řeknu si: "Snad to neskončí takhle, protože to je až moc do očí bijící a bez nápadu." A ono to tak skončí. Celkově se z toho stala historka z Krajních mezí roztažená zbytečně na moc dlouhou stopáž, bez větší myšlenky a nápadu, prostě to lineárně a bez jakýchkoliv zvratů (čekal jsem třeba, že by ta ženská mohla otěhotnět a mít normální lidské dítě; taky nechápu proč neprozkoumali ostatní domy atd.) jede až do konce, kdy chvilku to vypadá, že by snad něco... ale ne. Jako, co mi to mělo dát? O... tamtěch... nevíme nic, ten halasně proklamovaný princip kukačky tu taky nefunguje, protože kukačka snáší svá vejce do cizích hnízd (tedy ne že si cizí matku odnese, aby jí vyseděla vejce a vychovala kukačku), a ano, vylíhlé mládě vyháže z hnízda vejce a mladé svých pěstounů - ale z jejich hnízda. A i když přijmu tuhle kukaččí záležitost naruby, tak jako co? Že příroda může být krutá, to jsme zjistili v asi páté minutě filmu. A? Co dál? Co jiného film nabízí? A kdo jsou ti kukaččí pánové, kde se berou, proč se berou? Prostě je to odfláknuté. Příště tvůrci natočí nějaký přepis do lidských podmínek o smečce lvů nebo samčím sezení na vejcích a líhnutí tučňáků?

Telefonní budka (2002)

Velmi slušný a napínavý nápad, kde mi jen dvacet minut před koncem přišlo, že se mravokárce už nějak moc vykecává a nejedná a ztrácí glanc - což tedy pak vynahradí závěrečná scéna. Dobré je, že člověk vlastně může fandit oběma - mravokárci ve snaze očistit svět od lživých pokrytců všeho druhu (protože, co si budeme povídat, oproti těm předchozím je tohle malá ryba), ale samozřejmě i tomuhle agentovi, kterého by v reálu sice vykopli po dvou jeho "akcích" ze dveří každých novin, ať už jim tam neleze, ale on tady zastupuje archetyp, takže tomuhle se dá fandit při jeho sebeočištění. Jen by mě zajímalo, co se nakonec stalo s Pam? A popravdě, kdyby se ukázalo, že mravokárce najala jeho manželka, přišlo by mi to zábavnější. Ale jinak skutečně klobouk dolů, odehrát takový napínák na jedné ulici a v jedné telefonní budce. Navíc v průběhu filmu zazní pár obecně známých i méně propíraných pravd, které je dobré si občas připomenout.

Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon (2013)

Škoda, že z docela seriozních případů soudce Ti udělali tvůrci několikanásobnou pohádku (máme tu na poslední chvíli vyléčeného císaře, draka, Krásku a zvíře, dokonce náznaky Pretty Woman, kdy jsou všichni úplně mimo z jedné prostitutky nebo pardon konkubíny) plus něco z Ostrova dr. Moreaua... A aby to bylo kór přehnanané, tak se trikaři vyřádili ve všem - maketách města, ničení lodí a především soubojích, kdy bojující provádějí naprosto neskutečné a nemožné kreace, až je to nechtěně směšné. Děj, ačkoliv obsahuje pár zajímavých prvků a dokonce i Deeových dedukcí á la Sherlock Holmes, je podán taky hodně zmateně, takže za mne převažuje spíše zklamání.

Znamení trojúhelníku (1966)

Přišlo mi to příjemně zábavné a nápadité - ještě jsem nikde neviděl, že by jeptišky provedly loupež v bance, ještě jsem neviděl dělo na trezory (mimochodem, jak asi zmizelo z té banky?), a určitě jsem neviděl smrt padoucha vylitím roztaveného zlata. Mírná nadsázka je vážně jen tak mírná, aby se tahle bláznivina dala vážně vyprávět (což se naprosto překvapivě daří), prostředí zámku s klášterem je taky docela slušně využito, a dokonce dojde na jednu nahatou scénu, kdy se Francouzka půjde za poněkud dramatických okolností koupat do vany v hotelu. Jako, není to žádné veledílo, ale z doposud zhlédlých wallacovek mne asi nejvíc pobavilo (Hostinec na Temži se mi líbil víc, ale mluvím o pobavení).

