Dým bramborové natě (1976)

Víťazstvo Františka Vláčila nad normalizačnými cenzormi bolo iba polovičné. Podarilo sa mu síce presadiť Rudolfa Hrušínského do hlavnej úlohy, (bez neho by to bol iný film), podarilo sa mu natočiť nesocialisticky smutný film s vynikajúcim depresívnym záverom a podarilo sa mu aj zobraziť ľudí a život na dedine z jeho škaredšej stránky. Nepodarilo sa mu, a ani sa mu nemohlo podariť, realistické zobrazenie rozsahu problémov ľudí, ktorým niekto emigroval, nepodaril sa mu výraznejší odklon od Říhovej predlohy, ktorý mohol prispieť ku kompaktnosti diela a ani hudba Zdeňka Lišku výnimočne nie je na pochvalu.

Ecce homo Homolka (1969)

Nie je pravdou, že rodiny, ako Homolkovci neexistujú. Nie je ani pravdou, že ich je väčšina. Pravdou však je, že tak dobre zobrazenú rodinu, ako v Papouškovom filme, hneď tak nenájdeme. A pravdou je aj to, že bez českej novej vlny by sme prišli o zážitok vidieť tento výborný film a v ňom fascinujúce neherecké herectvo Josefa Šebánka. Pre časť divákov je film príliš lesklý, fungujúci ako zrkadlo, v ktorom sa vidia, a na ktoré potom nadávajú.

Edith Piaf (2007)

Poznám šansóny Edith Piaf, čítal som jej životopis a oprávnene som sa tešil na film o nej. Nie som sklamaný, ale nadšenie sa tiež nekonalo. Vlastne konalo, ale týkalo sa iba výberu a výkonu Marion Cotillard. Ja by som vlastne nebol nadšený žiadnym filmom o Edith Piaf, pretože každý by mapoval jej dramatický a chaotický život a ilustroval ho jej pesničkami. A mne stačia tie pesničky. O taký život nikto nestojí, žili ho mnohí a neostalo po nich nič, po nej ostali nesmrteľné šansóny. Okrem toho som nepochopil zmysel poprehadzovania jednotlivých epizód z jej života. Umelecká licencia? No dobre, ale ide o životopisný film a nie o hádanku, zvanú latovka.

Ed Wood (1994)

Zvykol som si, že filmy sa veľmi často nakrúcajú o zločincoch, deviantoch a vo všeobecnosti o ľuďoch nejakým spôsobom vyšinutých, pretože diváci takéto zameranie obľubujú. Menší problém nastáva, keď sa nakrúcajú filmy o neúspešných snaživcoch. Už som videl film o chlapíkovi, ktorý enormne túžil stať sa olympijským pretekárom v skokoch na lyžiach. A neodradili ho žiadne zranenia, ani vyhradené posledné miesto v súťažiach. Neviem, prečo Tim Burton nakrútil film o Ed Woodovi. Veď byť chronicky neúspešný nie je sexy. Musím sa priznať, že som film dopozeral iba do polovice. Predsa len som už starší človek a netuším, koľko toho ešte stihnem. A dopozerať sledovanie Ed Wooda považujem za mrhanie časom.

Egypťan Sinuhet (1954)

Keď som pred 60 rokmi čítal román Mika Waltariho, predstavoval pre mňa veľkolepý zážitok. Dodnes ho mám medzi stovkou mojich najobľúbenejších kníh. O to väčšie boli moje očakávania, keď sa film objavil v ponuke ČT2. Dočkal som sa veľkého sklamania, pričom nedokážem rozhodnúť, ktorý z nedostatkov dominuje. Rovnako ťažko sa mi hľadá niečo, čo ma z filmu zaujalo. A vlastne ani nemám potrebu sa týmto nepodareným filmom zaoberať dlhšie. Zaslúžil by si dve hviezdičky, ale nenahneval ma, iba sklamal.

Egyptologové (1974) (TV film)

Pozrel som si pol storočia starú  televíznu inscenáciu románu Kingsley Amisa, ktorý je ešte o pár rokov starší. S ľútosťou musím konštatovať, že napriek nasadeniu osvedčených hercov nedokázal ani taký skúsený režisér, akým nepochybne Fratišek Filip bol, zabrániť tomu, aby som jeho dielo sledoval s vypätím všetkých vôľových vlastností a ani tak sa neubránil občasným mikrospánkom. Príčinu vidím nielen v anglickom humore, pre ktorý nemám dostatočne vyvinuté receptory, ale najmä  v zostarnutí predlohy i samotnej inscenácie. Z pohľadu súčasného diváka netuším, čo mu mala táto inscenácia priniesť.

Eichmanns Ende (2010) (TV film)

Tak sa mi zdá, že zatiaľ čo v Česku a Slovensku sa nedávna história transformuje do filmových mýtov blízkych ideológii a schopnosti vnímania aktuálnych vládcov, Nemci so svojou históriou zaobchádzajú poctivejšie. Videl som už nejaké dokumentárne filmy a čítal niekoľko článkov o pátraní a únose Adolfa Eichmanna z Argentíny. Tento film bol pre mňa zaujímavý najmä tým, že mi priblížil vzťah Eichmanna k svoje "práci", ktorú sa neúspešne snažil prezentovať ako úradnícku činnosť bez emočného obsahu. ku kladom filmu patrí obsadenie hlavnej postavy, k záporom radím malú prehľadnosť množstva postáv, ktoré sa vo filme vyskytujú. Ale je to možno spôsobené neskorou nočnou hodinou počas ktorej som film sledoval.

Einstein a Eddington (2008) (TV film)

Príliš ma tento televízny film nezaujal. Cítil som že zobrazovaná skutočnosť bola v množstve epizód a detailov podriadená vyššej zrozumiteľnosti i atraktívnosti pre bežných divákov. Dôsledkom bolo, že film ostal na polovičke cesty medzi hraným dokumentom a voľným zobrazením na tému vedy bez hraníc.

El Dorado (1966)

Úplne sa stotožňujem s názorom weetya, že ide o klon filmu Rio Bravo. A nie je mi známy ani jeden dôvod, pre ktorý by som mal dať klonu viac hviezdičiek, než "originálu". Videl som mnoho westernov, ktoré sú kvalitnejšie, než zmienené dva.

Elektrický jezdec (1979)

Moje prehodnocovanie trojhviezdičkových neokomentovaných filmov sa Elektrického jazdca nedotklo. Narazilo na päťhviezdičkový systém, v ktorom tri sú málo a štyri veľa. Filmy Sydneyho Pollacka mám rád a aj v tomto som našiel mnoho zaujímavých momentov. Ale aj momentov, kde som mal pocit nedotiahnutého scenára, nevybrúsených dialógov a pri ktorých som dvíhal obočie. Vyložene ma pobúrila policajná naháňačka a nie celkom som bol spokojný s prejavmi oboch predstaviteľov. Ale je možné, že čiastočne za to môže dabing. Koniec dobrý, všetko dobré. Je to film, ktorý sa oplatí vidieť.