Maraton (2005)

Strašne kráááásny film......Smutný/vtipný, perfektne zahrané, motivujúce. Bolo mi ho ľúto celý čas ako som pozeral, proste nádhera. Príjemná hudbička len dodáva silu tomuto dielu. Nevidím nič negatívne, práve naopak. Len tak ďalej Kórea, máš na to!!! 5*

Přední linie (2011)

Ani neviem ako mi tie 2 hodiny ušli :) Bál som sa, že to bude naťahované, klišovité alebo príliš roztrhané. Bál som sa zbytočne. Nič také tu nehrozí a ak aj, nikomu to nevadí. Dokonca aj hudba sedela ako ušitá. Herci, mne "starí známi" :)), si opäť zaslúžia pochvalu, obzvlášť sexi sniperka Kim Ok-bin/Cha Tae-kyung. Bojové scény nadpriemerné, príbeh krásny, no čo dodať? Snáď už len zápory, ale tie som ochotný nevšímať si, ak celok vyznieva veľmi dobre. Mne osobne vadilo, že nebol úplne hladko vykreslený vzťah medzi hlavnými dvoma hrdinami - najprv ho chcel udať na súd, a potom za ním rumádzgal ako zmyslov zbavený, tam by to chcelo ešte vyhoblovať do hladka. Aj keď predsa len boli kamoši z vysokej, stále mi tam niečo chýbalo. Ešte pár drobných chybičiek, ale to ani nestojí za reč :)) 4*

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Krásne a smutné, lahodné a citlivé ba aj realita či fikcia. Každý si vyberie to, čo tam videl. Ja beriem prvé dve. A keď to spojím s Hornerom, ktorého mám rád, nevidím to na menej ako 5*. Páčilo sa mi to tak ako to bolo podané, vzhľadom na to, že filmov podobnej tematiky (avšak bez detí) je neúrekom. Skrze deti je to vždy citlivejšie, srdcervúce a aj preto je film takým silným. Herci boli výborný, život prostých Nemcov názorne podaný a okorenený o temný holocaust, takže jednoznačne odporúčam.

Doo salamida (2007)

Opäť jeden z vysoko podceňovaných kórejských hororov. Neviem si pomôcť, ale mňa to stále držalo v napätí, vraždy jedna za druhou ani netreba dlho na ne čakať, všetky do seba zapadajú, ba podaktoré sú aj okorenené flashbackom, ktorý odhaľuje podstatu veci. Klasické vŕzganie dverí, či poihrávanie vetra to všetko k hororu patrí, a i keď som nebol "dosratý" od strachu, stále to ponímam ako vysokokvalitný horor. V podstate tu ani nejde o strach, nie je to duchársky horor, ide skôr o tie vraždy a ako to všetko do seba zapadá, čo za tým je, kto to zapríčinil a podobne. Hlavná hrdinka mi bola sympatická a koniec bol nadmieru epický a tak som rozmýšľal nad 5*, ale dal som nakoniec 4*, lebo ešte by sa to dalo zdramatizovať a natiahnuť. Predsa len nesmieme nikomu veriť, tobôž nie sebe!

Tetovaný (1968)

Ani silné, ani slabé, v podstate svieže, plynulé sledovanie. Málo vtipu a komiky, od Funesa som čakal viac, Gabin mi tam nesedel, no ako dobre prepojený celok je to priemerne prijateľné. Hlavne keď sa začne sprevádzať od základov.... :)))

Neundaeeui yoohok (2004)

Kórejský film som nevidel strašne dlho a preto po dlhom dumaní som siahol po tomto kúsku, pričom ma presvedčil aj žáner. A urobil som dobre. Kórejský romantický film s korením akčnosti a vtipu je tisícnásobne kvalitnejší, než napr. jeho americký kolega. A tu to platí dvojnásobne :) Veľmi príjemný a pohodový film s dávkami nielen spomenutej akcie, ale aj napätia čo ktorá postava urobí. Ja som taký typický Forever Alone a až na počudovanie ma to bavilo, všetky tie boyfriend-girlfriend vzťahy, ich trápenia, šťastia....asi pri tom hľadám inšpiráciu :D. Ale aj tak, kdesi v tom ich vzťahu zaváňalo klišé, ktoré som ale úplne ignoroval a sledoval ďalej. Ku koncu to hrá silne na city, slzy na krajíčku - ale to je to čo na kórejských filmoch milujem a budem milovať.