Ten, kdo tě miloval (2018)

Jako dostat to do ruky schopný režisér, třeba Oldřich Lipský blahé paměti, mohlo to být něco suprového. Tady jsem musel sledovat, jak scenárista nedokázal vymyslet pro ducha nic smysluplného, takže kdyby se duch vyškrtl, nic by se nestalo, dramaturg nedokázal seškrtat nadbytečné, hloupé a trapné scény, režisér taky vládl rukou silně nepevnou a jako sorry, ale ty chyby skriptu, to jste si dělali prdel, ne? Jako že za trojdílným oknem sněží jen za tím oknem uprostřed, a to jednou zleva, podruhé zprava, a když vyjde ženská ven, tak nesněží vůbec? V jedné scéně je vidět zleva hadici, kterou se kropí střecha a náměstí, jako že prší. A pak zase za otevřenými dveřmi kostela HUSTĚ sněží, ale postavy vyjdou ven - a nebe je bez mráčku. Bral bych to, kdyby se film pokoušel být parodií, ale jde jen o odlehčenou komedii s pár naruby obrácenými romantickými prvky. Některé postavy se chovají docela realisticky (doktor, překvapivě Holubová), některé strašně přehrávají (Rusové, Pacold, Zvoníček, učitelka, ředitel), ostatní se plácají v jakémsi mezistupni (Norisová, oba poldové, Postránecký, jeho kolegyně, Irina). Dobře a uvěřitelně hrají oba kluci, otázka, jestli je to jejich talentem, asistentkou režie nebo pan režisér má alespoň na něco vlohy. Děj nemá smysl komentovat - ačkoliv jsem se pár věcem zasmál, celkově působí film utahaně a většina fórků zbytečně trapně. Takové detaily, že i z rozbitého telefonu by policie měla být schopná vytáhnout obsah, raději ani neřeším. A pořád mi ze všeho nejvíc vadilo, že to, co mohlo být potenciálně nejlepší, ten duch, je absolutně, ale absolutně nevyužité, a to dokonce ani na hlášky nebo komentování situací. Občas se duch dokonce vytratí na dlouhé minuty. Přitom je tolik duchařských vánočních komedií nejen z USA, nebo se stačilo podívat na pár dílů Randalla a Hopkirka, jak se to dělá. Ale ne, tvůrci ten svůj nejlepší trumf totálně zazdili. Je to podobné, jako by se tvůrcům povedlo třeba do Tří veteránů sehnat Maxe von Sydowa, a pak mu dali roličku hosta v hospodě, který popíjí v pozadí pivo a ani nic neřekne. --- EDIT: Jo, a ta mánie českých filmařů, kdy lidé bydlí v drahých vilách (už vidím, jak si na to polda ze svého platu poctivě vydělal) a chodí se stravovat do nákladných restaurací, bo sponzor si to zaplatil, už mi leze krkem. Proč by nemohl žít polda v paneláku? Já vím, sám jsem si odpověděl, bo sponzor.

Rovnodennost (2020) (seriál)

Viz podrobněji u jednotlivých dílů. Průměrný atmosférický a jen jemně s hororovými prvky si pohrávající seriál, který nepřináší nic objevného a nečekaného, ale je natočen docela sympaticky, byť zbytečně zdlouhavě. Jen ta hlavní hrdinka, srbská mužatka, je velký omyl castingu - a je to vidět zvlášť u závěrečné scény na jezeře, kde se usměje asi tak svůdně jako Hana Vagnerová plně nasvícená.