Marie-Octobre (1959)

Koukám, že půjdu proti proudu. Kamera a výprava se mi líbily, některé herecké výkony také, ale popravdě jsem z toho celkově zklamán. Francouzi si pořád dokola léčí své ego a zdůrazňují tu odbojovou činnost, jak a kde jen to jde, protože ta pachuť zrady vlastního národa, kdy se Francouzi s Hitlerem nakonec spolčili, je veliká. A tak tady máme čestnou a až ortodoxně "spravedlivou" ženu, která poblázní devět chlapů, aby mezi sebou hledali jednoho, kdo před 15 lety jejich odbojovou buňku zradil Němcům. Už jen premisa, že německý obchodník jen tak té ženské v módním salonu řekne, že je zradil někdo vlastní, mi přijde jako stojící na hliněných nohou. Ona mu fakt věřila? Co když ji tahal za fusekli? A na základě toho se má rozhodnout o životě jednoho člověka i teď, po 15 letech? Nakonec jediný, kdo mi tam přišel jako nejnormálnější postava, byl ten kněz. Co nás opravňuje rozhodovat o druhých, jestli jsou, nebo nejsou hajzlové a proč? A o jejich životě? Navíc zradit mohla i ta služebná, to nikoho mám pocit nenapadlo. A co když zradil ten zastřelený, jen nečekal, jak se to vyvine? Těch možností, kudy a kam téma rozvíjet, je dost, ale tady se jede jen přímočará linka, kdy je naprosto jasné, jak to kvůli francouzskému traumatu skončí, a člověk jen doufá, že neskončí, a ono jo.

Příběh vojáka (2010) (TV film)

Taková americká Rosamunde. Rozvedená matka přijede za svou mámou přes půlku Spojených států i se synem, kterému táta zoufale chybí, a tak si jednoho najde a nakonec si ho zamiluje i maminka, jenže nová láska musí zas na misi, holt je to voják. Ale on se určitě vrátí... Obě ženské hrají docela slušně, představitel Carrery musí hrát chápavého muže, takže jde spíš o představu scenáristky o chlapech, než o reálnou postavu, a představitel malého Jareda se v každé scéně tváří, jako by mu někdo ukradl kyblík, lopatičku a krabici zmrzliny. Ale jak tu zaznělo, je to takové pohodové, odpočinkové, má to i slušnou kameru, takže pro cílovou skupinu např. žen žehlících odpoledne neb navečer prádlo docela vhodné.

Tarzan and the Valley of Gold (1966)

Strašně natočené. Ze začátku to připomíná - kamerou, záběry i stylem hudby - reklamní dokument na téma navštivte krásy jihoamerických měst, posléze v džungli třebas sledujeme jeden a ten samý záběr projíždějícího tanku a náklaďáku několikrát dokola, nebo vstřižené záběry zvířat z nějakých tehdejších přírodopisných dokumentů a působí to vážně jako pěst na oko. Nesmí chybět obarvená blondýnka, která tady je v podstatě jen do počtu. Jinak Tarzan má vážně od začátku nesmírné štěstí, že mají padouši tak moc vychýlenou mušku, že ho nedostanou ostřelovačkou na stadionu ani při pečlivém míření, kdy jim běží nějakou dobu pod vrtulníkem na rovince a nemá kam uhnout. Navíc Tarzan používá moderní vynálezy, střílí ze samopalu, z tanku... Mimochodem, netušil jsem, že stačí sestřelit krápník a ten zabije všechny lidi pod sebou. Jo, takovéhle naivní scény tu jsou. Nebo máme náhrdelník plný výbušné rtuti, kdy jakýkoliv otřes může způsobit výbuch - a Tarzan s ním trhne, aby jej "rozepnul", a nic se nestane. Jinak dějově nic moc, vše podle kopíráku a odhadnutelné na dlouho dopředu, navíc špatně natočené - třeba i smrt padoucha. Ale zas tvůrci měli na velký kompars v tom mayském městě ("kdysi jsme obětovali lidi, dnes květiny"),

