Dáma na kolejích (1966)

Tenhle muzikál jsem nikdy neměl rád. A to jej dělali tvůrci tak povedených Starců na chmelu. Jenže - on ten film nejspíše obráží skutečné tehdejší manželské problémy pana Brzobohatého a paní Bohdalové, která mu dělala v reálném životě hysterické a žárlivé scény, jenže tady má hrát tu puťku, která se stane sebevědomou ženou, bo všichni chlapi jsou hajzlové záletní, víme? Ani bych se nedivil, kdyby za námětem stála právě ona. Písničky jak které, osobně se mi líbí dvě. A ještě oceňuji tehdejší pražské reálie - pár let a v Praze je prdlajs.

Specialisté - Linka 116 (2020) (epizoda)

Ach jo. Je sice sympatické, že se tvůrci snaží nějak dostat do seriálu zpět Khek, teda Lenku, ale kdyby tu nebyla, ani to na příběh nebude mít vliv. Že jsou tihle policajti idioti, které ani nenapadne prověřit vztah cestujících k mrtvému, to už je u těchhle "specialistů" normální, tak holt musí naběhnout investigativní novinářka a udělat práci za ně. Nebo že je nenapadne prověřit mrtvého u něho v práci a projít jeho pracovní comp, to je taky přece uďo normální. Mezitím opět řada náhod - náhodou Khek, teda Lenka, zjistí, kdo je ten kluk z tramvaje, náhodou chodí jeřábnice dělat dusno zrovna, když se na místě motají policajti i novinářka, náhodou se pán na hřbitově rozpovídá... Tak hlavně že jsme do podtextu tohoto dílu stihli vrazit, že rasismus je zlý a ošklivý, víte?

Případy detektiva Murdocha - B. L. E. S. K. (2018) (epizoda)

Nebylo to špatné, pořád se něco děje a ten podmořský tunel (jak jej asi Pendrick vybudoval?) vypadá skvěle. Ale přece jen ty části s dekompresí a skafandry mi přišly poněkud přestřelené, heslo pro sex tak nějak mimo, zas na druhou stranu mne pobavil chudák rybář.

Stranded (Náufragos) (2001)

Realisticky ztvárněné sci-fi, jak tady píše humanbeing, to tedy rozhodně fakt není. Ten film je evidentně pořízený za laciný peníz, takže je převážná většina točená v ateliérech (a popravdě, ty kulisy zas nic moc) a exteriéry podle mne sfoukli někde na kopcích Costa Bravy za jeden den někdy po sezóně. Maria de Medeiros se snaží vypadat osudověji a kukadlovitěji než Marion Cotillard a ostatní herci mi - s výjimkou de Almeidy a Vincenta Gallo - přijdou, že hrají bez zájmu a odtažitě. Ostatně, odtažitě působí celý film a nevzbuzuje žádné emoce. Osudy postav jsou mi tudíž ukradené, protože zde chybí - i přes dané téma - napětí. Vše je prostě bezemoční. Navíc celý nápad a námět je ukradený z jiných marsovských, ale hollywoodských filmů, takže nás nečeká ani žádné větší překvapení, vše jede ve vyjetých kolejích. Nejvíc mě ale štval ten voice over kapitánky, který vše vysvětloval jak malému děcku, aby divák pitomec pochopil, což vůbec nenechává prostor fantazii ani možnost některé scény si sám procítit. Aha, tak představitelka kapitánky, co hraje fakt jak poslední dřevo, to režírovala, tak to mnohé vysvětluje...

Polda - Ať shoří (2020) (epizoda)

Nevím, mně tenhle díl moc nebavil. Herečky Dvořáková a Krejčíková přehrávaly tak děsně, až jsem měl chuť jim předplatit dalších pět let na DAMU nebo kde - pokud vůbec - herectví studovaly, příběh je pitomý, Vršovice v Holešovicích, jestli jsem dobře viděl, ten závěrečný únos trapný, synchronizace mobilů trapná, a hlavně ubylo hlášek, které tentokrát na svá bedra vzala jen Vanda.

Špindl 2 (2019) odpad!

