Jeden musí z kola ven (2011)

Mám rád špiónské filmy, líbí se mi Špion, který přišel z mrazu, ale tak nějak Le Carré už ve svých knihách má problém s příběhem - jen kupí (často, ne vždy) záhadu vedle záhady, setkání v zakouřené místnosti vedle dalšího takového setkání, a tady je vidět (stejně jako u "panamského krejčího"), že to prostě nejde uhrát jen atmosférou místa a doby. A všeříkajícími, a přitom nicneříkajícími pohledy. Já CHÁPU, co mi tvůrci filmu chtěli říct, chápu propojení a spojení ve filmu - ale byla mi celou dobu jedno. protože film je pojat antidivácky. Když už to vypadá, že by se divák mohl chytit, hodíme střih, a nejlépe flashbackový. Postupně si sami, jakoto inteligentní diváci, máme skládat celý obrázek. Jenže - to by mne film musel pustit dovnitř. Když se mnou, jakožto divákem, od začátku nepočítají, a jen se artistně ukájejí dobovým retrem ve výpravě a částečně hudbě, já jim jako divák na film kašlu. Nezajímá mne příběh, nezajímají mne postavy, protože jste mi je vy, tvůrci, neprodali. Jediný díl původního britského Života na Marsu má větší grády.

Tohle je válka! (2012)

Reese se nejspíš inspirovala u Meg Ryan, a když chce někoho oš.u.kat, pozve si ho do filmu, který spoluprodukuje. Tady si vybrala dva metrosexuální manekýny, jejichž charisma stačí tak maximálně na gigoly, ale ne na tajné agenty (zlatej Sean Connery, Pierce Brosnan, Timothy Dalton, i ten Richard Chamberlain měl větší koule). Celé se nám to naladilo do pastelových barev 50. let, asi aby byla bžunda, a nahodila se romantika vyčpělá už v době Svateb podle Mary. Nudné, nevtipné, klinicky čisté, vydrhnuté Savem, bez špetky nápadu, vkusu, vtipu, pořádné akce.

Muž na hraně (2012)

Divný film. Kdyby byl aspoň trochu promyšlený, ale tohle byl sled neuvěřitelně amatérských výkonů, scenáristických naschválů a hlouposti. Prvotní nápad skýtá daleko víc možností, ale nakonec je z toho historka, která při bližším rozboru vypadá jak z pera účastníka víkendového kurzu Jak se stát spisovatelem snadno a rychle. Autor viděl i nějaké heist filmy či dokonce televizní seriály, a uplichtil nám konzumní jednohubku pro nemyslící Železného většinu. Která to prý chce. Jinak postavy všechny do jedné nesympatické.

Černé zlato (2011)

Byl jednou jeden arabský šejk, byl chudý a se sousedním šejkem smouvu uzavřel o neútočení. Syny jeho si jako zástavu nechal. Pak však v zemi černé zlato objeveno bylo a rozepře mezi ně zasadilo... Atd. atd., až ke konečné "velké" bitvě. Mezitím pár vztahových sekvencí, otec-syn-nevlastní syn-nevlastní otec, princ-princezna, arabský pohádkový kolorit... ale nic, co by překvapilo, nadchlo, potěšilo, pozvedlo nad úroveň obyčejné prvoplánové historky. A i ta hudba Jamese Hornera je už tak nějak stále stejnější.

Iron Sky (2012)

Zajímavý nápad, snažící se být tak třeskutě parodický, až je zcela bezpohlavní, bez chuti a zápachu. Triky jsou pěkné, ale děj je i na parodii neskutečně stupidní a vleklý, vtipy nevtipné, navíc se schéma opakuje stále dokola.

Nepřítel pod ochranou (2012)

Stará dobrá špionážní oldschoolovka, I love it! Dodržené zákony žánru, přehledná a slušná akce, nelogičnosti v míře, výborný skript a výprava, snad jen ta klepající se kamera nemusela být.

Oprávněné vraždy (2008)

Hodně slabé. Televizní zpracování bez špetky originality, nápadu nebo atmosféry, a scénář vytáhli odněkud z kadibudky. Jasná linie příběhu nám ani nedává možnost tipovat, kdo je vrah, protože je to tak jasné hned od začátku, takže nám nezbývá, než si odškrtávat, co dopředu tušíme, a čekat na závěrečné, naprosto nepovedné a hloupé finále. Kdyby ty postavy byly aspoň životné, a ne jen nějaké plakáty, tak bych tomu konci možná - skutečně jen možná - věřil. Ale takhle je slabota a blábol.

