Pieta (2012)

Ja neviem. Ešte sa mi nestal ten prípad, v ktorom po zhliadnutí filmu, ktorý sa mi páčil (pozor! nie bavil, pretože pri tomto filme sa nepobaví nikto) nevedel vyjadriť, že prečo. Prečítal som si všetkých (doposiaľ) 19tich odvážlivcov, ktorí tento počin komentovali, a všetkým dávam za pravdu. Aj tým s dvoma hviezdičkami, s troma, štyrma aj s piatimi, no stále nedokážem povedať prečo tú pravdu majú, alebo nemajú a čo je najhoršie ja sám nedokážem skryštalizovať určitú spoločnú mienku, ktorá by plnohodnotne zhodnotila tento Kim Ki-Dukov kúsok. Jeho film nie je určený pre zábavu, nemá nás baviť, skôr sa snaží "len" ukázať, vyjadriť nejaké "čosi", ktoré by nám divákom aspoň trošku napomohlo pri pochopení dnešnej situácie, situácie neodvratiteľnej, situácie, ktorá nás môže zničiť, situácie, do ktorej by sa nechcel nik dostať. Pôžičky sú svinstvo a som rád, že im neverím. V Kórei, kde je táto situácia ešte vyhranenejšia, a kde čoraz viac mizne rozdiel medzi strednou a chudobnou vrstvou, teda sú buď bohatí, alebo len chudobní tento film načrie hlbšie do mysle jedincov. Veď ako už vieme, aj v domácom prostredí tento film je čosi extra. Tu nám takéto extrémne prípady (dúfam) zatiaľ nehrozia (ak sa už nedejú), ale raz možno budú. Avšak film rieši nielen zlý systém na čele s peniazmi, ale rieši aj ľudí, priamo či nepriamo ovplyvnených peniazmi. Alebo rodinou, alebo svedomím. Ak vyrastáte bez priateľov, bez radosti, šťastia, bez ženy a bez rodiny!, tak vám táto práca vymáhača dlhov (rezníka) nebude proti srsti a večer zaspíte ako miminko. Ženu vám nebude treba, stačí vankúš a pár vreckoviek :))) Ale svedomie sa aj tak raz prebudí, či kvôli niekomu, alebo len tak časom. A bude zle. Teda pre vás (presne ako pre nášho hlavného "hrdinu"). Hmmm, už táram :) Záver typicky Kim Ki Dukovský, naznačujúci určitú metaforu či metonymiu (ba aj elégiu), z ktorej si každý vezme to, čo pochopí (ak pochopí), ale myslím, že pochopí, lebo Kim má aj zložitejšie kúsky na pochopenie. 4-5*

Orora gongju (2005)

Tak to sa len tak nevidí milí prítomní. Už som teda videl vraždiť kdekoho či už šialených úchylákov počúvajúcich klasickú hudbu alebo vydierajúcich pomätencov a gangstrov. Aj Lady Vengeance. Ale toto ma vtiahlo a nepustilo. Film utiekol ako voda rómskymi osadami a ja (i tá voda :)) sme nedostali príležitosť si ani len trochu vydýchnuť, tak som bol v strehu a čakal čo sa stane, čo bude nasledovať, ako sa to vysvetlí. Veľmi ma zaujímalo "prečo" to hlavná hrdinka robí, a keď som sa dozvedel prečo, túžil som po ďalšom rozuzlení "ako" to všetko bolo. Pozadie jej konania sa odrazilo v jej citoch a plne si ma získalo, pričom som neustále prepadal pôvabu ústrednej hrdinky. Všetko som jej veril a bol som na jej strane. Nemaznala sa s tým, vraždy jedna za druhou, striekajúca krv a hlavne samolepky Princeznej Aurory. Eom Jeong-hwa skvele a pôvabne zahrala svoju postavu, veril som jej každý mentálny úlet. Ostatné postavy skvelo dopĺňajú (hlavne jej bývalý manžel), vyšetrovanie je trochu strohé a suché, no obstojné. Trošku to zaváňalo prehnanosťou na tej skládke odpadu a človek by si myslel, že je to už koniec, ale omyl. To najlepšie nasleduje. Epilóg vás dorazí, všetko pochopíte a vďaka poslednej scéne zdvihnete hodnotenie minimálne o hviezdičku. Hudba podkreslí atmosféru filmu dokonale. Nech sa deje čo sa deje, dávam 5*.

Blackjack (1998) (TV film)

Vskutku slabé. Nejak mi to ani dokopy nešlo, ale na druhú stranu som sa s tým zmieril. Avšak tá scéna s trampolínou mi stále nejde do hlavy. Čo sa dá ale čakať od televízie v neskorých hodinách, však? Slabšie 3*.

