Ghost Rider 2 (2011)

Slabšie ako fajn, ale inak obyčajná priemerná jednotka. Síce sa pridalo na akcii, na efektoch, ale inak všetko ostatné šlo do zadku. Ale čo bolo pre mňa zaujímavé, ako tam dostali napr. Hindsa, Elbu či Lamberta. Jasné, Lambert už dávno nebol to, čo kedysi, ale Elba a Hinds mali na ďaleko viac. Ale minimálne dve legendárne scény by sa tam našli podobne ako v prvej časti.

Ghost Rider (2007)

Na počudovanie nie až tak zlé, ako by to veštili ohlasy. Síce som to videl len v čase premiéry, ale spomínam si, že aj po technickej stránke to bolo viac ako len slušné a v podstate to bol od Cage-a jeden z tých lepších kúskov v novom tisícročí.

Aladin (2019)

Nakoľko som s dcérkou pozrel všetky tri animované filmy pár mesiacov dozadu, tak môžem smelo zrovnávať. Jasné, nie je to už tá klasická Disney kreslená animácia, ale po technickej aj výpravnej stránke to bolo doslova úžasné, Will si to zahral s maximálnou chuťou, Aladin aj Jasmína boli sympatickí a celkovo to bolo vysoko kvalitne spracované. Pekné hudobné čísla, farebné, rozmanité, hravé. Jasné, Kniha džungle aj Leví kráľ v hranej podobe boli ešte ďalej, ale ja sa nemôžem sťažovať a keď si dcérka pár minút potom pospevovala jednu z pesničiek (na ktorú určite už zajtra zabudne, ale teraz sa to ráta), tak je jasné, že sa jej to páčilo taktiež. Za mňa cca 80%.

Lví král (2019)

Tento film má jediné negatívum a to, že je to doslovná kopírka animovaného predchodcu. To sa však očakávalo, takže pre mňa osobne to negatívum nebolo. Už Kniha džungle bola technicky brilantná a tu dostávame ešte viac dokonalého CGI, ktoré môže závidieť aj ten najlepší Marvel blockbuster. Dokonalý celorodinný film, nemal som možnosť zhliadnuť v Imaxe ako Mauglího, ale viem si predstaviť, že by som zostal ohromený.

Top Gun: Maverick (2022)