Jack a Jill (2011)

Adam Sandler již definitivně opustil inteligentní komedie a našel se - ke škodě diváků - v laciných buranských a fekálních projektech. V podstatě jen sled varietních scének nám představí Adama Sandlera jakožto otce od rodiny a pracovníka reklamní agentury - a současně nám představí Adama Sandlera i jako svou sestru! Úžasný, nápad, viďte? Navíc sestra (v Sandlerově podání - má jít totiž o dvojčata) je nepříjemná, mele, co jí slina na jazyk přinese, přitom jí hodně lidí tvrdí, že má zlaté srdce. Její brácha přijde na to, že nejlepší bude sestru provdat. A možná mu to vyřeší i problém, jak sehnat do reklamy pro Dunkin´s Donut slavného Al Pacina. A o nic víc nejde. Pak je zde již jen sled výše zmíněných scének, často nevtipných a spíše trapných, a celá plejáda vedlejších postav (španělský zahradník, adoptované indické dítě, které si izolepou na své tělo lepí různé věci, kolegové v práci...) a spousta cameo rolí spíše v USA známých celebrit (s pár výjimkami - Johna McEnroea nebo Johnnyho Deppa známe i u nás. Ale u toho Deppa mám pocit, že ani netušil, že hraje ve filmu.) Ani to téma dvojčat zde není nějak dovedeno k hlubšímu pojetí - sice na úvod a závěr snímku jsou natočené záběry s - asi - skutečnými a reálnými dvojčaty, ale tyto záběry jsou výpovědí někde zcela jinde, a dokonce předčí samotný film. Samotná účast Al Pacina je mi záhadou. Buď nutně poteboval peníze, nebo na něho Sandler něco ví, jinak není možné, aby herec takových kvalit představoval sám sebe, jak pílí za ženskou verzí Sandlera a jak nakonec skutečně natočí reklamu na Dunkins Donut! Celý film je zcela zbytečný a nafouklý Sandlerovým egem, kde sice ještě drží nějaké hranice (i když i na fekální vtipy dojde), ale celkově to svědčí spíše o jeho klesající inteligenci. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/jack-a-jill.html

Machři (2010)

Od úspěchu Old School (česky Mládí v trapu) se v Hollywoodu pokoušejí natočit podobný film - z poslední doby je to třeba Pařba ve Vegas, Starý páky a nebo tento Sandlerův pokus. Mezi námi, Sandler hodně rychle ztrácí dech. Pokud vezmeme Sandlerovu tvorbu, asi největším jejím vrcholme byly filmy Punch Drunk Love (Opilí láskou), Kurs sebeovládání a 50x a stále poprvé. Do té doby točil žánrové oddechovky, kde se snažil prokázat až přehnaně jakýsi komický talent, a po této éře začal točit filmy podle svého, ve své částečné produkci i dramaturgii, a to nikdy nebývá dobře. Protože nad sebou nemáte nikoho nestranného, kdo vás usměrní a řekne, tudy ne. Machři mají docela slušný nápad, občas výborné vtipy a slovní přestřelky ("Ten tvůj pes má hlas jak Stephen Hawking."), jež jsou však vzápětí následovány scénkami a vtípky naprosto trapnými a pubertálními. A neomlouvá je ani to, že tématem filmu je setkání pěti kamarádů po letech na pohřbu bývalého trenéra košíkové. Na něž se všichni dostaví se svými manželkami a rozmazlenými fakany. Trošku to připomíná sérii National Lampoon, střihnutou Zoufalými manželkami. Špatné je, že ani nevíte, co si o postavách myslet. Sandler zde třeba hraje hollywoodského hereckého agenta, ale chybí mu jakákoliv sebereflexe, takže svou postavu nijak nekritizuje, nebo jen trošičku (o což si podobné zaměstnání vyloženě říkalo), a na konci ze sebe dokonce udělá posla morálního a mravního poučení. Aby pak mohly vybuchnout na obloze ohňostroje a všichni se k sobě družně tulili přes všechny trable, které o víkendu ve velké chatě v lesích u jezera prožili. U některých herců je dokonce zcela nevyužitý potenciál - například Chris Rock jakožto domácí hospodyňka zde nemá co hrát, hodně upozaděny jsou ženské role, kde vyniká Salma Hayek, na níž je vidět, že si natáčení užívala s nadhledem a dokázala jediná svou postavu potřebně podat. A pokud se týče oněch vtípků a jejich nevyváženosti, vězte, že i tady se dočkáte těch zbytečných fekálních, včetně kuřích ok a tlusté černošky, která pořád někde padá - v té chvíli si skutečně vzpomenete na Škopkovou ze Slunce, seno, a řeknete si, že ten Troška není až tak špatný režisér. Což už je tedy co říct, viďte? Skutečně škoda, protože Machři mohli být docela příjemnou sondou do životů čtyřicátníků, jenže jim chybí sevřenější dramaturgická koncepce, příběh s alespoň nějakým zvratem nebo rozvíjením něčeho, a posléze i ona vyváženost a tah na branku. Tohle je do filmu poskládaný koktejl silvestrovských scének v podání několika amerických komiků, a podobně jako ona silvestrvoská pásma, bez jakékoliv soudružnosti. http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/machri.html

Taxi 3 (2003)

Za to horské pronásledování tři hvězdičky, ale jinak opět nastavování kaše spříliš mnoha hluchými místy, kdy se člověk moc nebaví,