Vendeta (2011)

Neskutečně zbytečné zdlouhavé záběry, z těch přes rameno, když někdo jde po schodech / chodbou / lesem / přes mýtinu, případně záběrl na stěrače už jsem měl časem osypky. Ale jistě, on by samotný příběh jinak vystačil sotva na poloviční stopáž a jeden díl Kriminálky Anděl. Jinak námět zajímavý, to zamyšlení, kde by se kolotoč vražd zastavil a tak, ale to podivné podání a různé logické lapsy! Stále jsem měl na jazyku nějaké to WTF (MOŽNÉ SPOILERY: Např. když kulhá, proč nemá hůl, když Kaiser odtáhne kluka, to neodtáhne soušku přes silnici?, nebo proč ten spadený kmínek nepostrčil gazíkem?, kde sehnal čtyři milióny?, jak si mysleli, že to projde, když jeden chlap doktůrek by asi nepřepral dva kovaný poldy?, a jak by podle toho cover plánu věděl, kudma pojedou?, proč kulhajícímu Kaiserovi cesta do chaty trvala nepoměrně kratší dobu než běžícímu Vetchému?, kluk v maximálním šoku a jediný není pochcaný strachy?, kluk v šoku a pochopí hned složité instrukce?). Plus reklama na vlastní DVD (hru) a naprosto nesouznící s filmem závěrečná píseň Ivy Bittové podle Skácela, která sice není ama o sobě špatná, ale sem se hodí jako pěst na oko.

Nezvaní hosté (2011)

Kamera není špatná, i když střih se ji snaží často úspěšně zlikvidovat. Herecky nijaké, kromě pedofilní záliby pana režiséra v detailech nedospělého děvčete. A dějově těžké zklamání. Boogeyman měl alespoň nějakou atmosféru, tohle je jakási španělská verze s realistickým podtextem a snahou být Torovský víc než del Toro. Některé scény napínavé, většina ale nudný balast. A strašák vlastně nikdy nic neudělá, jen se ho každý bojí - a nic.

Hněv Titánů (2012)

Jak se ti bozi v úvodu setkávají jak na srazu gymplu po letech, a pak se začnou mydlit trojzubcema, nebo jak drak ohněm nepropálí kus dřeva, je to děsná prdel. Akorát, že to tvůrci mysleli vážně. Stejně tak ty kydy, co všichni vypouštějí z pusy. Pravidla tu nějaká neplatí (natož nějaká pravidla akčňáku, jestli tohle někdo chce řadit k akčňáku), a celé mi to spíš připomínalo Válku bohů od toho přebarvičkovanýho Inda říznutou Percy Jacksonem - což asi tvůrci opajcnuli schválně, aby podchytili ty týnejždry, co ještě jediní choděj do kina, protože jim stačí, když to bouchá, má nadupaný soundtrack a na plátně se míhají nějaké barevné skvrny a výbuchy.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Tanec s vlky na Marsu s loděmi ze hry Atlantis. Ale jo, proč ne? Kdyby v tom byl aspoň nějaký nadhled a nebralo se to tak vážně, jako kdyby vážně točili nějaké Poselství, aby na sebe lidi různých ras byli hodní. Nudil jsem se docela hodně, některé scény mi dokonce přišly hodně zmatené.

Detektiv Dee a záhada smrtícího ohně (2010)

Chvílemi je to zábavné, chvílemi až moc naivní, vadí hrubý střih, rychlé švenkování kamerou, nemožnost si postavy vychutnat, vadí hodně špatné počítačové triky. Jsem rád za znovuoživení legendy detektiva Ti. Ale celkově taková nevyrovnaná, i když skutečně zábavná podívaná. Rozhodně víc, než juniora Downeyho Sherlockové.

Obvyklí podezřelí (1995)

Nemůžu si pomoct, přišlo mi to ukecané, dlouhé, akce nezáživně natočené. Jak tu někdo píše, překvapivé konce má i Columbo nebo Hercule Poirot, ale tam do poslední chvíle netušíme ten poslední zvrat. (Fakt existuje někdo, kdo od páté minuty netušil, kdo je Kaizr Soze? Osobně jsem doufal, že je to až moc evidentní, že bude ještě nějaký twist, a ono nic.) Prostě mne to nijak nechytlo, ničím, snad jen herecké výkony byly alespoň průměrné.