O obrovi, který neměl srdce v těle (1969) (TV film)

Ono co chcete uhrát se třemi herci, dvěma stromky, dvěma loutkami a jednou papundeklovou scénou, že? A tak Velen hraje krále, hlas loutkových postaviček i obra, Štěpánka vypravěčku a princeznu, o šesti bratrech a jejich nevěstách se jen mluví, ale nikdy nejsou vidět, stejně tak o prahu, kde má být srdce. Přeučil vždy jen baletně přejde od jedné dekorace ke druhé a buď pronese nějaké moudro, nebo jako že krmí ptáka, jako že vytahuje něco z vody a tak. V rámci dané stopáže je to odvyprávěno hodně nahonem, dnes bychom řekli rychloposuvem. Na rok 1969 je to vážně hodně podceněné finančně, výpravou, vším.

Na střeše (2019)

Slušná kamera a skvělý herecký výkon Švehlíka. Jinak je to ale značně povrchní kopírka a směska Kolji, Daleko od okna, Musíme si pomáhat nebo i toho Gran Torina, kde ale nejsou vůbec, ale vůbec vykreslené charaktery postav, celé je to ták strašně milé, až bolí, žádný konflikt se zde nekoná. Vůbec netušíme, co špatného Švehlík za komančů dělal a co udělal rodině, netušíme, jestli ten Vietnamec je skutečně nakonec takový milý dobrák, nebo vrah, a jak to, že nedošlo k nějakému konfliktu mezi chlapem, který Vietnamce nesnáší, a Vietnamcem? Že by to vše plynulo tak lehce? Prostě je to neživotný útok na kapesníčky dam v kinech a u televize, jež se rády dojmou pohádkou ve stylu tomto či Pretty Woman, ale jinak to plave po povrchu jako článek v bulvárních novinách, nejde to žádné postavě pod kůži, konfliktům a střetům se to vyhýbá jako čert kříži, prostě odfláknutý kus moderní "filmařiny".

Německé pohádky - O duchu v lahvi (1973) (epizoda)

Slušné kulisy a tak trochu i atmosféra - na tak krátkou věc -, ale příběh je takový divný. Během pauzy u sekání dřeva si odskočíte do lesa, osvobodíte ducha, který vám za odměnu chce srazit hlavu, ale nakonec se ukáže, že je úplně pitomý... Jediná dobrá hláška tady, když syn chce do města, aby je rozsoudili lidi, duch vytáhne pytlík peněz a řekne, že za tohle mu lidi ještě rádi sami nechají hlavu srazit.

Projekt Modrá kniha - Zelené ohnivé koule (2019) (epizoda)

Zatím nejslabší díl. I když od dob čtvrtého Indiana Jonese tuhle střelnici atomových bomb mám za hodně podivné místo, tady ten pocit až tak moc nefungoval, co jsou zelená světla, jsme se nedozvěděli, kostel fajn, ale zase žádný posun, ta sousedka mi přišla chudák že to bylo zbytečné, a vlastně se v tomto dílu nic nedozvíme a nic se neodehraje.

Potvora (2017)

Naprosto předvídatelný film, alespoň pokud jste si domů už někdy nějakou ženskou nastěhovali, o tom, jak každá baba chce toho chlapa předělat k obrazu svému, a i když neví, co chce, nedá pokoj, dokud to nedostane, a buď je chlap podpantoflák jako tady hlavní "hrdina", kterému ke štěstí stačí jen kvalitní sex a pár úsměvů a keců, nebo je sám sebou - ale o tom tenhle film není a nikdy nebude. Takže spíš film pro ženské.

