Hospoda - Píchačky (1996) (epizoda)

Hodně dobrých hlášek, jež sepsal mchnk, podrazácký Jonáš a jak se dobrý nápad může obrátit proti jeho strůjci.

Hospoda - Casanova (1996) (epizoda)

Proč dědka chytla druhá míza a proč je najednou tak čilý, je sice hlavní zápletka tohoto dílu, ale mně se líbily víc ty vedlejší drobnosti - četba z novin, brněnský rekordman, striptýz Duška, jak se Zatloukal dostal na záchytku, že se zavírají hospody, ale ty nově otevřené už nejsou dobré... A ostatně by mě zajímalo taky, co dělá servírka Mařka po práci, děda si ani netipnul.

Supernova (2000)

Ještě že jsem si k tomu nic dopředu nečetl. Takhle podhodnocenou sci-fi už jsem dlouho neviděl. Přitom to má slušnou atmosféru, sympatické herce, trochu erotiky (tvl, Janewayová z Mentalisty!), fakt dobrého protivníka, do toho jednu kosmickou záhadu a konec se mění v survival horor - co víc si přát? Triky a výpravu to má taky solidní (třeba na tom těžebním měsíci) a nechybí sem tam humor ("možná proto letíme tak rychle"). Jen mi bylo líto, že Lou Diamond Phillips nedostal více prostoru. Ale třeba ta sekvence mezi počítačovým technikem a počítačem ("simuluj moji smrt"), ta je hodně působivá. A lepší než všechny novější scifármy na téma umělé inteligence. A taky se mi líbilo, že robot se po lodi nepoflakoval celou dobu jen tak. :-)

Smrtící naděje (2012) (TV film)

Docela slušné zvraty na večerní nedělní kriminálku pro ženské (a skutečně to nemyslím nijak pejorativně), i když je - vzhledem k počtu postav - jasné, že tam bude ještě někdo jiný. Manželka se u toho bála, konec ji potěšil (i když toho poldu nepoznala, až o pár minut později - možná to chtělo nějaký můstek), takže vážně v tomhle žánru pohoda.

Pobřeží smrti (2018) (TV film)

Oceňuju, že i když tvůrci opisovali od Daphne, pokusili se o pár vlastních zvratů, které by samy o sobě byly zajímavé včetně konce a doznění, kdyby kurnik něco divákovi vysvětlili, a ne že nějaká baba skoro na půl pusy řekne, jak to asi bylo a o asi bude. Což ve mně vyvolalo otázku, proč ta služebná nezasáhla dřív, a když už, tak proč ta blbě?

Hospoda - Záškoláci (1996) (epizoda)

Taky nic moc díl, takový generační, a Dušek tady najednou kdovíproč není chlap nad věcí. Vondráčkovou jsem vůbec nepoznal, asi jediná její role, kde se jí skutečně povedlo zahrát někoho jiného. Možná proto, že nehraje věčného diblíka. Jinak jsem nepochopil tu vsuvku s profesorem u stolu štamgastů - do té doby suverénní učitel se nechává sprdávat štamgasty? A proč? Že má malý plat? To asi má Babula u kotle taky. Nesedělo mi to sem. A přišlo mi, že ani Preiss neví, jak svou postavu uhrát a zahrát.

Hospoda - Záloha na palmáre (1996) (epizoda)

Škoda, že ta pointa je tady nejen hodně čitelná, až brutálně řekl bych, ale asi třikrát potom ještě totálně zazděná, takže to celé nakonec vyšumí do ztracena.

Ruchoth Raoth (2017)

Myslím, že v žánrech nahoře v hlavičce chybí horor, naopak žánr thriller přebývá. Nejprve k formální stránce - ta je dokonalá a takhle atmosférický horor (skutečně s pár jemnými odkazy na Davida Lynche) s dobře načasovanými lekačkami a velmi, skutečně velmi dobrými scénami jsem v české kotlině snad ještě v posledních 30 letech neviděl. Ta scéna s matkou nad postelí je dokonalá. Herecky je to Kozubův koncert, ale bez skvělého výkonu paní Sasínové-Polarczyk by to také nebylo ono, protože tu posedlost dovede zahrát skvěle. Nu a pak je zde příběh a poselství. Což o to, poselství samo se mi líbí moc, ostatně už papež Jan Pavel II. razil heslo Nebojte se! a dobře věděl proč. A ano, nevím, jestli to tvůrci zamýšleli, nebo ne, ale křesťanskou linku tam cítím hodně silně. Čímž se dostávám k problému tohoto díla. Z těch náznaků a střípků se to hrozně složitě skládá. Ono to chvilku vypadá jako polemický film o eutanazii, chvilku o dobru a zlu v člověku, ale také o schizofrenii, posedlosti démony... takže vyčíst z toho ono hlavní poselství je docela těžké, a člověk si ani pak není dvakrát jistý, jestli tvůrce dobře pochopil. Ano, vodítky budiž úvodní citát a závěrečná slova matky (odkud asi, že? - což mi teď dochází, že vlastně ano, i tím je to o té eutanazii a posedlosti vnitřními démony, aha), ale... Každopádně, svůj význam jsem v to našel, a když nad tím víc přemýšlím, tak ty náznaky ve filmu je jen podporují. Nechám si to v hlavě ještě rozležet.

Hospoda - Vetřelci (1996) (epizoda)

Každý příběh potřebuje hrdinu a protivníka. V tomto seriálu se hodně vyvedl jako protivník pan domácí, slizký a záludný chlápek, který se občas ve vidině rychlého výdělku spřáhne s podivnými týpky podobného ražení jako on sám. V tomto dílu se pokusí o vzpouru proti štamgastům, když jim se svým kumpánem obsadí stůl, a vyvine se z toho napohled dětinská, ale jinak běžná opilecká válka. ("Tihleti abstinenti, ty znám, když se pak rozjedou, nevědí, kdy přestat."). Plus něco o úplatnosti českých umělců - jde jen o výši částky, ne o hrdost.