Vzniklo mnoho vojnových filmov v posledných dekádach, ktoré siahali po najvyšších priečkach vo svojom subžánri, ale prišiel Saving Private Ryan, obsadil trón a je tam doteraz už tretiu dekádu. Vzniklo viacero vojnových seriálov a minisérii, ale prišiel Band of Brothers, obsadil trón a je tam doteraz tiež už tretiu dekádu. Vzniklo mnoho leteckých filmov, ale prišiel prvý Top Gun, obsadil trón a bol tam doteraz. 20 rokov po svojom vzniku sa mu na dohľad priblížil Stealth, ale predsa to bolo a ešte nejaký čas aj bude sci-fi. Teraz sme dostali po rokoch odkladov a neskutočného čakania Top Gun Maverick. Ako to zhrnúť jednou vetou? "Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ." Že je Kosinsky génius, to ja osobne viem už dlho, pretože Tron Legacy, Oblivion a Only The Brave ma doslova prikovali k sedačke v kine a videl som tieto tri blockbustery už nespočetne krát. Teraz k nám "priplachtil" Top Gun Maverick, kde sa Kosinsky po druhý raz spojil s nesmrteľným Cruisom a dostali sme stíhačkový Over-The-Top akčný masterpiece doslova z inej dimenzie. Kým za celú históriu filmu sa k prvému Top Gunu horkoťažko priblížil pre mňa osobne len spomínaný Stealth a ostatné filmy sa pozerali s obdivom na svoj idol z nekonečnej diaľky, tak v priamom zrovnaní s pokračovaním v podobne Top Gun Maverick, akákoľvek priama konkurencia s výnimkou prvej časti pôsobí ako doslova z iného sveta a to myslím v negatívnom zmysle slova. Top Gun Maverick nastavil laťku tak, že sa nebojím povedať, že v spojení s prvou časťou zostane neprekonaný minimálne pár dekád. Tak citlivo spojené so zlatými osemdesiatkami, tak úžasne brnkajúce na nostalgickú nôtu ale pritom v supermodernom kabáte plnom toho najlepšieho, čo existuje, tak to je doslova úkaz. Dychberúca akcia, úžasná kamera, fantastická akcia, pri ktorej adrenalín strieka prúdom a k tomu aj vo svojich rokoch stále krásna Connelly ako čerešnička na torte a prim samozrejme herecký koncert nielen nestárnuceho ale doslova nesmrteľného Cruisa a extrémne talentovaného Tellera, tak to bola parádička. Must-See-In-Cinema blockbuster, ktorého čaro nedokáže naplno zachytiť ani tá najlepšia a najväčšia TV na svete. Vrátim sa späť ku Cruisovi, lebo ten si vyslovene žiada dlhé vlastné slová. Čo teda k nemu napísať? Stačilo by, že zraje ako víno, ale nepopisuje podstatu toho, kto to je. Je mi ukradnuté, že je na druhom mieste v sekte scientológov, je mi ukradnuté, že mu to viackrát negatívne ovplyvnilo súkromný život, som alibista a mňa zaujíma len a len ako herec. Kým ostatní herci sa postupne na dobré pozície prepracovávali z malých neznámych úloh a udržali sa v popredí pár rokov, tak Cruise začínal svoju kariéru tesne pod vrcholom a nastavil si krédo tak, že ten vrchol sa rozhodol neustále posúvať a prekračovať a znova posúvať a znova prekračovať. Čo film, to u mňa najočakávanejší snímok minimálne jedného roka. Dokázal udržať nielen nažive, ale stále gradovať sériu MI už štyri dekády od klasickej tímovky, cež OneManShow až po OneManShowWithPerfectTeam s kvalitou pre mňa osobne ďaleko presahujúcou konkurenciu v podobe Craigových Bondoviek, nová dvojčasť ihneď po vydaní prvého traileru u mňa vyskočila na najvyššie priečky očakávanosti a nie som sám. Cruise je prírodný úkaz. Je to jeden z ľudí, ktorích sa v generácii rodí ťažko toľko, koľko je prstov na rukách. Dovolím si tvrdiť, že keď on skončí s akčnými filmami, tak to bude rana pre fanúšikov ako som ja zrovnateľná s tými naozaj najväčšími legendami strieborného plátna. Nečudujem sa, že mu tvorcovia kývnu na čokoľvek a je mi jedno, ako budú jeho snímky úspešné v pokladniach, pre mňa osobne je zárukou tej najvyššej možnej kvality, ktorá nesklame za žiadnych okolností. Čo mu nebolo dopriate na výške, to mu bolo niekoľkonásobne pridané na talente vstupovať do úloh a filmov, ktoré sa zapisujú do dejín strieborného plátna tým najväčším písmom. Je viacero filmových sérii, ktoré sa točia už nejaké tie dekády s tým istým obsadením, najrýchlejšie ma napadne séria Fast and Furious, ale kým tá bola vždy masová, ale kvalitatívne dávno padla dole a nikdy nebola v nejakých extrémnych výšinách, tak jeho MI je etalón kvality, kým sa ostatná konkurencia snažila byť dobrá alebo výborná, on bol fantastický. A pozor, to som spomenul len pár filmov v jednej sérii, keď si človek pozrie jeho filmografiu, tak na jeden mierne slabší snímok pripadá 4-5 výborných, od akcii, cez komédie, trilery až po sci-fi. Čoho sa chytí, to vyjde s 90% istotou. No nič, dosť som sa rozpísal širšie, ako by bolo možno vhodné, tak sa vrátim k Top Gunu. Technické spracovanie? Bezkonkurenčné. Herecký casting? Dokonalý. Hudobný "podmaz"? Nezabudnuteľná ústredná melódia. Čerešničky na torte Connelly, potešil Kilmer aj Hamm. Aby som to ukončil. Odporúčam film? Pardón za slovník, ale kurva že áno, vaľte všetci do kina. Za mňa osobne, kým by som prvej časti dal 85-90% (pre lepší kontrast som dodatočne znížil hodnotenie o jednu hviezdu), tak Top Gun Maverick je u mňa tak 110% a už teraz sa neskutočne teším na nejakú opakovanú projekciu v dabingu, aby som si to užil aj v lokalizácii, napriek tomu, že originál je samozrejme vždy originál... :) Cruise dal filmu všetko, svoje srdce, emócie, určitým spôsobom to bolo takmer o ňom samotnom ako človeku (možno aj cielene) a ja som to všetko zožral aj s navijákom a zožeriem kedykoľvek a znovu. BTW. dostať pokračovanie po 37mich rokoch od prvej časti, tak to je na zápis do Guinnesovej knihy rekordov a ešte takto oldschool natočená brutálne efektná a adrenalínová akcia, ktorý si na maximum zakladá na praktických efektoch a žiaden digi-bordel, tak už len toto si zaslúži neskonalé a nekončiace standing-ovation... Bravó, tlieskam, skláňam hlavu a neskutočne čakám na ďalšiu MI. UPDATE PO DRUHOM ZHLIADNUTÍ V KINE: Moment prekvapenia je samozrejme "tatam", ale... ALE čo zostáva stále nedotknuté, tak brutálny adrenalínový zážitok, ktorý mi dáva myšlienku, že nakoľko tento rok oslávim okrúhlu štyridsiatku, tak sa podobného filmu nedožijem možno do dôchodku. Budem sa opakovať, ale čo sa týka leteckých scén, tak je to Over-The-Top etalón, ktorý deklasoval všetku možnú aj nemožnú konkurenciu takým spôsobom, že to až pekné nie je. Keďže film za 10 dní napriek tomu, že v hlavnej úlohe je takmer šesťdesiatnik, zarobil už cez pol miliardy, tak to asi nebude náhoda len u mňa. Over-The-Top letecká akcia, Over-The-Top ozvučenie a hudobný podmaz, príbeh decentný, čo sa dalo pokaziť, tak tom sa oblúkom vyhli, ešte aj milostná scéna bola tak decentná, že vlastne ani milostná nebola. Neskutočný rešpekt voči prvej časti a neskutočná úcta k látke ako takej, takéto filmy sa dnes už netočia a toto je žiarivý záblesk časov zlatých a minulých v modernom dokonalom kabáte. Bežte na to kina, kým sa dá, lebo kým všade vo svete to všetci žerú, u nás sa na to prestáva chodiť do kina a sťahujú už premiéry len na pár vyhradených časov. Toto je naozaj Must-See-In-Cinema titul, doma si to neužijete ani spolovice tak, ako na veľkom plátne s kvalitným ozvučením. A ak sa nájde niekto, kto mi začne film hejtovať, tak mám pre neho okamžitú jednoslovnú odpoveď: "NASRAC"... :)