Bohužel nemůžu jinak. Scénář ve stylu jakýchkoliv dvou dílů Ordinace nebo Ulice (vezmi tři čtyři dvojice a každé dej jakýsi povrchní mikropříběh a na konci je dej konečně dohromady), jen v prostorách Špindlu. Ostatně, už mě vyloženě s.ere, jak se české filmy podřizují sponzorům. "Hele, máme na Moravě vinařství, budeme vám dodávat víno do Prahy se slevou nebo zdarma, a vy o nás natočte film, třeba tři, taky seriál by se šikl." . "Hele, máme velký vodácký kemp, co o nás natočit pár filmových komedií?" - "Hele, máme na Slovensku v Tatrách super pobyty..." - "Hele, ve Špindlu máme taky, a je to blíž..." Atd. Navíc to ze všeho nejvíc připomíná Kameňák bez vtipů. Naprosto otřesná střihová skladba, kdy často není jasné, kdo kam jde, kde je, jak se kde objevil, jestli je noc, nebo den, jestli jsme v hotelu, nebo bufetu apod. Tomu vydatně "napomáhá" naprosto neschopná kamera, která zná jen polocelek, jen když je potřeba propagovat zasněžené krásy hor, přejde se výjimečně do celku - který je nastřižen opět tak neústrojně, až z toho bolí oči a mozek, protože ty celky nijak nevztahují k dění před a po nich. Detail kameraman taky nezná, a že by se často hodil. Třeba ve scéně, kdy Bendová vyjde před hotel a s pobaveným úsměvem vytáhne rtěnku - na tuto o několik scén později navazuje jiná, kde dva chlapi stojí u lyží zapíchnutých do sněhu, vedou nějaký dialog o čemsi, dokonce o vyfocení telefonního čísla, a sice divákovi nakonec dojde, že asi Bendová tou rtěnkou na lyže jednoho z nich napsala telefonní číslo, ale divák to NEVIDÍ - a to ani v detailu na těch lyžích! Vzhledem k tomu, že herci nemají co hrát, nedá se jejich "výkon" posuzovat, i když Jitka Sedláčková to málo alespoň zahrát zvládne na jisté vyšší úrovni. Nepochopil jsem ta cameo vystoupení Verešové, Vémoly nebo Zawadské, a ostatně ani Andrlová, Rimský, Pavlásek (jeho stand up vystoupení vejde do dějin jako to nejtrapnější na světě), Synková (btw, největší klišé ever s tou flaškou) jsou zde wtf do počtu. Kohákův band jsme nikdy neslyšeli hrát - vzhledem k jejich neustálému alkoholickému opojení to musela být mazec muzika. Taky mi tu vadí náhody - Navrátilova postava najde holku, ale nečeká na místě na příjezd, aby navigovala, ani jeho mobil nikdo netrasuje, aby zraněnou rychleji našli - ale maminka, tedy macecha, která zabloudila a sama neví, kde je, ji najde natotata. Doktorka nic neudělá, ale pak jí děkují, jak zachránila holce život? Wtf? Mohl bych pokračovat, ale natolik za to tento "skvost" fakt nestojí. Učebnice toho, jak se nedělá film - v českých podmínkách už asi stá.

Chvíle obyčejného štěstí (2019)

Za prvních patnáct minut bych dal pět hvězd - vtipné, příjemně ironické, zvláště otázky proč (proč první taxikář v řadě není nikdy ten první?), fór s pořadovým číslem, pomerančové džusy se zázvorem, drobné věci v bytě na různých místech - super. Jenže pak to šlo ke dnu každou minutou. Veškeré klišé, co vás napadne - zálety, koukání s kamarády na fotbal, málo času věnovaného dětem, otec na mobilu, když syn požaduje pozornost vs. syn na Playstation, když chce otec pozornost... a to je vše. Fakt. Žádní rodiče toho chlápka a jeho manželky, žádné jiné záliby, vše povrchně jen takto odbyté. Navíc jsem vlastně nepochopil, proč se ti dva nakonec vzali, když on byl takový obšourník. Taky tam nesedí ten čas - za 20 minut hlavní hrdina zvládne ukecat manželku, pomilovat se s manželkou, poležet s manželkou, vysprchovat se, domluvit s manželkou na odvozu dětí, pokecat venku s kamarády, vyjet s ní a uvíznout v zácpě aut... Rychlík. Taky není vysvětlený ten konec, proč ho třeba děda znovu nenabral do výtahu, když to tak šlo předtím, proč pak jako by se nic nestalo... nepochopil jsem, protože to není řečeno, jak to funguje. Na každý pád - ten film není nijak duchovní, není nijak hluboký, nic, co bychom neviděli v rozličných amerických komediích 80. let, samotné hledání maličkostí našeho života, které nás tvoří a jsou pro nás důležité, to tu fakt není, protože tohle je jak článek z Bravíčka. Prostě klišé a povrchnost. --- EDIT: Ještě jsem si uvědomil, že si film v mnohém odporuje: na začátku nemá hlavní hrdina rád čekání v kolonách aut (proto má mopeda), a v závěrečné třetině zjistíme, že strašně rád čeká před závorami, než přejede vlak.

