• Western

Stopaři (1956)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Kromě názvů Pátrači / Stopaři má film i alternativní název Hledači (The Searchers) - na DVD firmy Magicbox. Nekonečné pátrání po malé Debbie unesené Komanči je určitě jedna z nejlepších Fordovek - a tím i westernů vůbec. Po shlédnutí následků rasově motivovaných násilných skutků náčelníka Šráma skoro lituji, že jsem v dětství fandil Vinnetouovi, protože najít místo malé holky takhle krásnou mladou ženu, to je opravdu nemilé překvapení. :-) Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=WI2AZb04HAc

Kleopatra (1963)

Jeden z nejlepších historických velkofilmů, který ani při téměř 4 hodinách délky rozhodně nenudí. Dokonalé kostýmy, historické reálie, lodi, Kleopatřin palác, k tomu i precizně nafilmované bitvy i ostré dialogy. Největším zážitkem však asi byl monumentální příjezd Kleopatry do Říma. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6387-kleopatra/videa/

Mluv s ní (2002)

Celosvětově divácky úspěšný film. Almodóvarovo drama složitých lidských vztahů, které lze jen těžko popsat. Krása, bolest i hnus, vše v jednom.

Muž od Sněžné řeky (1982)

Ne western, ani southern, ale jen cituplný romantický film z prostředí australského venkowa poblíž Snowy river :) Muž od Sněžné řeky je tak nejvíce filmem pro ženy, především pro milovnice zkrocených koní a nezkrocených horalů. Mně ale už bohužel od půlky začala vadit poněkud stereotypní limonáda, ve kterou se změnil nadějný drsný začátek filmu. A tak mne zaujal jen legendární Kirk Douglas ve své dvojroli rančera a jeho bratra. Trailer: http://www.reelzchannel.com/trailer-clips/43525/the-man-from-snowy-river-trailer/

Opravdová kuráž (2010)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výtečný temný western kořeněný černým humorem a jasnými hláškami. K tomu nám do historie westernu přibyly dvě inovované výrazné postavy - čtrnáctiletá prostořeká a odvážná Mattie a věčně opilý zkušený lovec lidí Rooster (=Kohout) Cogburn. Podotýkám, že jde o remake ceněného westernu Maršál (True Grit), za který dostal Oscara v roce 1969 John Wayne za roli šerifa Roostera, zatímco zde možná ještě lepší Jeff Bridges získal na tuto zlatou sošku jen nominaci. Trailery: http://www.csfd.cz/film/268611-opravdova-kuraz/videa/