Road House (1989)

Jeden zo zlatých osemdesiatkových béčkových filmíkov. Swayze tu hrá nepremožiteľného vyhadzovača, ktorý sa presunie do malomesta a robí poriadky aj tam, kde by to človek od neho nečakal. Je to však sympaťák, v pozadí hrá super hudba, je to fajnové malomestečko a jednoducho tu všetko hrá tak akurát do karát k tomu, aby to bol viac ako len pohodový sympatický trilerík. Videl som to viackrát a už nejakú tú dobu dozadu, ale doteraz to unikalo mojej pozornosti pri komentároch, ako obrovské množstvo snímkov, ktoré som za život videl a nekomentoval ani nehodnotil.

Uncharted (2022)

Viac ako len slušná adaptácia svetoznámej hernej značky a viac ako len slušné buddy dobrodružstvo. Tom a Markom si fajn sekundovali, napriek tomu, že samozrejme Tom hral prim, dve frndy v hlavných ženských úlohách ušli, ale inak nič moc. Trochu to bolo nekonzistentné v určitých pasážach, napr. podrezanie hrdla a len čiaročka krvi? To kde takto vyzerá. Buď dať fullku na neprístupnosť, ale keďže to malo byť aj pre decká, tak potom by som volil inú scénu zabitia jednej z postáv, alebo to urobiť mimo záber a nevracať sa k tomu. Takto to bolo smiešne. Akcia na úrovni, dobrodružstvo po celom svete, malá ochutnávka všetkého od námorného dobrodružstva, cez kobky a pod. Nie je to samozrejme ani zďaleka nejaká moderná adaptácia fenomenálneho Indyho, ale na počudovanie fakt viac ako len dobré. Podľa mňa o kus lepšie ako Red Notice. Dve potitulkové scénky viac ako len nalákali na ďalšie dobrodružstvo, takže sem s ním a to čo najskôr.

Morbius (2022)

WTF? Čakal som prúser, ale že až taký? To v Sony už tím ľuďom naozaj hrabe? Či zámerne zabíjajú svoj beznádejný pokus a komixový vesmír? Jareda ľutujem, lebo si v poslednej dobe vyberá úbohé projekty, na ktoré je jeho talentu škoda, ale tak čo už. Tyrese Gibson sa tu mihnul ako blbec, ktorý vyšetruje a zároveň nič nevyšetruje, v podstate chodí len tak okolo. Matt Smith už hral v lepších snímkoch, Adria Arjona je síce sexi, ale na to, že mala byť inteligentná doktorka, tak sa správala tupo ako krava. Jared Harris asi nemal čo na práci a tak si deň odskočil na natáčanie jeho dvoch-troch scén? A Michael Keaton? WTF? To si myslia, že nadviažu na výborného prvého Spidermana s Hollandom? Mimochodom, aby som len nekritizoval, tak triky po remeselnej stránke celkom ušli, problém však bol v tom, že nevysvetlili nič z pozadia, ako prišiel Morbius k superschopnostiam ála lietanie, supersila, kedy sa prebúra cez metre betónu a zeme a už vôbec som nechápal tie "vlny" okolo neho. Kým šlo o echolokáciu, tak bolo jasné, že ide o zvukové vlny, ale tie ostatné, kedy sa ako keby rozmazával v priestore? Tiež variácia na zvukové vlny? Ak áno, ako mu pomohli v lietaní? Či videl gravitačné vlny? Nechápem, rozdiel medzi umelou krvou a skutočnou krvou a kopu kopu ďalšieho. V podstate film plný nelogických hlúpostí aj napriek tomu, že by človek pri komixe mal byť viac otvorený všetkému. Myslel som, že Venom 2 bol hrozný, ale toto bola už fakt rana pod pás. Pôvodne som chcel dať dve hviezdy, ale nakoľko som ich dal Venomovi, tak žiaľ musím ísť nižšie.

Studené nohy (2018)

Od nemcov som videl ďaleko lepšie kúsky. Keď už nejakú romantickú komédiu, tak radšej o dva roky novší Nightlife, toto bolo slabé.

Maturita duchů (2012)

Mňa to nejako obišlo, škoda, čakal som od španielov ďaleko viac. Možno v dobe vzniku by som to hodnotil vyššie, ale absolútne ma to v dnešnej dobe nezaujalo.