8 MM (1999)

První hodina je výborná, tajemná, lehce zkratkovitá. Možná to bude tím, že jsem podle všeho viděl tu kratší verzi. Bavila mě ta jakože detektivní práce i přitažlivá tematika. V hodině druhé se bohužel z filmu stává celkem jednoduchá pakárna béčkovitého rázu, tajemno se vytratí, všechny ty roztodivné charaktery jsou spíše k pousmání, všechno začne být více zkratkovité, z hlavní postavy se stává dost nedůvěryhodně někdo úplně jiný a jeho manželka je poměrně otravná součást. Jako celek je to solidně zábavné, ale nic víc. Když si tak čtu jiné komentáře, tak mě překvapuje, jak je to pro ostatní nějak šokující a děsivé a temné. Mně to tak bohužel vůbec nepřipadalo a přikláním to k té alternativní verzi, která byla prý velmi sestříhaná, aby nebyla tak drsná. To jsem bohužel zjistil až po dosledování, což mě teda dost nasralo. Nevím, proč zmrvený film dávají na HBO, místo aby tam dali původní režisérův záměr. Nedalo mi to, a musel jsem si projet rychle i tu 123 minutovou verzi a skutečně o to nejpeprnější jsem byl ochuzen a zároveň zkrácení se týkalo scén, u kterých jsem si už původně říkal, že je to nějaké divné, useklé nebo fejkové. Řeší to taky nadměrným přiblížením, aby nebylo nic vidět. Nechápu, proč zrovna HBO, které obvykle točí v rámci svých seriálů soft porno, má problém s tímhle, možná prostě vzali, co bylo, ale i tak teda fail. Takže mé hodnocení se týká 108 minutové verze, věřím, že ta delší by třeba mohla být i na 4, škoda a příště si už budu dávat větší pozor. To je tak, když se člověk snaží dívat na filmy legálně.

Truman Show (1998)

Film, který mi dodneška způsobuje paranoiu a vlastně nevím, jestli v té Dan9Kshow být chci, nebo ne!

Prvotní strach (1996)

Jak já se rád nechávám překvapovat těmi banálními ale přesto skvělými pointami, které přímo lákají podívat se na film znova jinýma očima. Vždycky se potom tak nějak zpětně obhajuji, že jsem to přece celou dobu věděl, ale prd, nevěděl. Asi to bude tím, že tenhle snímek se celou dobu tváří, že ničeho takového prostě není schopen, a o to více to překvapí. Opět se mi tedy vyplatilo si o filmu předem nic nečíst. Krom závěru a dokonalého Nortona (jeden z nejlepších výkonů vůbec) a jeho postavy toho Prvotní strach ale vlastně moc nemá. Soudní drama jsme viděli tísickrát předtím i potom (a zase to funguje). Hudba Jamese Newtona Howarda je nevskusně osmdesátková a filmu vůbec nepomáhá. Richard Gere mě moc nepřesvědčil a Laura Linney se chytla tak v druhé půlce. Přítomnost vedlejší linie s předchozím případem zcela nadbytečná. Na druhou stranu tematika "problematického" chování katolických kněží byla v době uvedení snímku velice aktuální a nová (teď mi teprve došlo, jak prozíravě jsem si ho vybral na Štědrý den) a prostě celý film přes svůj komorní průběh mě nadstandardně bavil.

Dva světy - Série 2 (2018) (série)

Není to o nic lepší než první série, ale všechny nitky se zde krásně propojí, divák začne vše chápat a konec je vynikající, aneb máme další konspirační teorii, jak se k nám mohl dostat ten koronavirus. Navíc mnohem více prokoukl i fakt, že se jedná o vědeckou fikci. Stejně jako v první sérii, je zde jeden díl, který je naprosto boží a který se všem ostatním vymyká obsahem i formou (tentokrát díl 6 Twin Cities). První série byla o tajemství, druhá série je o plném odhalení toho tajemství a o zakončení, které je naprosto uspokojivé a vytváří krásný oblouk postavě, která byla ze všech nejdůležitější a přitom si ji nikdo zas tak moc nevšímal.

Dva světy - Série 1 (2017) (série)

Sedmý díl je rozhodně na pět, J.K. Simmons je jako vždy skvělý, hlavní zápletka má potenciál, prostředí Berlína je fajn a postava Baldwin mě moc baví. Jinak je to ale klasická špionážní překomplikovanost, která není vždy úplně zábavná (zvláště první díly), ale krom dílu posledního skvěle graduje. Žánr sci-fi končí v hlavní zápletce. Ke čtyřem to mělo blízko, už jenom kvůli úžasnému sedmému dílu, ale nechávám si prostor pro druhou sérii.

Fargo - Season 2 (2015) (série)

