Dokonalý smysl (2011)

Po časovém odstupu několika měsíců zvedám hodnocení ze 4 na 5*, tehle film skutečně zůstane v hlavě a vlastně mu není moc co vytknout. Naopak, dalo by se dlouho mluvit o kladech, tak zmíním aspoň dva: Ewan a Eva.

Velká nádhera (2013)

Přiznám se, že jsem se rozhodoval mezi 4 a 5 hvězdami, ale nakonec - pro mě je to nejlepší Sorrentinův film z těch třech, které jsem zatím viděl (dalšími byly "Božský" a "Mládí"). Oproti nim je to navíc dost vtipné, sžíravě a ironicky, to mi vyhovuje. Jako obvykle je to také vizuálně zajímavé, a i když ta snaha "být jako oni" (rozuměj Antonioni, Fellini) z filmu přímo kape, tak jsem se rozhodl, že si to budu vykládat spíš jako poctu, než jako trapnou napodobeninu (možná si něco nalhávám, nevím). Jsou zde těžko zapomenutelné scény ("umělkyně" s vystříhaným srpem a kladivem do ochlupení běžící do zdi; takřka všechny scény se stoletou světicí - včetně mrazivého výroku o chudobě a na opačném pólu stojící výrok "kde ta piča je?"; žirafa; veřejné odhalení pokrytectví a prázdnoty ploché "spisovatelky" a další). Film navíc dýchá Římem, to nelze nekvitovat. Jde o poměrně výstižný odraz životů lidí, kteří se uprostřed nekonečné nudy pokoušejí vyplnit svou prázdnotu a nicotnost pokryteckými demonstracemi svého ega - tupým (a proto ponižujícím) pokyvováním hlavou na in situ pseudouměleckých performancích, neustálým opakováním a prohlubováním sebeklamů o své vlastní pravdě, vyvolenosti, nadřazenosti... protože prostě chtějí "víc" - nechtějí být už jen (špatnými) herečkami, chtějí být (ještě horšími) spisovatelkami, režisérkami! Víc a lepší pózy! Nic z toho se nedaří, je to k ničemu, nikam to nevede. Místo uvědomění si, že "Řím mě zklamal" a návratu ke kořenům, do srozumitelné jednoduchosti života, setrvávají s tomto beztvarém nesvětě debilních ambicí a nekonečných večírků beze smyslu. To je pro mě Velká nádhera.

Vajíčko (1968) (TV film)

"Ráno jsem vstal, svěží a čilý." --- Vajíčko je prostě skvělá, pětihvězdičková záležitost a mistr Voska v této inscenaci přidává šestou. DVD od vydavatelství THESPIS (bohužel už zaniklého) navíc obsahuje raritní rozhovor Václava Vosky s Janem Werichem, což je za sedmou hvězdu. A už radši končím, protože mi stejně dávno došly hvězdy :-)

Hastrman (2018)

Proč je tohle pro mě osobně jeden z nejlepších filmů, které u nás po revoluci vznikly? Za prvé, jsem fanoušek Urbana. Ne nijak velký, natož bezvýhradný, ale baví mě Urbanovy knihy číst, umí pracovat s atmosférou, humorem i s svou trademarkovou "divností". Uznávám však, že pokud se někomu nelíbí "Urban a jeho svět", tak se mu nebude líbit ani tenhle film. Za druhé, nemyslím si, že by Urbana šlo natočit líp, než se to tady podařilo Ondřeji Havelkovi. Nepovedlo se to ani fenomenálnímu Strachovi, a to už je co říct. Havelka se na Urbana dokonale naladil a podařilo se mu (na rozdíl od Strachova "Jazyka") urdžet scénář kompaktní a příběh přehledný. Bylo tedy s čím začít. Dále už jen skoro samé superlativy. Obsazení skvělé, Dobrý je výborný, Zmrzlá je na konci nomen omen, celou dobu však okouzlující a krásná, ohromně potěšil i Lábus a Lichý a vlastně skoro všichni další. Irituje jen Maryško. Kamera, exteriéry, rybníky, hudba, triky... to všechno je prostě paráda a radost pohledět/poslyšet. Tohle se povedlo a já mám málokdy chuť pustit si český film opakovaně. Tady ano. I proto 5 hvězd. A doufám, že spolupráce Havelka - Urban není poslední.

Myš, která řvala (1959)

Dokonalá satira a stejně tak dokonalý Sellers. K tomu není co dodat. Brilantní.

Bláznivá mise (1982)

Pro kluka vyrůstajícího ve VHS kvasu raných 90. let naprostý prazáklad všeho filmu :-) Dvojka byla ještě lepší.

Anihilace (2018)

Sakra, sakra... Garland u mě opět za pět. Po Ex Machina tedy další sci-fi pecka, u které v podstatě zopakuji většinu svého komentáře z před dvou let (i když ho trochu proškrtám): Tak tohle jo! Brilantní sci-fi, se vším, co k žánru neodmyslitelně patří. Skvělý scénář, zajímavé prostředí, tajemno, že by se dalo krájet, napětí, hledání odpovědí na věčné otázky... Nádherná lahůdka, sci-fi roku. A z roku 2018 už jen dodám: Atmosféra! Neskutečná paráda.

Čest a sláva (1968)

Tak tady při hodnocení není o čem. Závěrečná jízda novorozeného pobělohorského Don Quijota je dokonalou tečkou za příběhem marnosti kličkování dobou, hnusu, strachu a bídy - tělesné i duchovní. Historické drama bez kurdlinek a pičičand. Ohromný film.

Agatha Christie's Poirot - Vražda v Orient expresu (2010) (epizoda)

Je to dobré, je to dobré, je to dobré. Na několikáté se mi dokonce podařilo nalézt ve scénáři pár vtípků (které ovšem dusí nervní hudba - mimochodem skvělá). I'd have ripped the bastard's heart out. Pardon my French. POIROT: It is indeed a French word. Temnota a ještě temnější temnota, růženec v rukou nejustaranějšího Sucheta, kterého kdy uvidíte. Zločin a trest z pera Agathy Christie, právem její nejslavnější dílo. Brilantní, i když úplně jiné, než zbytek seriálu.

Suburra (2015)

Pro hodnocení č. 300 to chtělo něco eňo ňuňo. A taky že jo, Shakespeare by si na konci nestihl dělat poznámky. Temná propršená desprese, ze všeho, ze všeho. Pro rozveselení nedělního odpoledne jsem si asi fakt měl pustit nějaký (jakýkoli) jiný film. Ve filmu se není s kým identifikovat, vnucuje se pocit, že kdyby to celé skončilo atomovým hřibem nad Římem, bylo by to nejlepší. Ale inspiraci z konce Alien vs. Predator 2 si tvůrci z nějakého důvodu nevzali, takže po dvou hodinách v divákovi zůstává v závěrečných titulcích se rozpouštějící koktejl snad všech dostupných negativních emocí. Až pak přichází na řadu úvahy o filmu jako takovém, o jeho zpracování a hereckých výkonech. Není vlastně moc co vytknout, naopak - vyzdvihnout si zaslouží podmanivá hudba. Řím je pro nátáčení vděčným místem, takže... hodnotím za plný zásobník, i když především ze začátku jsem se obával mírných náběhů na rozbředlou nudu. "Musím být znovu zvolen!"