Pupendo (2003)

Zcela nezvládnutý návrat do 70. let mezi ne zrovna obyčejné lidi - celé je to viděné z pohledu řekněme pražské intelektuální smetánky. Depresivní atmosféra té doby v tom zčásti je, ale opět jde o slepenec historek více či méně vhodných, do sebe však zašroubovaných tak násilně a nepřesvědčivě, až bolí. Nemít Nikola Pešková tu svou porno aférku a kdyby tu neměla Cibulková full frontal, možná by se o filmu snad ani nepsalo. -- EDIT: Některé situace, motivy a postavy jsou sice zpočátku nadějně načrtnuté, ale co je to platné, když to vše skončí přejarchovtštělým a časově přepísknutým dialogem (jindy monologem), bez nějakého většího zvratu, ukončení nebo vyznění? (Za vyznění nepočítám radost za mřížemi z posledního pražského záběru.) Kamera slušná.

Pelíšky (1999)

Písničky, Kodet a nostalgie, nic víc tenhle film nedělá. Ale právě díky výše zmíněným ingrediencím to funguje, ani snad tvůrci nevěděli, jak se jim to povedlo. Pokud bychom však měli film rozebrat podrobněji, je to snůška hloupostí, postav bez psychologie, černobílého vidění světa a rovněž spousty nelogičností. ----- Co dodat k filmu o němž už bylo všechno řečeno a není tedy možné objevit nic nového? Co napsat o vysoce pohodovém kousku režiséra Jana Hřebejka, který strhal všechny rekordy v návštěvnosti? Asi nic víc, než každý nepochybně dávno ví. Takže jen pro ty extrémně zapomnětlivé či pro ty, kterí byli několik minulých let na jiné planetě připomenu, že děj... moment, teď mě napadá, že film v podstatě žádný děj nemá. Je to více méně jen sled různých epizodek poskládaných tak, "aby to bylo jako ze života". A ono skutečně je, jako ze života. V jednom z rozhovorů Hřebejk přiznává, že chtěl, aby se každý v jeho filmu tak trochu poznal, aby mohl říct: "Hele, to je přesně jako u nás doma". Divácký ohlas dává tušit, že se to jemu i celému štábu podařilo. Obraz je dobrý, ostrý, v porovnání se světem běžný průměr. Jiná kapitola je zvuk. Už u původního vlastního filmu si dali tvůrci záležet, a tak zněl - na naše poměry - velmi dobře. Líbí-li se vám tedy bigbítek ze šedesátých let, nepochybně vás potěší fakt, že zvuk si na tomto DVD svojí kvalitu udržel. Disk má velmi elegantně zpracovaná menu. (OK, za to si nic nekoupím, ale vážně vypadají hezky.) Nicméně co do výbavy - a tady mě to obzvlášť mrzí - nepatří ke špičce, spíš k průměru. Sice si s přehledem může očistit boty o jakýkoli běžný titul Paramountu, charakteristický jedním usmoleným trailerem, ale to snad není měřítko. My na disku najdeme toliko příjemný film o filmu (16 min.), profily herců a tvůrců, upoutávku, videoklip k písničce Tu kytáru jsem koupil kvůli tobě, pozvánku na film Musíme si pomáhat, a pod názvem "Udělejte si dobře" pak výběr nejoblíbenějších scén. Škoda, že chybějí jakékoli komentáře, nepoužité záběry apod. Ale třeba se někdy dočkáme speciální edice, kdo ví... Film 5/5 - Některé scény by se měly tesat do kamene! DVD 3/5 - Výbava je dobrá, ale film by si zasloužil lepší.

Kde padají hvězdy (1996) (seriál)

Nudně natočený seriál v podstatě o ničem. Příběhy snad ani nikam negradují, chybí tomu humor a nadhled, děti se berou příliš vážně a jejich herecké výkony jsou nezvládnuté.

Na nože! (2010) (pořad)

Zpočátku člověk zvědavě čekal, co se z toho vyvrbí, i když ty laciné kulisy někde v halách působily strašně... a lacině. Když pak začali vyhazovat lidi, co skutečně uměli vařit, a nechali si tam dokonce amatéry, šla pro mne celá show do kytek.