Letadla, vlaky, automobily (1987)

Je to milý a pohodový film, o tom žádná, s hřejivým koncem, ale přece jen... Na vlak se skoro nedostalo, ten je uťat po asi dvou minutách, a jinak je to celé sled tak neuvěřitelných náhod a smůly, že ani na komedii už se mi to nechce brát. Martin i Candy hrají svůj standard (což je pořád nadprůměr, ne že bych si stěžoval), ale stejně mi přijde, že často scénář vaří z vody a mnohé situace mohly být daleko promyšlenější a údernější. Přijde mi, že potenciál se zde nabízel daleko větší, než nám rutinér rodinné zábavy John Hughes nakonec poskytl, a že šlo jak víc přitlačit na pilu v těch mezilidských vztazích, tak i na sled těch historek, aby to mělo šťávu. Ale jak říkám, není to špatný film, je pohodový a potěší, ale přece jen mám pocit nedořečeného a často jen naznačeného.

Kulky spravedlnosti (2019)

Podobně jako je dvojsmyslný název (hlavní hrdina se jmenuje Justice a má koule), tak dvojsmyslný je celý film, který se dá brát buď jako geniální, nebo jako totální hnus. Asi takhle - nemám potřebu to kdy vidět znovu, ale těch politicky nekorektních dvojsmyslů je zde hromada (a určitě jsem ne všechny dokázal postřehnout) a nakonec to má dokonce vůbec ne parodickou, ale silnou myšlenku k současnému stavu světa. Celé to vypadá, jako by si dali mladí Jeunet s Bessonem speed a prokombinovali to s moderními pokusy o komiksové prvky ve filmech včetně cákanců krve. Je zde dost nahotinek, dost mrtvol, dost sexu, dost krvavých přestřelek, ale celé to drží jakousi svoji poetiku hnusu, a přitom je to totální mindfuck, který vlastně ale i může dávat smysl. Těžko se to popisuje, to se žel musí vidět. Říkám žel, protože i přes jisté zajímavé myšlenky skryté dovedně v pozadí (taky dvojsmysl) a velmi vtipného robota z toho nakonec mám spíše negativní pocity.

Reklamy Jitky Molavcové (1985) (pořad)

Písničky Jitky Molavcové mám rád, i když na rovinu kdovíjaká zpěvačka není a výšky moc nevytáhne (a že v některých písničkách by se to hodilo). Tady jsou chytře písničky vtipné a humorné střídány s romantickými fláky a funguje to. Ovšem ty jako mezi reklamy jsou spíše trapné než vtipné. Zas na druhou stranu je tu celá škála herců v malých rolích, ba až štěcích (třeba Filip Renč, který ani není uveden v titulcích, který hraje Itala s pivem v klipu Káva a čaj), což mne pobavilo (ačkoliv Vozábovo věčné opařování se kávou už časem moc vtipné nebylo a chyběla mu pointa), a pak je tu genius loci Prahy 80. let, která tehdy ještě byla městem pro obyčejné lidi, ne bohaté turisty.

Desátá oběť (1965)

Dost velké zklamání. Začne to dobře, jako takový předchůdce Running Mana, Pana a paní Smithových a dalších filmů s podobnou tematikou, jenže... Jako by sám režisér se nedokázal rozhodnout, co točí. Chvilku je to sci-fi, chvilku kritika italské společnosti, chvilku kritika reklamních praktik, chvilku to má zajímavě mystický nádech (uctívání západu Slunce na pláži, které v tu dobu ale vychází v Americe), pak je to vztahová komedie o žárlivosti a konec je už zcela crazy... Ke všemu tu nefunguje ani vnitřní logika příběhu, kdy jsou sice nastavena nějaká pravidla, ale každou chvíli se porušují, vrazi a oběti běhají po veřejnosti a nikomu nevadí možné civilní oběti, jedno z pravidel je v závěru porušeno (ani manželka, ani milenka nejsou součástí hry, tudíž dosvědčují zbytečnost celé hry). Do toho podivná výprava jako z Expa 68, to snad i v Muži z prvního století byla nápaditější, neustálá divně a neladně znějící hudba, která je pokusem o skloubení jazzu a pop music. Mastroianni má na hlavě zelený trávník místo vlasů a Ursula na mě nikdy nepůsobila sexy a tady s tím velkým zadkem v kalhotách už vůbec ne. Chemii mezi ústředním párem nevěřím ani za mák. Nakonec vlastně ani nevím, co a jestli mi to chtělo říct.

Svaté srdce (2005)

Takhle to dopadne, když se Turek rozhodne točit o křesťanských hodnotách, z nichž většinu chápe z rychlíku a četby Wikipedie o svatých. Vychcaně vypočítavý feministický film, který polemizuje s Dostojevského Idiotem a s tím, zda skutečně stačí mít jen zcela dobré srdce. Některé scény mne svou přehnaností až vyloženě urážely. Jako - nemám nic proti pomoci druhým lidem, víře, sebeobětování, ale v tomhle podání si to nezadá s těmi nejnepovedenějšími náboženskými agitkami (vždy si pak vzpomenu na Troškovu parodii "Ach bóže, ach bóže...") a ta scéna, kdy jde metrem a doslova se rozdá, měla být asi tím nejemotivnějším ve filmu, ale mně osobně přišla směšná svou doslovností a snahou o kapesníčky... Cesta do pekla bývá někdy dlážděna dobrými skutky, a tenhle film je toho žel příkladem. Chápu, co chce říct, ale říká to tak polopaticky a úlisně, až má spíše opačný efekt.