Tohle jsem si užil o tolik víc než první sérii. Přestože té jsem možná trochu uškodil tím, že jsem ji dal jen tři, a téhle zase možná trochu přilepšuji, že ji dávám pět, ale můžou za to především charaktery, a to, že u téhle série jsem nepropadal zoufalství. Ona totiž první série byla až příliš realistická tím, že na jednoho rozumného či inteligentního člověka tam připadalo 5 totálních debilů. A já tohle hrozně nerad sleduji. Chci alespoň při sledování filmů a seriálů žít v té iluzi, že ten průměr je někde jinde. Ve druhé sérii jsou charaktery tak silné, že, jak už někdo jiný psal, o téměř každém z nich by se dal udělat samostatný seriál a zároveň nikdo mě tam neiritoval, krom postavy Kirsten Dunst, ale i ta tu má své místo a nejlepší díl série, 8., patřil do značné míry jí. Jediné připomenutí první série je v tomto ohledu banda policejních trotlů z Jižní Dakoty v devátém díle a děkuji tvůrcům, že to bylo jen takovéto krátké připomenutí. Ačkoliv jsem první sérii neviděl tak dávno, až příliš pozdě mi došlo, jak nečekaně moc jsou ty série provázané, a o to více to zpětně oceňuji. UFO beru jako vtipný trolling, je to na podobné úrovni jako obligátní prohlášení o pravdivosti vyobrazených událostí. Druhá série je skvělá záležitost, a přestože si zachovává všechny základní ingredience fenoménu Fargo: cynismus, černý humor, nesmyslnou propletenost, značnou dávku absurdnosti a násilí, a postavu, která je středobodem všeho dění, ale dostala se do té pozice neuvěřitelnou shodou okolností, zároveň se ale autorům nějakou naprostou záhadou podařilo vybudovat něco, co jsem bral fakt vážně a kde jsem fandil skoro všem, co se tam vyskytovali, ačkoliv byli mnohdy (nebo spíše skoro vždy) proti sobě. A nejoblíbenější postava celé série? Rozhodně Noreen.

Modigliani (2004)

Snímek v mých očích zabíjí skutečnost, že naprostá většina věcí, které se v tomto "životopisném" snímku odehrají, je vycucaná komplet z prstu. S výjimkou toho, že Modigliani tedy maloval v tomto stylu, žil bohémský život, měl tuberkulózu, brzo umřel a jeho milá to nenesla úplně nejlépe. Všechno ostatní je lež. Jinak krom Picassa (který byl ale nacastován dost nesmyslně), je to teda hodně nesympatická sebranka lidí. V momentě, kdy už se schyluje k soutěži, to nabírá na obrátkách a bavil jsem se dobře, první hodina je ale slabá.

Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Není to vlastně o moc horší, než dva předchozí filmy. Jen se tu o to více projevuje efekt příběhů, kde se používají kouzla. Tato kouzla mají totiž tu vlastnost, že v průběhu jednotlivých dílů neustále gradují a na konci jsou už tak mocná, že to nabourává celou logiku příběhu a nic pak už nedává smysl. Stát se totiž může úplně cokoliv a kdykoliv a jde jen o to, jakou blbost si autoři zrovna vymyslí, co se jim zrovna hodí nebo nehodí. A já jsem pak otupělý a je mi všechno jedno. Jinak je to koukatelná podívaná, která není vyloženě supertrapná. Jen je to takové školácké, prvoplánové a někdy hloupé (příklad: fanouškům se nelíbila Číňanka, tak ji dáme nějakou strašně trapnou větu, aby jsme si mohli oddychnout, že s partou nejede). Carrie Fischer se moc nepovedla. Nevím, jestli nějak vložili už natočený materiál do jiného obrazu nebo použili digitální tváře, ale výsledkem jsou akorát neskutečně prkenné scény, ve kterých stojí, jen kouká a pak řekne nějakou větu, kterou by mohla říct úplně na cokoliv. Závěr je hrozně happy, ale možná dobře, že se na poslední chvíli neoživil třeba Darth Vader, ani bych se tomu už nedivil. Jinak je nová trilogie taková, jakou jsem celkem čekal; zbytečná a zábavná. Ale ani u jednoho to není úplně stoprocentní :-)

Nestřílejte! (2018)

Silné téma a silný film, který by si zasloužil větší pozornost. Krásně totiž ukazuje, že úřední a státní marasmus, klientelismus a v podstatě mafiánství rozhodně není specialitou Čechů, ale spíše specialitou druhu homo sapiens, protože i v takové Belgii se může dít něco, co si u nás skoro ani neumíme představit. Snímek má i vynikající casting, bohužel s výjimkou dospělého Davida, u kterého si asi nikdo nevšiml, že mu zmodraly oči. Také je možná až zbytečně dlouhý (na HBO je 134 minutová verze) a některé věci se zbytečně opakují. Každopádně je to oči otevírající záležitost, která je zcela podle reality a přesto skoro až neuvěřitelná.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

On je trochu problém v tom, že v předaleké galaxii se nachází mnoho bilionů lidí/příšerek. To, že v prvních šesti dílech veškeré galaktické dění ovlivňuje několik málo výjimečných jedinců, se dá pochopit, jelikož sledujeme v podstatě polobohy ve formě rytířů Jedi a Sithů, kteří mají nadlidské schopnosti. Jenomže tady se z těch bilionů lidí vybere nějaká random Číňanka, co myje na vesmírných lodích hajzlíky a my máme najednou věřit, že zčistajasna je ona ta, kolem které se začne dít všechno důležité? Vždyť je to k smíchu. Je tu několik zajímavých a několik nezajímavých věcí. Přežití Leiy mě naprosto odrovnalo (negativně), dění okolo lamače zámků úplně zbytečné (na druhou stranu bylo překvapivé (ne)vyústění), debaty Kyla s Rey byly fajn, ale postrádal jsem tam překvapivější rozuzlení. Opět je to pouze variace na úplně to samé z Návratu Jedi. Dění na irském ostrově bylo hezké, ale obávám se, že to bylo to jediné, co si budu nějak pamatovat. A ta náhražka za R2D2, co neustále plní roli deus ex machina, je taky na pěst. Nakonec dám přeci jen o hvězdičku víc za Johna Williamse, protože ten mě překvapil. Tak nějak jsem předpokládal, že už tentokrát nic zajímavého nebude a on vyplodil nejen jeden, ale dokonce tři nové zásadní nápady. Klobouček.