Pat a Mat - Gramofón (1981) (epizoda)

Majstrovsky ušité, priam nevýslovne komické. Pamätám z detstva, no teraz po toľkých rokoch je to azda aj smiešnejšie než vtedy. 5+*

Vyjednavač (1998)

Tento film ma teda dostal na plnej čiare. Spočiatku som čakal priemerný filmík, avšak ako ubiehala stopáž a gradoval dej, tak ma to dostávalo do slastného opojenia. Všetko krásne zapadalo, nádherná filmová skladačka. To sa len tak nevidí. Jackson tam sadol výborne, ukázal sa, že to vie. Spacey takisto vložil do role všetko a tak tu máme setsakramentsky skvelý akčný thriller so všetkým, čo k tomu patrí. 5*

Na stromě (1971)

Slabučké, málo vtipné, i keď miestami som sa usmial či uškrnul, neznamenalo to nič. Zaspával som. Hlavne v druhej polovici, keď sa film sústredil na záchranu a kde už aj Funesa bolo pomenej. Priemer - ani viac, ani menej.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Pochopiteľne, nie je to Pán Prsteňov, a ani naňho nikdy nebude mať, pretože tam kde je slabá kniha, tam ani film nemôže byť bohvieaký. Tuná (a teda myslím film i knihu) chýba také to temné zlo, skrývajúce sa kdesi v pozadí a nielen tam. To hutné, všadeprítomné temno, tak príznačné pre celého Pána Prsteňov, kde sa dala atmosféra strachu a napätia krájať, je ta tam. Chýba. Tu ide hviezdička dolu. Už som nebol taký napätý, už to nebolo až tak epické. Už to viac pripomínalo rozprávku. A dokonca rozprávku pre deti, kdežto Pán Prsteňov má to čaro, že sa ho boja aj malé deti (bitky, zabíjanie, zlo, ohyzdie ksichty, hlboké bane,...) - proste nič "ružové" ako tu v tomto filme. Ale to ostatné, to bolo prosím pekne, vizuálny orgazmus; majestátnosť novozélandskej prírody ohromuje človeka natoľko, že sa jej podá a len dodáva na kúzle tohto dielka. Starí dobrí herci (Gandalf, Galadriel, Elrond, Saruman, atď.) boli do jedného skvelí a nezapomenuteľný Howard Shore len uistí každého pochybujúceho. Jasné 4* - nie dokonalé, ale úžasné.

Útěk ze Sibiře (2010)

Skutočne veľmi krásne a impozantne natočené, celá tá príroda navôkol, to putovanie - mám rád také filmy. Z družiny mi bol najsympatickejší Ed Harris, možno ešte aj Colin Farrell a mrzelo ma keď sa len tak zrazu vyparili. Koniec bol tiež pekný. Nepamätám si ale žiadnu hudbu, ak tam vôbec bola, ak nie tak mi chýbala, ale čo - je to fajn film. 4*

Koria (2012)

Aj napriek veľmi zdĺhavému a umrachtavenému koncu a prehnanej stopáži sa mi to páčilo. Dokonca až kdesi medzi 4* a 5*. Ping-pong nie je príliš zaujímavý šport, teda pokým nehráte (možno ani vtedy), ale tuná človeka napínal každý ďalší odpal loptičky. Takisto bolo zaujímavé sledovať vzájomné vzťahy DPRK-KOR, hlavne v prvej polovici. Potom už prichádza na scénu intenzívna národnobuditeľská a národnoobrodzovacia časť, pri ktorej každý Kórejec hrdo háji a podporuje svoju vlasť. Musím uznať, že sa im to v tomto filme podarilo, navyše keď je aj zo skutočnej udalosti z hier z 1991ého. To ešte viac upevní národné povedomie doma v Kórey. Hneď ma zasypávala otázka, kde my máme takéto druhy filmov??? Kam sa podeli? Nie sme na seba hrdí? Neradi sa reprezentujeme? Niet sa čo diviť, veď od Slovenska nikto nič nečaká. Prečo? Celý náš šport je kdesi vo veľkej žumpe, všetci hneď povedia, že to nevyhráme. Je to v nás necítiť sa na seba hrdí, máme sa najlepšie v našich dejinách a možno aj tým to bude. Neviem, každopádne je to nadlho. Vrátim sa k filmu :) - skvelí nápad sfilmovať niečo také, herečky perfektne zapadli a dal by som aj 5*, nebyť toho konca.

Atena : jeonjaengui yeosin (2010) (seriál)

Seriál sa snažil vyhnúť chybám IRISu a aj sa mu to darilo. Chvalabohu to už nie je taká romantická "telenovela", ale len suché, útržkovité (na kórejské pomery značne do úzadia potlačené) romantické chvíľky zastienené omnoho svižnejšou akciou. Akciou perfektne natočenou (hneď v prvom dieli boj Son Hyuka s tým druhým, to isté platí aj o geniálnom konci), samé prestrelky, zvraty a hviezdne obsadenie - moji obľúbenci Woo-sung Jung, Soo Ae a naj baddest korean guy Seung-won Cha - ktorý bol proste najlepší a vedel som ho pochopiť, prečo robí to čo robí. OST skončil v dobrých rukách - okamžite sťahujem - Taeyon s I love you a Jang Jae In s Please vedia ako človeka prinútiť k slzám. Osobne sa mi páčil sequel s Kim Seon-Hwa - to bolo tak skvele natočené, akcia svižná, ale vzápätí vás dostal pohľad do spálne, ktorý určite nenechal nikoho chladným. Dokonca poumierali aj niektorí hlavnejší, čo len pridáva na kvalite. Pochopiteľne o triedu lepšie než IRIS, chyby boli, sú, budú, ale ak je to v medziach, tak sa to dá prehltnúť a naplno si vychutnať ďalšiu a ďalšiu dávku akcie. 5*