Sociální síť (2010)

Je to už dlho, čo som sa tak pri filme nudil ba aj nútil ho dopozerať. Aj tak som to nevydržal a polhodinu pred koncom len tak preklikal ku koncu. Bez nejakého víru emócií, vtipu, len so zaujímavou témou film neobstojí. Aspoň u mňa nie. Bolo to len suché handrkovanie kto bol originálnejší, kto to vymyslel prvý, kto chce peniaze a kto to vyhrá. Navyše som to videl s tak sprostým dabingom, že tie hlásky mi už pekelne liezli na nervy. Proste fuj, 2* za tú tému a za sexi aziatku, nič viac.....a ešte jedna vec - Fincher ma neskutočne sklamal.

Rašómon (1950)

Čo sa týka starých samurajských filmov, tak tie mi nie vždy sadnú - sú rozťahané, veľa sa v nich kecia a aj hudba je v nich furt na jedno kopyto. Ale pri Rašómonovi som bol trochu prekvapený, že to nie je také jednotvárne ako niektoré ďalšie, hoci to s tou uši-píliacou hudbou a dlhým kecaním tu ostáva, avšak je to podané inak, než som doteraz videl. Pekne sa v tom dalo orientovať, celkom som bol aj zvedavý čo je vlastne pravdivé a herci hrali pútavo (hlavne mladší Mifune, než na akého som bol doteraz zvyknutý). Samozrejme až na niektoré "úlety" ženskej hrdinky (ten na nervy lezúci plač, alebo smiech) či podivné samurajské súboje. Všetko je teda založené na rozprávaní príbehu vždy z iného pohľadu a konanie (a teda aj rozprávanie) postáv odráža ich povahy, kto je aký vo svojom vnútri, či sebec, či zlodej alebo niečo iné. Film tak ponímam ako starú slušnú klasiku, ktorú je určite zaujímavé vidieť.

Libanon (2009)

Nie je veľa snímkov, kde je centrom pozornosti tank a jeho posádka, konieckoncov poznám len jeden a to Beast of War, ktorý je svižnejší, akčnejší a epickejší. Tento film ale bohužiaľ nestavia na akcii, čo je škoda, lebo istý potenciál by tu mohol byť, ale bráni tomu "pohľad z tanku". Vedel by som si predstaviť zábery kamier z ulice, zo striech, spomedzi vojakov ako čistia domy, kdežto tu sa len dívame priezor strelca, a to obmedzuje širšie poňatie diania. Mimochodom ten strelec mi liezol na nervy už od samého začiatku, neubránil som sa komentovaniu, že čo tam taký posera robí??!! Ale on je tam schválne, lebo film ukazuje ich vnútorný svet, schopnosť znášať ťarchu situácie, paniku a podobne, ale nijak výrazne ma to o tom nepresvedčilo. Takisto veliteľovi chýbala akási autorita, ktorou by mal oplývať. Pozitívny zásah do ináč priemerného diania bola scéna, keď sa ten falangista prihováral k Sýrčanovi - to bola špica, bolo v nej až cítiť tú nenávisť, akou sa Sýrčania neznášajú s kresťanskými falangistami. Aj príbeh s učiteľkou bol vkusný, zaujal. Koniec ma sklamal, akoby ho niekto odstrihol ba chýba mi tam aj slušná dávka epickosti, ale prostredie tanku presvedčivé. Keď to zosumarizujem negatívne a pozitívne celky sú vcelku vyrovnané a tak dávam 3*.