Barbar Conan (1982)

Tak jsem to po letech zhlédl znovu, a to jsem si teda dal! Naprosto toporný Arnold předvede v podstatě jen pár baletních pozic, ojede všechny baby v okolí včetně čarodějky a na konci mu padne do náručí i princezna (evidentně s potřebou silné mužské ruky, když hned opustí hadího čaroděje), ale jinak mi film - kromě štěku mého oblíbence Maxe von Sydowa a slušného soundtracku ve scéně únosu (tu hudbu si pamatuji z dětství dodnes a mám pocit, že ji pak použil Spielberg v indiana Jones a chrám zkázy) - nic nenabídl. Ani fantasy, protože čarodějka a čaroděj zde zásadně nekouzlí, scéna s dušemi je naprosto směšná, ani bitky (ten nájezd sedmi chlapů na koních na nějaký písečný výběžek, který brání v podstatě dva chlapi, to snad bylo myšleno jako vtip, ne?; včetně toho mechanismu "bouchni loutku do hlavy, kůl tě probodne"), a nakonec jsem se vlastně ani nedozvěděl, co furt mají s tou silou meče, protože to nakonec nikdo pořádně nevysvětlil a ten v úvodních titulcích tak parádně kovaný Cromův meč se ztratí a již nikdy do děje nezasáhne. No a navíc jeden ze stráží hadího čaroděje vypadá jak Petr Rychlý, ta bloncka jak Gábina Osvaldová zamlada (fakt, koukněte sami), to taky moc nedodá. A konec jsem čekal nějak dramatičtější, nějaký souboj, než jen sek sek a konec.

Ve službě (2019)

Jako jestli scénář vznikl v rámci nějakého workshopu mladistvých intelektuálů, tak dejme tomu, ale vážně se to brát fakt nedá. Tolik nelogičností, naschválů a pitomostí aby jeden pohledal. Dvě hvězdy dávám jen za lokace a kameru, jinak tedy... obtloustlý Aaron se tady snaží běhat, rvát a mít přitom stále kukuč naivního a věčně překvapeného chlapce, takže mu nic nežeru. Pak je tady puberťačka s kamerou, která si hraje na děsnou reportérku a používá k odposlechům nelegální techniku, aby mohla živě vysílat na TyTrubko, ale místo, aby ji někdo hned na začátku kopl do prd.ele, že tam nemá co dělat (protože pro poldu je jen přítěží a dokonce jednou dobrovolně vejde naprosto nelogicky vrahovi do cesty, i když chvilku předtím mohla v poklidu utéct), stane se mediální hvězdou a sklízí ovace a její vysílání přebírá velká televize, ó panečku, to je sukces! Hlavní padouch se taky chová jako debil - kdyby zůstal hodinu zalezlý, pomsta se mu povedla, ale on ne, on vjede gazíkem mezi poldy, kteří ho i v přesile ne a ne sejmout, a tak sejme on je - a furt dokola, poldové se prostě neučili střílet a trefit, ale čekají, až k nim podezřelé individuum dojde. Takže padouch se vlastně sám vydal poldům do rukou dřív, než jeho pomsta stihla proběhnout. A dopadne, jak si podle puberťáckého scénáře zaslouží. Jo, a nesmím zapomenout na lostomilého černouška s velkýma očima, který našemu poldovi Aaronovi děsně fandí a pak po celou dobu sleduje napnutě s kamarády vysílání z míst činu. Dějově taky nejde o žadnou Smrtonosnou past - nejdřív se honí jeden chlápek, pak se honí druhý chlápek a v průběhu honění se objeví / jsou nalezeny tři adresy, kam nejprve Aaron s puberťačkou a posléze poldové zajedou, aby se porvali s padouchem nebo našli kulové, a jelo se dál. A víte co? Ani za ty lokace to nedám, když tak o tom píšu, naštvalo mě to dost. Jedna hvězda stačí. Btw - nejdojemnější scéna, jak celé město rukama vyhrabává jeden hrob. Nejvtipnější scéna - padouch dopadne přesně tam, kam z vrtulníku před nějakou dobou dopadla kamera.