Stranded (2013)

Sice je to zdlouhavé a vykradené, odkud to jen jde - na toto téma -, ale přece jen mi přišlo, že to má slušné napětí, dobré herce a atmosférický soundtrack. Na to, že jsem od toho podle zdejšího hodnocení nic moc nečekal, mě to vážně příjemně překvapilo a i ty kulisy fungují slušně. Škoda, že se toho nedozvíme víc o onom organismu a jeho cílech / možnostech apod.

The Attic Expeditions (2001)

Hodně podivný, ale zajímavý, napínavý a mysteriozní film. Zvláštní je, že ten film má nakonec jasné vyznění, oč šlo (a nijak objevné, abych byl spravedlivý, už to tu párkrát bylo), a přesto je otevřený dalším různým možnostem, které jsou naznačeny a mohly by fungovat samy o sobě - záleží na divákovi, co si pro sebe - jakoby navíc k jasné odpovědi na to, oč šlo - vybere. A přesto že se tu hraje s pradávnými temnými silami, nemám z toho filmu dojem okultistické agitky a až na ten drobný náznak s otočením obrazu ničeho proti křesťanského. Vlastně další zvláštní věc - navzdory temnému tématu a hororovým prvkům má film vlastně spíše pozitivní vyznění, řekněme ve stylu zlo plodí jen zlo. Jo, a pak je tam postava dr. Kafe, což je taky dobrý vtípek pro nás, kafaře. Jinak obrazově je to na úrovni televizní produkce, ale sehnal jsem jen ořízlou 4:3 verzi, takže tady těžko soudit, zda za to nemůže právě ten ořez. Dobrá myšlenka dr. Eka - ezoterie je v podstatě věda bez možnosti zatím některé věci dokázat. Celá naše současná věda by byla před pár set lety považována za čarodějnictví.

2067 (2020)

Což o to, vizuál je vypiplaný a líbil se mi, i když v té části z roku 2067 vykrádá původního Blade Runnera. Ale poslabší je to dějově a herecky. Například půl hodiny trvá, než se dostaneme k zápletce, což je fakt hodně, a to běhání džunglí rovněž působí natahovaně a zmateně. Navíc jako by se příběh o 400 let dopředu odehrával na ploše sto krát metrů, protože kluk nejde nikam jinam, jen se pohybuje od "žampionu k bedle" (parafrázuji písničku českého zpěváka Helekala), ale nikdy nejde hledat nikam dál, jen na tom kdoví čím vymezeném území. Celá ta podzápletka s tátou, mámou a zlounem je tak okatá a očividná, že moc napětí nepřináší, a stejně nedává logicky moc smysl. Ani v rámci pravidel nastavených pro tento příběh. Nejtragičtější jsou však všechny ty dojemné a uplakané scény, kde pláče každý - a nejčastěji překvapivě hlavní hrdina (nesympatické, zamindrákované, hubené a ubrečené a neustále fňukající hovado - to je mi tedy hrdina), takže už z těch srdceryvných scén má člověk za chvíli leda legraci. Ony totiž při té nafouknuté a neúměrné stopáži o to víc vyniknou, i ta jejich hloupost. A nakonec - i přes ten vizuál - to vlastně působí jako televizní povídka.