Pod kontrolou (2004)

Tak trochu námět jako z Mechanického pomeranče a pár jiných filmů a TV seriálů, takže nic objevného. Ray Liotta svůj přerod hraje dost dobře, ale jinak je to zdlouhavé, vlastně o ničem, spousta zbytečných scén, je to delší, než mělo být, a vlastně mám problém i s tím vyzněním, že člověk se může změnit na lepšího, jen když vlastně bude chtít a bude tomu věřit. A už nebude vrah a obětem se bude jezdit omlouvat. Navíc je tady strašně moc náhod, aby to šlo k tomu konci, jak chtěl scenárista, a že stalkera ani mafiána celou dobu nikdo z těch, co ho hlídali, ani očkem nezahlédl, bylo spíše znamením, že hlídají hodě blbě i tak. Zklamání.

Polda - Kdo míří vysoko ... (2020) (epizoda)

Mne tenhle díl moc nebavil. Ubylo rapidně hlášek, Bříza se chová dost pitomě a ani si nedokáže zabezpečit hlavního svědka, aby mu neutekl, Junior hledá podnájem, psycholožka nikde, Vanda nikde. Obtloustlá holka se severomoravským dialektem má být elitní žačkou policejní akademie, drsného učitele střelby hraje na půl plynu Kratina a šéfku celé akademie Hrubešová, která, když nemůže ukázat bobra, jako vždy dokazuje, že herecké vlohy ji minuly hodně zdaleka - což je tady vidět při její závěrečné scéně, kde jí snad ani neřekli, jak běhat v policejní sukni a jak správně držet v ruce pistoli. Ach jo. A chápu dobře, že tímhle nijak neukončeným dílem 4. série končí? Divné, fakt podivné.

Mařenka a Jeníček v lese hrůzy (2020)

Hvězda za kameru a výpravu, tam fakt klobouk dolů. Jinak jsem dostal naservírovaný prostinký příběh, který by vystačil tak na dvacet minut, nesympatickou asexuálně vyhlížející tomboyku, strašidelný příběh, se kterým se pak nepracovalo (!) - fakt, čaroděj ani děsivá holčička už vysvětleni a nějak do detailu využiti nejsou, jen furt někam šepotem lákají, aby bylo jako to strašidelno, dále se mi dostane politicky korektně černocha a genderově ženské hrdinky (stejně jako v hororu V lese dnes v noci nikdo nespí), voiceoveru (!), rýpání do církve, muchomůrek, parodie na boží oko, Měsíce na nebi, který by měl couvat, ale dorůstá, a celkově to spíš připomíná hodně, ale hodně laciný odvar Krabata, než Jeníčka a Mařenku, bo nedojde ani na "vidím světýlko", dokonce ani na loupání perníku. Come on! Jinak příběh je, že někdo někam přijde, tam stráví nějakou dobu, a pak zas odejde, nějaké napětí, zvrat, střet, tedy kolize, to tu fakt není, navíc ten závěrečný "souboj" je tak rychlý a odbytý, bez obrany (!), až mě to urazilo.

Dnes v noci v lese nikdo nespí (2020)

Hvězda za snahu natočit polský horor. Jinak je to ale samé klišé, nedává to logicky smysl (ta prvotní věc, to si jí nikdo na světě nevšiml a nešel do lesa hledat?; ten chlap, co má protézy, se živí jak, když nevychází?, kolik tam zmizelo lidí z tábora za těch dvacet let - nikdo je nehledal?, jak daleko můžou být od základního kempu - kde jsou ostatní, kam zmizeli? apod.), je to dlouhé a o ničem, o ničem, jen čekáme, kdo je další na řadě, odškrtneme si z těch pěti lidí dalšího, a když nám začnou postavy docházet, přihodíme poldu. Taky by mě zajímalo něco víc o té mutaci, jak to, že jsou nesmrtelní, proč mu holka neusekla hlavu (taky jste to čekali, ne?), proč musí být kněz imrvére hned na kluky a proč tu máme vůbec problematiku gayů? Protože Netflix, že? Povinnost protlačit genderové (kdo vyhraje a je nejlepší v tomto filmu?) a politicky korektní věci i do teen hororu, fuj. Jo, a co ta retrospektiva, jakou ta tam mankote měla mít smysl?

Dokonalý únik (2009)

Jejda, to bylo blbé. Ten zvrat ve dvou třetinách filmu mne napadl asi po deseti minutách (když se konečně kamery přestaly klepat), ono tam zas tak moc lidí není ostatně, jen jsem nechápal potom některé promluvy (třeba při pauze na čůrání - jako proč by si takto intimně říkali takové zbytečné kokotiny?) nebo jejich jednání (opět zcela zbytečné). Mno, pak nsleduje skoro čtvrthodinová (!) retrospektiva, aby se to nakonec překlopilo v nechtěně komický komiks. Fakt. Jinak, když zkouknete prvních deset minut filmu a pak skočíte na cca 57. minutu, o nic moc nepřijdete.